BMW 7 Hibrit Seriler İlginç Bir Menzile Sahip

Henüz tam olarak Elektrikli Araba moduna uyum sağlayamadıysanız, BMW’nin 2019’da hybrid 7 serisi sizi başka bir heyecan içerisine sokmaya hazır. Birçok sürücünün ortalama 25 km civarındaki günlük seyahatleri, aniden saf elektrikli modellere geçmek yerine hybridlere yönelmesinin en mantıklı açıklaması olarak değerlendiriliyor. Ayrıca elektrikli sürüş ve kısa seyahatler, sıfır emisyon değerleri alınmasını sağlarken uzun yolculuklarda benzinli gücü hissetmek oldukça eğlencelidir. İşte Hybrid modeller bu iki teknoloji ve iki Dünya arasında özel bir teknoloji ve keyiftir.
BMW 2019 yılında meraklılarına 745e, daha uzun şasili 745Le ve akıllı dört çeker sistemine sahip 745Le xDrive modellerini yüksek teknoloji ile güncelleyerek sunacak. Ayrıca yakıt tüketimi ve elektrik destekli hybrid motor özellikleriyle yeni BMW 7 serileri, eski versiyonlarına göre çok daha fala menzile sahip olacak. Ayrıca ekonomi ve karbon salınımı düzeyleriyle de rakiplerine taş çıkartacak değerlere sahip 745e serisi, büyük bir alkışı hak ediyor.
BMW 7 serisinin yeni plug-in hybrid sistemlere sahip 6 sıralı silindirli benzinli motorlar ile devasa akü setleri bulunuyor. Yeni nesil 7 serileri bu sayede çok daha fazla mesafeye gidebilirken daha güçlü ve verimli. 7 serisi motorlarında, 210 kW’lık 286 hp güç 6 silindirle elde edilirken 83 kW’lık 113 hp elektrikli motorlar ile bir araya geldiğinde toplamda 290 kW çıkışlı 394 hp güç elde edilebilir. Tork değerleri ise toplam 600 nm. Modellerin geliştirilmesinde öncelik bataryalara verilmiş. Yüksek voltajlı Li-iyon bataryalar, bir önceki modellerde yer alanlardan 12 kWh daha fazla güç elde edilmesini sağlıyor. Sonuç ise BMW 745e için 52-55 km, 745Le xDrive için 54-58 km daha fazla menzil demek.
Yeni nesil seride Hybrid mod ile maksimum 110 km/h hıza ulaşılabiliyor. Daha fazla hıza ihtiyaç duyulduğunda ise benzinli 6 silindir devreye girerek beklentileri en iyi şekilde karşılıyor. Aslında testlerde elektrik motoru dev aracı 140 km/h hıza ulaştırmayı başarmış. Etkileyici teknoloji BMW’nin performans değerlerine de yansıyor.

Yeni BMW 745e

Yeni BMW 745e 0’dan 100’e sadece 5,2 saniyede ulaşabiliyor. BMW 745Le xDrive bu mesafeyi 5,1 ve 745Le 5,3 saniyede kat ediyor. Her 3 modelinde maksimum hız sınırı 250 km/h olarak belirlenmiş. Fabrika verilerine dayanarak, yeni BMW 745e 2,3 ila 2,1 L yakıtı 100 km’de tüketiyor. Elektrik tüketimi ise 100 km’de 15,6 ila 15,1 kWh aralığında ve Co2 emisyon değerleri 48-52 g/km olarak ölçülmüş. Yeni nesil motor teknolojileri verimlilikte rakipsiz gibi görünüyor ve 745Le ile 745Le xDrive sırasıyla; (745Le) 100 km’de 2,3-2,2 L yakıt, 15,6-15,7 kWh elektrik tüketimiyle 50-53 g/km Co2 emisyon değerlerine; (745Le xDrive) 100 km’de 2,6-2,3 L yakıt, 15,8-16,3 kWh elektrik tüketimiyle 59-52 g/km Co2 emisyon değerlerine sahip.

BMW 740Ld İç Dizayn

BMW’nin yeni nesil hybrid devlerine 8 vitesli StepTronic şanzıman entegre edilmiş. Serbest sürüşlerde ve frenlemelerde jeneratör işleviyle enerji geri kazanım sistem bulunur. Bu sayede verimlilik artar. Araçlardaki Li-iyon batarya setleri, yerleşik enerji ağına da güç sağlar. Hatta klima için elektrik gücü de bu batarya seterinden sağlanır. 420 L bagaj hacminden kazanmak için dev bataryaları arka korlukların altına yerleştirilmişken 46 litrelik benzin deposu, arka aks üzerinde konumlandırılmış. Denge ve konfor kazanımı için özel olarak yerleştirilen yakıt üniteleri tam bir mühendislik becerisi olarak değerlendirilir.

BMW 740Ld Elektrikli Araba

Sürücüsüne yardımcı sistemlerin başında, yeni geliştirilmiş sürüş modları yer alır. Dinamik bir seyahat için SPORT, kişileştirilmiş pozisyon ve performans için ADAPTIVE seçeneği ve motor güç karmasını yönlendiren üç ayrı çalışma modu olan; HYBRID, ELECTRIC ve BATERRY CONTROL, modları seçilebilir. HYBRID modu, elektrik motoru ile benzinli motor arasında dengeyi koruyan standart bir ayar ve çalışma sistemidir. Ayrıca BMW’nin verimlilik değerlerini üst düzeye çıkartan; HYBRID butonuna iki defa basıldığında aktif olan, HYBRID ECO PRO moduna geçilebilir. Bu mod BMW’nin en ekonomik sürüş modudur. Eco Pro modunda dengeli şekilde aracın pedalları serbest bırakıldığında ciddi enerji geri dönüşümü sağlar ve güvenlik teknolojisi sadece manevra ihtiyaçlarında devreye girerek büyük yakıt tasarrufu sağlar. Şehir içi sürüşlerde sürücü ELECTRIC modu güvenle kullanabilir. Bu modda araç, sessizliğini bozar ve düşük hızlarda bile yayaları uyaracak özel bir ses yayar. Ayrıca sıfır emisyon değerleri sunan devasa gövdesi rakipsizliğe doğru ilerler. SPORT modda elektrik motoru sadece benzinli motoru desteklemek adına devreye girer. 6 silindirli motor yüksek güç elde etmek için performans sergiler. İki motorunda bir arada çalışarak daha fazla beygir gücü ve performans sağlaması ile agresif sürüş keyfi doruğa ulaşır. Sürücü, yüksek voltajlı akünün şarj durumunu önceden belirlenmiş bir seviyede tutmak için AKÜ KONTROLÜ değerlerini ayarlayabilir. Bu mod özellikle otoyollarda performans sergilemek ve daha güçlü-hızlı seyahatler için uygundur. Otoyol bitiminde şehir içine girildiğinde emisyon kurallarına uygun olarak ELECTRIC ya da HYBRID moduna kolayca dönüş yapılabilir.

BMW, 2019 yılından itibaren öncelikle 7 serisinin hybrid modelleri için sürücülerine halka açık şarj istasyonlarını bulmaya yardımcı yepyeni dijital hizmetler sunmaya hazırlanıyor. Klasik navigasyon sistemlerinden çok daha gelişmiş olan bu dijital hizmet, kullanıcısına en yakın şarj istasyonu, otel, kafeterya, restoran, avm, turizm ve kültür alanları da dâhil olmak üzere çok farklı ihtiyaçlara cevap verecek, yeni tavsiye ve araştırma sistemleriyle donatılmış olacak. Hatta tavsiye edilecek olan şarj istasyonunun mevcut sıra ve doluluk oranlarını bile belirtecek olan sistem, yeni nesil yerel donanım ve internet ağından oldukça etkili şekilde yararlanılmasını sağlayacak. BMW ayrıca ChargeNow ile müşterilerinin doğrudan arabalarından sınırlı bir süre için uygun bir şarj istasyonu rezerve etmelerini de sağlayacak.
BMW yeni nesil elektrikli ve hybrid 7 serisinde, eski modellerindeki dış tasarımı koruyarak, etkileyici görünümü meraklılarına sunacak. 2019 hybrid 745e ve diğer kardeşleri, kullanıcılarının aradığı zarafet ve güç göstergesi olmaya devam edecek. Elektrikli motor teknolojileriyle güçlendirilmiş modellerin iç donanımlarında, klasik ve lüks çizgiler yine hâkim olacak ve yeni nesil donanımlarının kullanımı eski nesillerine göre çok daha kolay olacak. Ek olarak, yeni BMW 7 serisinin hybrid modellerinde BMW Intelligent Personal Assistant, sürücü ve yolcularına muhteşem konfor ve kolaylıklar sunacak. İç mekânda farklı koku, gölgelendirme, koltuk masajı ve koltuk pozisyonu ayarları gibi ilginç özellikler, yeni nesil BMW asistanıyla çok kolay olacak. Navigasyon sistemiyle entegre edilmiş BMW Intelligent Personal Assistant, park yeri araması, şarj ihtiyaçları ve diğer tüm teknik konularda sürücüsüne her türlü yardımı sağlayacak. Bu kadar yüksek teknolojiler ile donanmış yeni nesil BMW 745e, 745Le ve 745Le xDrive modellerinin fiyatları konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor. BMW 740Ld xDrive liste fiyatının Türkiye için 1.510.000 TL ila 1.585.000 TL aralığında olduğu düşünüldüğünde, yeni nesil için bazı fiyat fikirleri akıllara gelebiliyor. Ultra Lüks Segment elektrikli modeller arasındaki rekabet düşünüldüğünde ise beklentilerin üstünde fiyatlar ile karşılaşılabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın