Ana Sayfa Aksesuar Elektrikli Araba Nasıl Yıkanır?

Elektrikli Araba Nasıl Yıkanır?

35
0
Elektrikli Araba Nasıl Yıkanır

Arabanın elektrikli olması yıkamada bazı hassasiyetleri getirir mi sorusuna cevap aramak gerekir. Bilinmesi gereken en temel şey yıkamanın esaslarıdır. Yıkayacağınız şeye göre değişen kuralların yanında genel kaideleri de barındırır. Temizlenecek otomobilin elektrikli olması, yıkama kurallarının neresinde devreye gireceğini bilmek lazımdır.

Temel Yıkama Kuralları

Tüm araçlar için geçerli olan temel kurallar vardır. Tesla’nın öncülüğünü yaptığı elektrikli araçlar için de bu kurallar geçerlidir. Kaporta hemen hemen tüm araçlarda aynı şekildedir. Aynı metal katmanını ihtiva eder. Elektrikli araçlarda dikkat edilmesi gereken zaten muhafazalı olan şarj yerine suyun kaçmamasıdır. Suyun kaçmamasına yönelik hali hazırda bir önlemi bulunmaktadır. Yine de bu noktada hassas olunması gerekir.

Hemen her şeyin yıkanması en üstten yani tepeden başlanır. Üst kısmın yıkanması ile alt kısımların yıkanmasına geçilmesi en doğru olanıdır. Zira temizlenen alt kısımların üst tarafın temizlenmesi esnasında pislenecek ve emek israfına yol açacağı unutulmamalıdır.

Öncelik Islatmada

Aracın üst taraftan başlanılarak kaportanın her yerinin ıslatılması gerekir. Kalıcı nitelikte olan ve özellikle yapışmış pisliklerin tazyik ile giderilmesi elzemdir. Suyun her tarafa sirayetinin akabinde fırça yardımı ile araç iyice şampuanlanır. Özellikle camlar ve aynalar iyice temizlenir. Tepeden tırnağa tabiri gibi köpürtülüp fırça vasıtası ile sürtülür. Son olarak da hem lastikler hem de jantlar köpüklü sürtme işleminden nasibini almalıdır.

Araç, her yönü ile köpürtüldükten sonra yine tazyikli su ile temizlenir. Köpükler giderilir. Araç kaportasında şampuan eseri kalmayıncaya değin su dökülür. Akabinde bir iki dakika sularının süzülmesi beklenir. Hem iz yapmayacak hem de kolay kurulayacak bir bez çeşidi kullanılarak kurulama yapılır. Günümüzde çok da kolay temin edilebilen pasta ve cila işini pekala kendiniz de yapabilirsiniz. Hem maddi manada kazanç temin etmek hem de arzu edilen şekli ile yapmak için kuru araç kaportasına bir miktar sert olan sünger yardımı ile pasta ve cila sürümü gerçekleştirilir. Pasta ve cilanın kaportaya iyice yedirilmesi sonrası kısa bir süre beklenir. Temiz ve parlatıcı özellikli kadife vari bir bez parçası ile aracın kaportası parlatılır. Kaportadaki pasta cila artıklarının temizlenmesi ve parlatılması işlemi gerçekleştirilir.

Araç İç Mekân Temizliği

Aracın kaportasını yıkarken araç içindeki tüm paspaslar çıkartılır. Aracın kaportası ıslatılır iken paspaslar da ıslatılır. Şampuanlanırken de paspaslar köpürtülür. Durulama esnasında paspasların da köpükleri giderilir. Sularının akabileceği bir yere asılır. Elektrikli süpürge vasıtası ile aracın iç mekânı iyice temizlenir. Hortum ucuna geçirilecek aparatlar ile en köşe yerlerdeki yerlerin de temizlenmesi sağlanır. Kalan yerler ile tüm zemin ayrı bezler vasıtası ile silinir. Araç içinin ön kısmı, torpido ve göstergelerin olduğu yerler özel bezler vasıtası ile silinir. Camlar içerden güzelce temizlenir. Araç kapı içleri ve dikmeler itina ile silinir.

Kaput İçi Bakım

Elektrikli arabaların kaput içleri de diğer araçlardan pek farklı değildir. Hemen her mekanizma kendini bulur. İşlevi ve çalışma koşullarının farklı olmasının dışında içerik oldukça benzerdir. Her araçta zaten kaput içi motor vs. temizliği dikkate alınması gerekir. Elektrikli arabalarda biraz daha hassas olmak lazımdır. Elektrik çarpar endişesi ise yersiz bir durumdur. Motor ve ekipmanlarının yüzeyleri sulu olmayan nemli bir bez yardımı ile silinir. Burada özellikle ıslak mendil tabir edilen bez kullanılabilir. Ellerin sığmadığı yerler özel aparatlar vasıtası ile silinir.

Dikkate Değer Noktalar

Araç ıslatıldıktan sonra toz kaldırılacak işlemlerden kaçınılır. Paspasların silkilmesi araç ıslatılmadan yapılır. Aracı iyice ıslatmadan kesinlikle köpürtme yapılmaması gerekir. Köpürtme işlemi lastiklerden kesinlikle başlanmaması uygundur. Köpürtme aparatı olarak sünger tercih edilmelidir. Oldukça yumuşak olması şartı ile fırça da kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın