Elektrikli Süpürge, Saç Kurutma Makinesi ve Hava Temizleyiciden Elektrikli Arabaya: Dyson

Elektrikli araba dönüşümü ve firmaların elektrifikasyon projelerin oldukça hız kazanmaya başladı ve 2025 yılına kadar yollarda sıkça EV’ler görünecek. Bu hafta İngiltere’den gelen haberler, elektrikli süpürge milyarderi James Dyson’ın elektrikli araba konusunda özel bir projeyi tamamlamak üzere olduğu yönünde. Merkezi İngiltere’de olsa da hedef pazarın %96’sı yurtdışında olacak olan Dyson elektrikli araba projesi için 6000 kadar mühendis ve bilim insanı ile Nissan Motor Company’den Roland Krueger ile çalışmalarına hız veren 71 yaşındaki girişimci, ilk versiyonunun 2021’de görücüye çıkabileceğini duyurdu. Markanın öz kaynak değeri geçen yıl 4,4 milyar £’in üzerine çıkarak, teknoloji ve inovasyonun yeniden gelir dağıtımı ve yeni teknolojilere doğru yönelmesinde büyük rol oynadı. Şirketinin genel müdürü Jim Rowan, “başka bir endüstriye girmeyi ve burada kalıcı olmayı umuyoruz” açıklamasında bulunurken otomobil endüstrisiyle nasıl başa çıkacaklarını açıkça belirtti.

Dyson Elektrikli Araba

İnovasyon ve gelişimi bakımından Tesla’ya çok benzeyen Dyson, son birkaç on yılda daha yeni ve daha iyiyi yaratma yolları haline gelmiş olan elektrikli süpürge alanıyla başlayan ve masa fanlarından el kurutma makinelerine kadar her türlü özel yeniliği insanlığa katmış bir marka. Şirketin kurucusu James Dyson tarafından tanımlanan inovasyon, alışılageldikten oldukça farklı. Birde, Dyson’ın yıldır elektrik motorlu heyecan verici yeni ve geliştirilmiş ürünleriyle hayranlık verdiği gerçeği var. Peki, bu bilgiler ile Dyson EV planlarında ne kadar ileride ve elektrikli otomobilinden ne beklemeliyiz?

Dyson Elektrikli Araba Projesi

Dyson EV projesi ne durumda?

Şirkete göre hâlihazırda EV projesi üzerinde çalışan 400 personel var ve özellikle batarya programı üzerinde çalışan bilim insanlarının sayısını iki katına çıkartılmış. Hedef ise yollarda Dyson adını yansıtırken 6000 kişi civarında proje çalışanına sahip olmak. Projenin hayata geçirilmesi, İngiltere, Singapur, Malezya veya Çin’de gerçekleşecek. Ayrıca elektrikli araba için 2018 yılının başlarında, Hullavington’daki genel merkezinde yeni bir 10 kilometrelik test pisti için planlarını açıkladı. Kısacası proje hızla olgunlaşmakta ve geleceğe dair yatırılar hız kesmeden devam etmekte.

Dyson Elektrikli Araba Teknolojisi

Dyson elektrikli araba ne zaman çıkıyor?

Hızlı girişimler belikli modelin fiziksel olarak yaratılmasına odaklanmış gibi görünüyor. Dyson çalışanlarından edinilen bilgilere göre 2017’de startı verilen özel inovasyon projesini ateşleyen; sıfır karbon emisyonu ve daha gelişmiş batarya teknolojilerindeki gelişmeler, olarak tanımlanıyor. Ev konusunda beklentiler 2018’i işaret ediyorken farklı gelişmeler sebebiyle ilk prototipin 2021’de görücüye çıkması mümkün. Çalışmanın bir hayal olmadığı ise The Guardian haberlerinde geçen “9,5 milyar £’lik” yatırım ile destekleniyor.

Dyson EV’nin ana silahı: katı hal teknolojisi (Solid-State Battery)
Dyson elektrikli araba, çığır açan katı hal bataryası olarak Solid-State Battery lityum-iyon piller geliştirmek için 90 milyon $’lık (69 milyon £) pil şirketi Sakti3’ü satın aldı. Michigan Üniversitesi’nden Profesör Ann Marie Sastry tarafından başlatılan inovasyon 400kWh fazla enerji yoğunluğu üreten katı hal geliştirdiğini iddia ediyor. Bu batarya teknolojisi, yaklaşık 240kWh civarında endüstri lideri olarak kabul edilen Tesla’nın Panasonic hücrelerinin neredeyse iki katı kadar.

Dyson’ın çığır açan elektrikli arabasındaki ana teknoloji yenilikleri
Lityum-iyon teknolojisine dayanmasına rağmen, basınçlandırılmış sıvı elektrolit, hem ayırıcı (pozitif ve negatif elektrotların temas etmesini önleyen) hem de elektrolit (iyon transferinin gerçekleşmesine izin veren) olarak işlev gören ince yanıcı olmayan bir tabaka ile değiştirilmiş bataryalara sahip olacak. Li-iyon bataryalar tipik olarak 35 °C’de çalışır, EV’ler için karmaşık soğutma sistemleri gerektirir ve hem Tesla hem de GM’in pilleri belli zamanlarda yangın ve diğer kazalar sonucu yanma eğilimi göstermiştir. Ayrıca standart Li-ion bataryaların hizmet ömrünü uzatmak için asla tam olarak şarj edilmemeli veya deşarj edilmemelidir. Katı hal bataryalarında bu sorunlar artık geçmişte kalacak.

Dyson Ev’ler, Wilson’un dijital motorlarının mükemmel mekanik tasarımdan faydalanacak. Sessiz, serin ve aerodinamik açıdan verimli rotorlar kayıpları en aza indirirken iyi soğutma ve termal performans sunar.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın