Hyundai ve Kia Elektrikli Araba Modelleri Güneş Panellerine Sahip Olacak

Güney Koreli otomotiv devleri Hyundai ve Kia, elektrikli ya da Hybrid ve hatta içten yanmalı klasik araba modelleri için güneş enerji panelleriyle alternatif enerji kaynağı odak noktaları geliştirmeye başladılar.

Aslında mühendislik harikası alternatif şarj ve güneş enerjisi panelleri, elektrikli arabaların sahiplerini her şeyin ortasında yapayalnız biçimde bırakma korkularıyla şüphelenenlere, özel bir teknolojik gelişim olarak gösteriliyor. İki önemli üretici otomotiv grubu; araçlarında yakıt verimliliği ve tasarruf sağlayan, menzil arttıran ve motor ile diğer teknolojilerin çalışmasında kullanılacak elektrik için “Solar Çatı” teknolojisi üzerinde ciddi adımlar attı. Yapılan girişimin meyveleri ise 2019 yılı sonlarında toplanacak.

Hyundai Motor Grup, projelendirdiği 3 farklı “Güneş Enerji Paneli” üzerinde, ciddi ilerleme kaydetti. Geliştirilen silikon solar çatı, ilk Hybrid modellerinde opsiyonel olarak yer alacak. Hedef ise bataryalara yüzde 30 ila yüzde 60 civarında takviye sağlamak. İkinci jenerasyon güneş paneli ise organik yakıtlı içten yanmalı motorlara sahip araçlar için üretilecek.

Mühendislik harikası solar paneller, sunroof ile entegre olarak sunularak, araç üzerinde her hangi bir aerodinamik değişiklik gerektirmeyecek. 3. seri solar paneller, doğrudan batarya ile güç kullanan EV modeller için geliştiriliyor. Burada ana hedef ise menzil artışı. Seri üretim ve toplu kullanım için geliştirilen tüm alternatif enerji jeneratörleri, tamamen çevre dostu, yenilenebilir ve gelecekteki yeşil Dünya hedefleyen otomotiv sektöründe örnek bir buluş olarak yerini alacak.

Batarya teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, Hyundai ve Kia elektrikli araba modelleri, 2019’da güneş enerji panellerine sahip olacak ve de menzil ile şarj ekonomisinde Asya’nın öncülüğü Avrupalı rakiplerini kıskandıracak.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın