Hangi Ülke Elektrikli Arabayı En Ucuza Alıp Kullanıyor

Elektrikli araba satışları her geçen gün daha da artıyor. Gelişen teknolojiler ve yaygınlaşan çevre dostu teknoloji fikirleri ile daha temiz bir Dünya’ya sahip olma çabaları, otomobil kullanıcılarının beklentilerinde bazı değişikliklerin olmasına yol açıyor. Araba sevdalıları yatık ekonomisi, satış sonrasında bakım ve destek, ikinci el fiyatlarıyla ekonomik fayda yanında, kullanım sırasında yüksek performans gibi kriterlere sahip araçları almayı düşünüyor. Elektrikli araba sahibi olurken, bu ve benzeri kriterlerin çoğu ortadan kalkıp, yerlerine yeni kriterler gelmekte. Satış fiyatı dayanıklılık ve batarya ömürleriyle ilgili sıkıntılar, menzil ve şarj istasyonlarının yaygınlığı, elektrikli motorlara sahip araç alacakların yeni düşünceleri arasında yer almakta. Dünya otomotiv devleri ürettikleri farklı segmentte modeller ile beklentilere en iyi cevapları verirken, geleceğe yönelik projeleriyle de etkileyici tasarımlara imza atıyorlar. Her yeni model de daha fazla menzil, hız, güvenlik, sosyal bağlantı ve paylaşım, otomatik pilot gibi teknolojik artış ve değişiklikler ile projelerini tanıtan markalar, elektrikli motorlar ile çalışan tamamı elektrikli arabaları, müşterilerinin beğenisine sunacak. Günümüzde ve yakın gelecekte erişilen teknik seviyenin maalesef bir maliyeti bulunuyor. Bu gün birçok elektrikli araba, yollarda güvenle ve yüksek ekonomik fayda ile yol almakta. Hangi Ülke Elektrikli Arabayı En Ucuza Alıp Kullanıyor, sorusunun cevabı için verilebilecek en kolay cevap, aracın üretildiği ülke şeklinde verilebilir. Ancak, bazı markaların farklı ülkelerde fabrikaları ve farklı ülkelere özel araç tasarımlarının olduğu konusu, fiyatları bakımından çeşitliliğe sebep olabiliyor.

1Almanya

Almanya Avrupa’nın kalbi ve teknoloji bakımından, otomotiv sanayinde çok eski tarihlerden beri kendini kanıtlamış bir ülke. Elektrikli araba üretiminde Audi, BMW, Ford, Mercedes, Opel ve Volkswagen gibi tüm Dünya’da tanınan otomobil markalarıyla tanınmaktadır. Farklı konsept araçlar üreten markalarında bulunduğu ülke, teknik bakımdan diğer Avrupa ülkeleriyle yarışırken, Uzakdoğu’nun teknik becerileriyle de oldukça başarılı biçimde rekabet etmekte. Otomobil sektöründe öncü konumda olan Almanya, elektrikli araba modellerinde de Avrupa standartlarının üzerinde satışlar ile farklı markaların tiraj rakamlarının oldukça ilerisinde yer tutuyor. Elektrikli araba fiyatları bakımından iki handikap bulunuyor. Konu Almanya olduğunda, Dünya otomobil devlerinin evi sayılabilecek kadar fazla markaya sahip ülkede, fiyat rekabeti öncelikle kendi sınırları içerisinde yer alırken, ülke dışındaki rakipleriyle de yarış kaçınılmaz durumda. Avrupa Birliği ülkesi olan Almanya, € para birimini kullanan ülkeler ile farklı, $ kullanan ülkeler ile farklı bir rekabet içerisine girmekten kaçınamıyor. İkinci handikap ise Avrupa Birliği’nin önümüzdeki yıllarda organik yakıtlı motorlara sahip otomobiller konusundaki olumsuz ve yasaklayıcı bakış açısı. Kısaca elektrikli otomobillerin hangi fiyatlar ile satışa sunulursa sunulsun, başka tercih şansı kalmayan halk tarafından satın alınacağıdır. Kısacası Alman elektrikli araba fiyatları, kendilerine göre çok ucuz diğerlerine göre ise düşündürücüdür.

2Amerika Birleşik Devletleri

Avrupa’daki dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek ve kötü gidişatı durdurmak adına yapılan bilimsel çalışmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde de hızla devam etmektedir. Kirleticiler bakımından egzoz gazları en yaygın olanlar arasında tanımlanarak, bu duruma bir çare arayan otomotiv sektörü, elektrikli motor üretimiyle diğer kirleticilere nazaran, erişilmez derecede Dünya’yı rahatlattı. Hangi Ülke Elektrikli Arabayı En Ucuza Alıp Kullanıyor, sorularına cevap arayanlar için en iyi cevap ABD olarak verilebilir. Gelir düzeyleri ve araç kullanım verileriyle, belirli değerler elde eden otomotiv sektörü, Co2 salınımı konusunda sıfır değer elde etmenin yolunu, elektrikli motorlar ile çalışan arabalarda buldu, petrol ürünleri konusunda sıkıntı yaşayan ABD bu sayede politik olarak da farklı yarar sağlamış olmaktadır. Alman üreticilerin mecburiyetleri değerlendirerek fiyatladıkları elektrikli otomobilleri ile Amerikan elektrikli otomobil fiyatları karşılaştırıldığında, (Tesla Motors hariç) oldukça ucuz sayılabilecek otomobiller üretilmektedir. Ekonomik düşünceler ve faydalar ile hesaplar yapılırken, $ kuru gibi fark yaratan değerler ile vergiler göz önünde bulundurulduğunda, ABD elektrikli araba modellerinin fiyatları, ne derece uygun daha iyi anlaşılabilir.

3Fransa

Renault markasına ev sahipliği yapan ülkede, farklı markalarında elektrikli araba modelleri piyasada rekabet yaratarak bulunmakta. Ancak tüm Dünya’da teknolojisi ve farklı özellikleriyle yüksek satış rakamlarına ulaşan Renault ZOE, bir elektrikli otomobilin ne derece ucuza alınabileceğinin en önemli örneğidir. Fransa’da Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın markanın pazarı, hemen hemen tüm Dünya’ya hâkimdir. ZOE ile erişilemez fiyatlara elektrikli araba satışı yalpan ülke, özellikle kendi iç pazarındaki rakipsizliği ile Avrupa’nın en ucuz elektrikli araba satın alınabilecek ülkesi konumunda yer almaktadır.

4Norveç

Batı Avrupa’nın en uç köşesinde yer alan Norveç, petrol üretimiyle Avrupa devi olarak biliniyor. Ancak ülkedeki otomobillerin yaklaşık yarısı, elektrikli motorlar ve donanımlardan oluşan modern teknolojilere sahip modellerden oluşmakta. Kendi iç ihtiyacı bakımından prototip modellerin ilerisine gidemeyen Norveç, farklı ülkelerden farklı ihtiyaçlar için ithal elektrikli arabaların satışıyla ünlü. Düz mantık ile düşünüldüğünde; bu durumda elektrikli araba fiyatlarının normalinden daha pahalı olması söz konusu olacaktır. Ancak, Norveç gelir seviyesi ve iç üretim dinamikleriyle, oldukça rahat şekilde ithal elektrikli otomobil alınıp satılan bir ülke.

5Çin

Çin, kalabalık nüfusu ve bu nüfusun Dünya üzerindeki sera etkilerine katkılarıyla, dikkatleri üzerine çeken bir ülkedir. Otomotiv sanayi ve sektöründe büyük söz sahibi olması bakımından, ABD ile rekabet içerisindedir. Kalabalık nüfus ile üretim hatlarının hızı ve rekabet seçenekleri bir araya geldiğinde Çin, üst sınıf teknoloji ile donatılmış elektrikli arabalar ve daha uygun fiyatlara sahip elektrikli arabaların, ana üretim üssü haline geliyor. İthalat ve ihracat dışında yerli ihtiyaçlar için iç pazarda sunulan elektrikli otomobiller, Avrupa’daki rakipleriyle boy ölçüşemeyecek kadar düşük fiyatlar ile alıcılarına ulaşmaktadır. Çin büyük bir ülke ancak, siyasi sınırlarıyla algılanmaması gereken üretim alt yapısı, tüm Uzakdoğu Asya’ya yayılmış sektör temsilcileriyle doludur. Japonya, Tayvan, Kore, Hindistan gibi Asya’da elektrikli otomobil üreticisi konumundaki ülkeler, Çin fiyatlarıyla yarışamıyorlar.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın