Hispano Suiza Hiperlüks Bir Elektrikli Otomobil Olarak Geri Geliyor

Tarihi otomobillerin unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde, teknolojik gelişmeler ile muhteşem tasarımları olan klasik modellerin yeniden yollara dönmesi moda haline geliyor. İşte unutulan ve görülemeyen bir çalışma; Hispano Suiza Hiperlüks EV.
1938 model art deco Dubonnet Xenia’dan esinlenilerek “hyperlux” olarak İspanyol Hispano Suiza EV üretime giriyor. 1904 yılında Hispano-Suiza’yı kuran Damián Mateu’nun torunu Carmen Mateu’ya atıfta bulunan otomobil, Carmen olarak anılacak.

Yakında Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak model, karbon fiber monokok bir şasiye sahip.

Hispano-Suiza 1904 yılında otomobil üretmeye başlasa da1920’lerin ve 1930’ların görkemli lüks ve teknolojik olarak gelişmiş arabalarıyla tanınır. İkinci Dünya Savaşı sırasında uçak motoru üretimine odaklanan şirket, savaş sonrasında otomobil üretimine hiçbir zaman devam etmedi ve 1968’de kapatıldı.

Markanın modern canlanma çabası tamamen Barcelona’ya dayanıyor ve aracı gerçeğe dönüştürmek için QEV Technologies’in uzmanlığını kullanacak. Aslında markanın canlanma çabaları ilk defa olmuyor. Şirket sırasıyla 2000, 2001 ve 2002’de Cenevre’ye HS21, K8 ve HS21-GTS adlı prototipleri getirdi. Daha yakın zamanlarda ise 2010 yılında, Hispano Suiza, Audi R8’in yeniden yorumlanması olan V10 Supercharged’i İsviçre’deki şovda gösterdi.

Bu sefer farklı olacak mı? Bir EV aktarma organına geçiş ilginç bir girişim olabilir ancak, iddialı yüksek kaliteli küçük üretim otomobil projelerini daha uygulanabilir hale getirip getirmeyeceği yakında görülecektir.

Otomobil üreticisi şu anda web sitesinde Carmen için rezervasyon yaptırıyor. Bu bilgi dışında bir diğer alternatif olarak küçük bir hatırlatma; henüz satılmadıysa RM Sotheby’nin Amelia Island açık artırmasında sunduğu 1936 Hispano-Suiza K6 Berline için teklifler her zaman verebilir. Markanın neden her şeyden önce canlanmaya değer olduğuna dair harika bir örnek web sayfasındaki gölge tasarımın ön çamurluğundaki leylek simgesinde saklı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın