Dünyanın En İlginç Elektrikli Arabası Tek Koltuklu Bir Limuzin

Infiniti Premium bir marka olarak Japon otomotiv devi Nissan bünyesinde özel üretimleriyle ünlü bir otomobil markası. Farklı tasarımları ve kullanıcısına prestij katan modelleriyle ünlü marka, geleceğe yönelik elektrikli modellerine yeni bir prototip daha ekleyerek, meraklılarını şaşırtmaya devam ediyor. Çok yakın bir zaman önce tam elektrikli modelini satışa sunan Infiniti, yeni modeliyle büyük alkış almış olmasına rağmen, gelecekteki elektrikli otomobil anlayışının hangi seviyede olacağı hakkında ilginç bir girişimde bulundu.

Pebble Beach Concours d’Elegance 2018’de tanıtımı yapılan Prototype 10, farklı görünümüyle Dünya’nın en ilginç elektrikli arabası olarak, tek koltuklu bir limuzin yakıştırmasına layık görüldü. Etkileyici teknolojik donanımların sergilendiği model, saf elektrikli otomobil segmentinde yer alacak. Spor bir araba olmasına rağmen limuzin yakıştırması almasında eşsiz tasarımı ve kullanıcısına sunduğu konfor etkili oluyor. Aslında üretimiyle birlikte, kullanıcılarına sunulacak model, sürücüsünün limuzin yerine uzay mekiğinde hissetmelerine yol açabilir. Prototype 9 adı verilen ve aynı zamanda tanıtılan retro spor otomobil ise limuzinin, meraklıları tarafından daha farklı algılanmasında büyük rol sahibi.

Infiniti Prototip 10 Konsept

Yılın Nisan ayında piyasaya sürülen Q Inspiration modeli ise markanın tam elektrikli ilk modeli olmasına rağmen, Prototype modellerindeki elektrikli motor ve donanım teknolojileri, tam anlamıyla uzay çağını yaşatacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar ürettiği tüm modellerin yeniden tasarım ve modelleme çalışmalarıyla, 2025 yılının sonunda tüm modellerini elektrikli şekilde üretmeyi hedefleyen Infiniti, şimdiden tanıtımına giriştiği Prototype modelleri ile hayranlık uyandırmakta. Üretim safhasına gelindiğinde Prototype 9 ve 10 için nasıl bir isim kullanacağı ise farklı bir konu olarak, otoriteler tarafından tartışılmaktadır.

Lansmanda aracın sadece tasarım hatları görücüye çıktı. Teknik veriler, motor ve diğer ölçek bilgileri henüz bilinmiyor. Sektör meraklıları ve otoritelerin görüşleri ise araca baktıklarında, nasıl bir yoruma layık olduğu konusunda kararsızlık yaşadıkları yönünde. Prototype 10 tek kişinin binebildiği, Formula araçları kadar alçak yapısı ve bir limuzin gibi uzun ve geniş görüntüyle kafalarda birçok soru işareti oluşmasına yol açtı. Ana amaç, gelecekteki tasarım anlayışının ilk çizgilerini yansıtmak, olduğunu konusunda açıklama yapan markanın yöneticileri ve mühendis temsilcileri, 1950’li yılların Speedster ruhunun elektrikli motora sahip yeni nesil bir araba ile birleşmesi şeklinde lanse etmeyi uygun bulmuşlar.

Infiniti Prototip 10 Konsept Limuzin

Aracın görünümü dışında bilgi yok iken görünüşündeki mühendisliğin anlaşılması da oldukça zor. Asimetrik bütünlükile yapılmış gümüş rengi gövdede, ilk anda sadece sürücü için ayrılan bölüm göze çarpıyor. Ön camı olmayan elektrikli araba, açılır ya da katlanır yumuşak tavana da sahip değil gibi. Ayrıca kapısı da yok. Yaratıcı tasarımında Japon mühendislinin sırları gizli fakat, nasıl bir ruh içerisinde tasarlanmıştır bilinmez. Japon kültürü ve disiplini otomobillerden ev gereçlerine kadar pek çok alanda kendini hissettiren bir anlayıştır. Nissan Premium markası olan Infiniti, başlattığı bu ilginç mühendislik tasarımında daha ne kadar marjinal model ve teknolojik donanım sunabilir büyük merak konusu. Infiniti Prototype 10 hakkındaki detaylar için bir süre daha beklemek yada yoğun beyin jimnastiği yapmak gerekebilir. Aslında otonom sürüşün çok daha etkili ve yeni bir Level’i bu araçta hayat bulabilir gibi görünüyor.

Prototype 9 modeli ise aynı konsept içerisinde tek kişilik retro ruhu ve tasarımına sahip elektrikli spor araba olarak, ilk görünüşte Prototype 10’a göre çok daha fazla yorum ve detay tahminine konu oldu. Bu modelinde teknik detayları halen sır olarak saklanıyor. Prototype 10’un ise dört tekerleği görünmese, otomobil olduğuna inanmak zor olurdu.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın