Ana Sayfa Marka Aston Martin Aston Martin’in Rapide E Modeli, Pirelli’nin Üreteceği Sessiz Tekerlekleri Kullanacak

Aston Martin’in Rapide E Modeli, Pirelli’nin Üreteceği Sessiz Tekerlekleri Kullanacak

28
0
Aston Martin Pirelli Sessiz Lastikler

İngiliz otomotiv devi Aston Martin ile İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 2019 yılı için sınırlı sayıda üretilecek, Aston Martin elektrikli Rapide E modeli için özel bir anlaşma imzaladı. Pirelli özel olarak tasarladığı P Zero lastiklerini, elektrikli sedan Rapide E için üretecek.

Pirelli, Rapide E’ye özel olarak geliştirdiği lastiklerinin özelliklerini açıklarken, düşük yuvarlanma direnci ile en az batarya kullanımı sağlıyor. Marka bu sayede, sessiz çalışacak olan elektrikli arabalar içerisindeki en sessiz sürüş keyfini yaşatacağını duyurdu. Teknoloji harikası lastiklerde yol gürültüsünü absorbe eden özel bir sistem olacak. Kauçuk ön yüzün 245 milimetre, arka yüzün ise 295 milimetre ölçülerinde olacağı belirtilirken, bu genişlik ölçülerinin arkadan çekişli yüksek performans araçlarında, en iyi sonuç için önemli olacağı savunuluyor.

Ön ve arka lastiklerin arasındaki fark için Rapide E gibi bir araçta en yüksek yol tutuşu ve verimliliği sağlayacağı belirtiliyor. Özellikle farklı hava koşullarında yol durumunun en iyi şekilde hissedilmesi, Pirelli’nin mühendislik harikası lastik seti ile oldukça kolay olacak. Aston Martin’den büyük övgü alan P Zero, aracın 4 saniyeden kısa sürede 0’dan 100’e hızlanması ve 300 km’nin üstünde menzile ulaşmasında etkili olacak gibi.

Aston Martin P Zero Lastik

2013 yılında geliştirilen gürültü önleyici sisteme sahip Pirelli P Zero lastikleri, ilk olarak Audi RS6 modellinde kullanılması için geliştirildi. Markanın ağır otomobiline özel olarak geliştirilen lastikler, daha etkili gürültü ve absorbe yetenekleriyle, tekrar tasarlandı. Bu teknolojiye sahip olmayan lastikleri kullanan elektrikli araçlarda, farklı yol durumlarına ait sesler, doğrudan sürüş kabinine ulaşır.

Geleneksel olarak içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre, EV araçlardaki tek ses yol gürültüsü olacağından, lüks elektrikli sedan model olan Rapide E ile başlayacak, sessizlik garantili lastik teknolojisi, gelişen otomotiv sektöründe büyük bir adım. Ayrıca zeminin diğer olumsuzlukları süspansiyon ve direksiyon ile birlikte sürücüye ve yolculara yansıyacağından, gürültü konusu gibi sarsıntıları azaltan sistemlerinde geliştirilmesi şart.

Aston Martin Rapide Lastikler

Pirelli’nin gürültü önleme sistemi hakkındaki açıklamaları ise şöyle; “Poliüretan maddesinden yapılan ve lastiklerin iç kısmında konumlandırılan özel bir cihaz, titreşimleri absorbe ederek, sessizlik ve sarsıntısızlık konusunda devrim yarattı. Elektrikli arabalardaki 2-3 desibellik ses azatlımı demek, tüm gürültü seviyesinin yaklaşık yarı yarıya giderilmesi demektir.”

P Zero’nun üretilmesindeki ana amaç, ağır lüks sedan araçlarda yüksek konfor sağlanmasıydı ancak, elektrikli motor teknolojileriyle hareket eden yeni nesil araçlardaki sessizlik için en ideal lastik seti olarak lanse edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın