Güneş Enerjisiyle Çalışan Elektrikli Bisiklet 64 Günde Fransa'dan Çin'e Giderek 12800 Km Yol Kat Etti

Elektrikli arabalar için güneş enerjisinden şarj olmak ve gerekli gücü elde etmek, adeta Kutsal Kâse’yi bulmak gibi bir şey. Gerçek boyutlardaki bir otomobil üzerine tam boy güneş paneli bağlansa bile, enerji düzeyi henüz gereken seviyede sağlanamıyor. Bu sorun henüz aşılamamışken, güneş enerjili bisiklet gibi daha az enerjiye ihtiyaç duyan bir EV araç için bazı avantajlar var.

Yakın bir süre önce e-bisiklet grubu Fransa’dan Çin’e yaklaşık 13.000 km’lik bir yarışa imza attı. Lyon’dan başlayan yarış, Guangzhou’da son buldu ve harita üzerinde her hangi bir mecburi güzergâh belirlenmedi. 6. Sırada start alan Jack Butler isimli maceracı, Electrek bisikletiyle uçsuz bucaksız yarışı nasıl tamamladığı konusundaki muhteşem deneyimlerinin yanında, güneş enerjisi ile güç alan bisikleti hakkında da konuştu.

Altı aylık bir serüven olarak adlandırılan Güneş Gezisi, yarışmacılar ile bisikletleri zorlayan uzun bir yol yarışı. Sonuç ise elektrikli bisikletlerin güneş enerjisinden aldıkları enerji ile yoldaki performansları ve gelecekte kullanılabilirliklerinin kanıtlanması olarak özetlenebilir.

Yarışma 2010 yılında yapıldı ve 10.000 km’nin üzerindeki yolculuk, tarihin en uzun bisiklet turu olarak kayıtlara geçti. Sadece güneş enerjisi ile dolan piller ve bacak gücüne dayanan yarışmada, tüm güzergah start sonrasında yarışmacıya bırakılmakta, bitiş noktasına farklı ulaşım araçları kullanmadan gitmek kaydı ile tamamı karayolundan sağlanmakta.

Güneş Enerjili Elektrikli Bisiklet Oluşturmak

Jack Butler, yarışmaya atılmak için özel olarak modifiye ettiği Surly Troll bisikletini tercih etti. Yolculuğu boyunca gerekli elektrik tahrikli sistem ve bataryalar ile gerekli yüklerini taşımak için ise Aevon STD100 bisiklet treylerini kullandı. Farklı stil römork ve tahrik sistemleri tercih edenleri izleyen maceracı, güvenlik ve yük hafifliği adına tamamen kendi tasarımını yarışa lanse etmek için düzenledi. Dengeli duruşu ile en iyi enerji depolaması için 1 kWh’lık üçgen EM3EV model bataryaları tercih ederken, yarışma kuralları içerisinde 1,1 kWh pil sınırını en iyi şekilde kullandı. Elektrik motoru olarak ise BBSHD orta tahrikli Bafang dişlisini kullandı ve bu motor ile EM3EV pil uyumu oldukça başarılı. Elektrikli motorun yüksek kapasiteli performansını düşük seviyelerde kullanarak enerji tasarrufu sağlayan Jack, pedallara en iyi noktalarda basıp, hızını sabit tutup, 200 W ve daha az enerji tüketimi ile hedefine ilerleme yolunu tercih etti. Arka tekerleklerde yer alan 14 vitesli Rohloff seçimi, uzun ve zorlayıcı yollar için en ideal dişli seti olarak tercih edildi.
Artık yarışmada yer alacak güneş enerjili bisikletin en önemli diğer parçalarına sıra geldi.

Güneş panelleri ve şarj sistemi. Dört panelden oluşan ve her biri 75 W’lık solar enerji sistemi, diğer yarışmacıların güneş enerji sistemleriyle karşılaştırıldığında zayıf gibi görünebilir ancak, beklenen işi başarı ile gerçekleştirerek, kurulumunda da ekonomiklik sağlamayı başardı. E-bisiklette hem römork ve yüklerin, hem de sürücünün konforu Cane Creek Thudbuster süspansiyon sistemiyle sağlandı. Güzergâhtaki asfaltsız yaklaşık 1.000 km’lik alanda, büyük konfor ve güvenlik bu şekilde sağlandı. 60 $’lık Schwalbe Almotion lastikler ise 12.800 km yolculukta, beklenenden daha iyi performans sundu. Büyük bir indirim ile sahip olduğu sele ise 1.20 € fiyatıyla dev yarıştaki en ekonomik modifiye parçası.

Sun Trip Yarış Deneyimi

Jack Butler güneş enerjisiyle çalışan elektrikli bisiklet ile 64 günde Fransa’dan Çin’e giderek 12800 km yol kat etti. Yarış içerisinde rekabetten çok performans da güneş enerjisinin etkilerini araştırmaya çalışan Jack, ilk on içerisinde kalmanın yeterli olacağını düşündü. Onun için yarışın sunduğu inanılmaz tecrübe ve seyahatteki anıların her hangi bir değer ile ölçülmesi doğru olmayacaktı. En etkileyici anları sorulduğunda, Gobi çölündeki fırtınanın yaşattığı sorunlar, Almanya’daki molada meraklı teyzenin getirdiği sıcak ekmek gibi detayları kısaca paylaşırken, her şehirde Sun Trip römorkunun büyük ilgi çektiğini anlattı.

Kendi Güneş Enerjili Elektrikli Bisiklet Yolculuğunuz için Hazır Mısınız?

Maceraperest ve bisiklet tutkunu Butler, Güneş Gezisi deneyimlerinin yanı sıra, elektrikli bisikletlerin performansları ve alternatif ulaşım seçenekleri bilincini yaymada öncülük ediyor. Benzer şekilde yarışma ve seyahatlere çıkma planları yapanlara en iyi örnek olduğunu söylemek, yanlış olmaz. O’nun tavsiyeleri arasında, dikkatli planlamalar, beklentiler ve hedef koymak çok önemli. Hazırlıklarınız tam ise Dünya çapında bir güneş gezisine çıkılmalı. Eğer eksikliklerin problem olmayacağı düşünülür ise büyük hata yapılmış olur. 2019 yılında bir yenisinin düzenleneceği Sun Trip Güneş Gezisi, tasarımlarınızın denenmesi için büyük bir fırsat. Kolay bir güzergâh ile deneme konusunda en iyi performansların gösterileceği Fransa turu tam 1.200 km. Güneş enerjili bisikletlerin bu parkurda denenmesiyle, Dünya turuna hazırlık seviyesi en iyi şekilde değerlendirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın