Ana Sayfa Marka Kia Kia

Kia

262
0
Kia Elektrikli Araba Modelleri

Güney Kore’nin Hyundai Motor Company alt kuruluşu olarak faaliyet gösteren ve ürettikleri modeller ile bir Dünya markası haline gelen Kia, gelecek yatırımları arasına, elektrikli araba modellerini koydu. Kendi pazar bölgesi olan Asya gibi Amerika ve Avrupa kıtalarında da büyük beğeni ile yüksek satış rakamları elde eden Kia, Hybrid Niro ve Optima modelleri ile görücüye çıkıyor. Türkiye’de de oldukça fazla meraklısı bulunan markanın, 2017 yılındaki lansmanında en büyük ilgiyi gören modeli Niro oldu. Modelin başarısı olarak tanıtımında Guinness Rekorlar kitabına giren performans ve menzil özellikleri, elektrikli otomobil meraklılarının büyük ilgisini çekti. SUV segmentinde rakiplerini sallamaya hazırlanan Kia Niro, ülkemizde tam olarak ne zaman satışa çıkacak henüz bir tarih yok ancak, 2017 lansmanında farklı ihtiyaçlara gereksinim duyan ülkeler için farklı özellikler ile donatılmış seri zenginliği olacağı düşünülmekte olan Niro, üretim ve satış için ilk olarak ABD’li müşterilerine yönelecek. Aslında 2018 yılı ilk çeyreğinde, tüm Dünya ile birlikte aynı anda satışa sunulacağı duyurulmuş olsa da, ülkemiz distribütörü olan Çelik Motor’dan satış ve tarihler konusunda henüz bir resmi açıklama gelmedi. Kia tarafından ise ilginç bir şekilde, Niro modelinin tamamen elektrikli olarak yeniden tasarıma girdiği ve Niro EV adıyla yeniden lanse dileceği haberleri ise markanın meraklılarını heyecanlandırıyor. Tüm markaların elektrikli arabalar konusundaki teknolojik gelişimleri, yakından takip ettiği düşünüldüğünde ise 2020 yılı, Kia Niro EV modeli için en iyi tarih olarak değerlendirilmekte. Niro mirasını değerlendirerek daha ileri teknolojiye sahip olacak olan Niro EV, Hybrid konseptteki üstünlüğünü, tamamen elektrikli olarak devam ettirecek gibi görünüyor.

Kia Soul Elektrikli Araba

Fark Yaratan Özellikleri

Ekonomiklik ve dayanıklılık adına Türkiye gibi bir pazarda yer tutmayı başarmış Kia, henüz Hybrid modelini tam olarak yaygınlaştıramadan, BEV segment aracı olan Niro EV ile aynı pazarda rekabete girişti. Sportage modelinin mimarisine sahip Niro EV, motor ve teknik özellikleri bakımından üst düzey performans sunarken, dış ve iç tasarımıyla da büyük ilgi görecek hatlara ve çizgilere sahip. İlk bakışta elektrikli bir arabayım diyen dış görünümü, agresif ve sportif bir SUV olarak dikkat çekiyor. İç tasarımında ise daha açık renklerin hâkimiyetiyle ferahlık ve konfor sunan Niro EV, bir elektrikli SUV’dan beklenen her türlü teknolojik donanıma sahip. Motor ve performans özellikleri ise tüm Dünya ülkelerinde etkileyici bir kullanım ve verimlilik sunacak özelliklerde.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor80 kW DC Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü201 ps
Tork291 nm
Hız180 Km/h
MenzilTam Şarj ile 383 Km
Pil/Batarya TürüLi-iyon
Pil/Batarya Performans39,2 kWh ve 64 kWh Batarya Paketi
Şarj55 Dakika ile %80 Dolum
0-100 km7.8 Saniye

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk4375 mm
Genişlik1805 mm
Yükseklik1560 mm
Aks Aralığı2700 mm
Ağırlık1675 Kg
Bagaj451 Lt
Kapı4
Koltuk5
Jant/Tekerler17 İnç

Kullanıcılardan

Yeniden modernize edilmiş olarak tüm Dünya’ya sunulacak Kia Niro EV, daha yeşil bir Dünya için sıfır Co2 salınımına sahip SUV segment modeller arasında liderliği zorlarken, pazar sahibi olduğu ülkelerde merakla bekleniyor. Yakıt ekonomisi ve güvenlik, konfor gibi özellikleriyle fiyatı konusunda rakipsiz konumda olacağı düşünülen elektrikli araba, Güney Kore otomotiv sektörünün ne derece etkileyici gelişimler gösterdiğinin simgesi olacak. Kia Niro üç farklı seri olarak Avrupa ülkelerinde kısıtlı olarak satışa (döviz kuru farklılıklarıyla) 160.000 TL ile 175.000 TL civarlarında liste fiyatlarıyla satılmakta. Niro EV modeli için rakiplerinden daha uygun fiyatlı olacağı beklentileri olsa da, üzerindeki teknolojiler ve farklı ülkelerdeki piyasa şartları değerlendirildiğinde, 30.000 ile 35.000 $ seviyelerinde bir fiyat ile karşılaşılabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın