Dacia Piyasanın En Ucuz Elektrikli Arabasını Üretmek için Kolları Sıvadı

Ucuz otomobiller üretme politikasını sürdürecek olan Dacia, İngiltere’de elektrikli araba üretmeyi planlıyor. İngiliz pazarında şuanda en uygun fiyatlara sahip olan marka, Romanya bütçeli bir üretici olmasına rağmen, elektrikli araba pazarına girdiğinde fiyat politikasını değiştirmeyeceğini beyan etti.

Dacia, büyük hedeflerine ulaşma yolunda, düşük bütçeli ve maliyetli üretim projelerinde Nissan-Renault ittifakını sürdürecek. Ortaklık grubu 2022 yılına kadar 12 yeni elektrikli modelin üretilmesini planlıyor. Ancak Dacia markasını taşıyan elektrikli modellerin kaç adet olacağı henüz belli değil. 2019 yılı içerisinde ilk prototipini tanıtmaya hazırlanan marka için otomotiv dünyasında dolaşan haberlerin başında, ilk versiyonun saf elektrikli olacağı ve 160 km menzile sahip olacağı yönünde. Ortaklığın bir diğer hedefi ise gerçek anlamda müşteri memnuniyeti. Piyasada olan bir çok markanın kullanıcılarından aldığı geri dönüşlerde şikâyetler hat safhada. Dacia bu konuda ciddi atılınlar yaparak, sıfır sorun politikası ile elektrikli araba modeli geliştirmeyi kafasına koymuş durumda. Yine magazin haberlerinde dolaşan bilgilere göre Dacia, ortaklığın büyük kardeşi olan Renault’un güncellediği ZOE batarya sistemini kullanacak.

Dacia’nın Avrupa başkanı Jean Christophe Kugler Auto Express dergisine verdiği demeçte, kendilerine sunulan kaynakları değerlendireceklerini ve ardından müşterilerin taleplerine göre kararlar alacaklarını söyledi. Devamında; piyasada şok edici fiyatlar ile boy göstereceklerini ve hali hazırda mevcut pazara rekabete devam edeceklerini söyledi.

Dacia piyasanın en ucuz elektrikli arabasını üretmek için kollarını sıvarken ortaklığın gücünden ve kanıtlanmış teknolojiden yararlanacak. Röportajın ilerleyen safhalarında Kugler, tüm elektrikli teknolojinin hazır ve rafta bulunduğunu ve de Büyük İttifak’ın bir parçası olarak başka bir teknolojiye ihtiyacımız olduğunda kimse ile pazarlığa oturmadan temin edebileceklerini beyan etti.

Dacia Piyasanın En Ucuz Elektrikli Arabasını Üretiyor

Şu anda, elektrikli arabaların ne zaman üretime gireceği konusunda hiçbir tarih yok ancak, Kugler bunun 3 veya 4 yıl arasında üretimin olabileceğini de konuşmasında ima etti. Bu zaman sürecinin nedeni, şu andaki elektrikli arabaların göreceli olarak bebeklik çağında olmaları nedeniyle, ileri teknoloji üreticiye daha pahalı şekilde ulaşıyor olması. Otomobil imalatçılarının ayrıca, ucuz bir aracın nasıl daha ucuz ve verimli bir şekilde üretileceğini öğrenmek için maliyetli olabilecek kanıtlar üretmeleri gerekiyor. Hedeflenen kalite ve fiyat aralığına sahip elektrikli abrayı üretmek için en uygun zamanın hangisi olduğunu iyi bilen Dacia, iş ve proje modeline bağlı olarak, ilerlemeyi sürdürecek.

Dacia, ortaklık kardeşi olan Renault’u yeni EV üretimi için arayıp, Avrupa’nın en çok satan elektrikli arabası olan Renault ZOE hakkında bilgi edinmek için masaya davet edecek.

Dacia’nın, 41 kWh’lık bataryanın ürettiği 290 km menzil yerine 22 kWh batarya setinden 160km menzil üreten daha az güçlü bir ZOE modelini piyasaya sürmesi muhtemel. 160 km bandındaki menzil herkes için uygun olmasa da büyük bir çoğunluk için kesinlikle popüler olacak ve cazip bir fiyat noktası ile yeni Dacia EV’nin oyun değiştirici olabilmesi mümkün. Dacia Sandero modelini İngiltere’de satın almak için 5,185 £’u gözden çıkartmak gerekiyor. Markanın üreteceği ucuz elektrikli arabasının bu fiyatlara uzak olacağı düşünülürken 10.000 £’un altında olacağı muhtemel.

Yeni nesil elektrikli araba modellerinin gelişimlerini yakından takip eden Dacia, istediği fiyat aralığında bir model için projelerini hazırlamış fakat gereken bir takım teknolojiyi satın alma konusunda tereddütleri olan bir hedef çiziyor. Zira batarya teknolojilerinin Uzakdoğu ve Avrupa standartlarındaki farklılıkları fiyatlarına yansıyor. Beklentiler ve hedefler doğrultusunda en uygun temini sağladıklarında müşterilerinin memnun kalacağı fiyatlarda piyasada boy gösterebilirler.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın