Chevrolet Elektrikli Araba Modelleri

Chevrolet, ABD’de 1911 yılına giden tarihi ile hem kendi kıtasında hem de dünyanın her noktasında, tanınan ve güvenle tercih edilen bir otomobil markasıdır. General Motors bünyesinde faaliyetlerini sürdüren marka, 2016 yılı itibariyle doğu ve batı Avrupa’daki pazardan çekilme kararıyla, bölgedeki kullanıcılarına büyük bir şok yaşattı. Zamanın ekonomik sıkıntılarıyla bu şekilde bir karar alan Chevy, başta ABD olmak üzere rekabet alanı bulduğu diğer bölgelerdeki gelişimleri, yakından takip etmeye deva ediyor.
Ülkesindeki diğer markaların geleceğe yönelik modelleme çalışmalarına paralel olarak, Chevrolet elektrikli araba modelleri gelişimine farklı segmentlerdeki tasarımları ile katılıyor. İlk elektrikli arabası olan Spark, kullanıcılarının beğenisine sunuldu. A segmentindeki bu model, zaten yüksek ekonomik değerlere sahipti ve elektrikli motor teknolojileriyle daha verimli bir model olarak, oldukça başarılı şekilde satış rakamları elde etti.

Markanın diğer elektrikli araba modelleri arasında, kendi pazarı ve diğer ülkelerde satış değeri elde ettiği modeller ise Bolt ve Volt. Marka farklı segmentlerdeki elektrikli araba ihtiyaçlarına karşılık, Spark gibi küçük ancak üst sınıfa daha yakın duran Botl EV modeli ile sedan meraklılarına özel Volt modelini piyasaya sürdü ve sırada 2020 hedefi olarak, özel bir elektrikli SUV modeli var.

Chevrolet Spark EV

Fark Yaratan Özellikleri ile Spark EV, Bolt ve Volt

Küçük boyutlarıyla kısa mesafe ve kalabalık olmayan ailelerin şehir içi kullanımına en uygun model olarak tercih ettikleri Chevrolet Spark EV, 2014 ve 2016 yılları arasında üretildi. Orijinal Spark modelinin aynen tutulduğu tasarımda, sadece menzil kazanmak için aerodinamik düzeltmelere gidildi.

Chevy Spark EV Motor ve Teknik Özellikler
Motor100 kW Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü143 hp
Hız145 Km/h
MenzilTam Şarj ile 132 Km
Pil/Batarya TürüLi-iyon
Pil/Batarya21 kWh
0-100 km8.5 Saniye
Tork542 nm
VitesOtomatik Tek Sistem

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk3721 mm
Genişlik1626 mm
Yükseklik1590 mm
Aks Arağılı2375 mm
Ağırlık1300 Kg
Bagaj272 Lt / Arka Koltuklar Yatırıldığında 663 Lt
Kapı5
Koltuk4

 

Spark ile aynı segmentte olmasına rağmen, daha iri görünüşü ve yüksek donanım özellikleriyle Bolt EV, 2017 yılı itibariyle meraklılarının beğenisine sunuldu. Avrupalı rakiplerini kıskandıracak dış tasarımının altında, etkileyici performanslar sunan ve ekonomikliğiyle çok tercih edilen Bolt EV, segmentine sığmayan bir araç…

Chevy Bolt EV Model

Chevy Bolt EV Motor ve Teknik Özellikler
Motor140 kW Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü200 hp
Hız210 Km/h
MenzilTam Şarj ile 383 Km
Pil/Batarya TürüLi-iyon
Pil/Batarya60 kWh
Tork360 nm
VitesOtomatik Tek Sistem

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk4166 mm
Genişlik1765 mm
Yükseklik1594 mm
Aks Arağılı2600 mm
Ağırlık1616 Kg
Bagaj478 Lt
Kapı5
Koltuk5

 

2016 yılı itibariyle Avrupa kıtasından çekilen Chevrolet, aynı yıl başarılı projelerinden olan elektrikli Hybrid Volt modeliyle görücüye çıktı. Sedan otomobil tercih edelere hitap eden model, Hybrid özellikleriyle yakıt ekonomisi konusunda oldukça başarılı. Bu arada hatırlatmak gerekir, Chevrolet markası günümüze kadar dev motorları ve efsane performans düzeyleriyle, kendini sevdirmiştir. Sedan ve diğer segmentlerdeki elektrikli dönüşümler, yakıt ekonomisi kadar temiz ve yeşil bir dünya hedefi olarak da, oldukça başarılı projelerdir.

Chevy Volt II Elektrikli

Chevy Volt II Motor ve Teknik Özellikler
Motor1,5 litre Benzinli + Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü150 hp (Karma Kullanım)
Hız240 Km/h
MenzilTam Şarj ile 85 Km Sadece Elektrik Ünitesi ile
Pil/Batarya TürüLi-iyon
Pil/Batarya18,4 kWh
Tork398 nm
VitesOtomatik Tek Sistem

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk4582 mm
Genişlik1809 mm
Yükseklik1432 mm
Aks Arağılı2694 mm
Ağırlık1607 Kg
Bagaj301 Lt
Kapı4
Koltuk5

 

Kullanıcılara

Chevrolet elektrikli araba modelleri arasında, 2017 yılındaki tanıtım ile yeni bir crossover modeli, görücüye çıkarttı. Elektrikli bir SUV olarak Bolt modelinin mimarisi geliştirilerek üretilecek olan model, etkileyici dış tasarımıyla markanın meraklılarını cezp edecek gibi görünüyor. 200 hp güç üretecek elektrik motoru, 150 kW kapasitesine sahip. 360 nm tork ile araca can verecek elektrik ünitesi, 60 kWh Li-ion batarya seti ile çalışacak. Bildirilen bir diğer özellik ise aracın standart olarak önden çekişli şekilde kullanıcılarına sunulacağı yönünde. Konsept dışında elektrikli arabanın ilk üretimiyle birlikte, diğer bilgiler de gün ışığına çıkacak.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın