BMW Elektrikli Araba Modelleri

Almanya merkezli bir dünya devi otomobil markası olan BMW, geleceğe yönelik planlarını yılın ilk yarısında açıklarken, yeni nesil “i” serisinin tanıtımını da gerçekleştirdi. BMW elektrikli araba modelleri arasında 3000’den fazla teslimatın gerçekleştiği bilinen yeni “i” serisi içerisinde yüzde 54 gibi bir orana sahip i3, muhteşem özellikleriyle meraklılarından tam notlar alıyor. i3 gibi i8 içinde kullanıcılar, şimdiden muhteşem beklentiler ve yorumlarla markanın geleceğine yön vermekteler.

Tesla markasının başlattığı tam elektrikli modelleme konseptleri hayata geçirilirken, BMW gibi kadim otomotiv devleri, dünyada birçok ülkedeki otomotiv pazarlarındaki potansiyeli, kendi lehlerine kullanmak içim büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Markanın ilk hedefi, 250.000 olan üretim kapasitesinin; yoğunlukla elektrikli modeller ile 350.000 gibi bir rakama çıkartılmasının hedeflendiği beyan edilirken, bu üretim kapasitesi için 300 milyon Euro’luk bir proje yatırımına girişmekteler. Hybrid modellerden tamamen vazgeçilerek BEV segmenti araçlara yönelecek olan BMW’nin, şimdiden meraklılarını heyecanlandıran iNEXT konsept tasarımları, büyük ilgi çekmekte. Elektrikli bisiklet ve motosikletler ile başlayan yolculuk, 2025 sonrasından iNEXT gibi modeller ile devam edecek olan BMW’de, teknik gelişim sadece motor teknolojilerinde olmayacak. Özellikle iNEXT konseptindeki inanılmaz seçenekler, otonom sürüş Level 4’ün çok üzerinde bir konfor sunacak gibi. Markanın çatısı altında faaliyetlerini sürürden Mini gibi efsane markaların gelişimlerini de yakından takip eden BMW, gelecekteki otomobil konseptleri konusunda ki, tüm kararlılığını ortaya koymakta.

Elektrikli “i” serisine, 2018 yılı içerisinde Pekin’de tanıtılan yeni SUV modeli de dâhil edildi. Elektrikli motor teknolojileriyle dolu SUV, iX3 adındaki yeni nesil model. Teknik bakımdan sadece rekabete özgü bilgileri paylaşılan aracın, 2020 yılı içerisinde satışa sunulacağı bildirilirken, hem tam elektrikli hem de Hybrid seçenekleri ile meraklılarına sunulacağı öğrenildi.

Dört çeker BMW’nin elektrik ünitesiyle yaklaşık olarak 50 km’lik menzile ulaşacağı, 2 litrelik motoru ile birlikte toplamda 300 hp gibi bir güç üreteceği konuşuluyor. Tek şarj ile 400 km’den fazla yol alması beklenen iX3; BMW elektrikli araba modelleri arasında, SUV konseptinin ne kadar fazla sevildiğini ve sanki biraz menzil konusunda iyileştirmeye gerek olduğunu düşündürüyor. Tanıtımda kullanılan elektrikli modelin, gümüş baskın renginde dikkat çeken mavi çizgiler, elektrikli BMW modellerinin gelecekte nasıl bir görünümde olacağı konusunda ise ilginç fikirler veriyor. Henüz tam bir fiyat aralığı olmamasına rağmen, 350.000 TL ve üstündeki değerler, mevcut Türkiye pazarındaki skalaya denk gelebilir.

BMW sedan elektrikli model olarak yılbaşında Frankfurt’ta tanıttığı i4 modeli hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı. 200 km/h hıza ulaşabilen sedan, 600 km gibi muhteşem bir menzil ile yurt dışı seyahatlerin gözdesi olacak gibi. Güçlü motoru sayesinde 0’dan 100’e 4 saniyede ulaşacak olan i4, elektrikli sedan konseptinde olmasına rağmen, tüm BMW modelleri gibi sportif-agresif özelliklere sahip bir elektrikli model olacak. BMW i4 adı ve modeline şaşıranlar için fuarda daha önce tanıtılan konsept iVision Dynamics, geliştirilerek i4 modeli olarak markanın meraklılarına sunuldu. Teknik bakımdan konsept modelin daha geliştirilmiş bir sürümü olan BMW i4, markanın mühendislikteki etkileyici bilgi birikiminin, bir örneği olarak lanse ediliyor.

BMW, konsept olarak tanıttıkları araçlardan olan i4’ün kısa süredeki değişimi ve satışa hazır hale gelmesini, yapılan yatırımlar ve kapasite artırımı gibi konulardaki hedefleri doğrultusunda gerçekleştiğini açıklarken, gelecek elektrikli araba konseptlerinden olan iNEXT içinde, benzer atılımlara imza atmayı hedefliyor. Avrupa Birliği’nin tüm dünyaya örnek olan, Co2 salınımını sıfıra indirecek yasal düzenlemeleri ve görüş önerileri, birliğe bağlı ülkelerdeki otomotiv sektöründe farklı tasarımların gelişimine öncülük ederken, üretilen araçların yakıt maliyetleri gibi ekonomik konulardaki başarılarını da etkiledi.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın