Ana Sayfa Marka Lamborghini Lamborghini

Lamborghini

110
0
Lamborghini Elektrikli Araba

Lamborghini markası otomobil sektöründe elektrikli bir araba modeli için gizli yürüttüğü titiz bir çalışma olduğu sızan bilgiler arasında duruyor. Modelin ismi dahi sızan bilgiler arasındadır. Elektrikli otomobil piyasası bir yandan günden güne hareketlenirken diğer yandan çeşitli modeller ile hareketlik kazanıyor. Artık dünya otomobil devleri birer birer elektrikli araba üretimine başlamış durumdalar.

Üretim bantlarında elektrikli modellere daha fazla yer açmak adına girişimleri hızlandıran sektör devleri, piyasadaki pastadan paylarını artırmanın yollarını arıyor. Elektrikli araba üretiminden evvel birçok Avrupa otomobil markası emisyon olmaksızın hava sahası ismi altında yanması içten olan motor çeşidini terk etme kararı alınmış bulunuyordu. Firmalar bunun zaten alt yapısının da son aşamasındaydı.

2020 Senesine Kadar Atılacak Adım

Supersport Otomobil sektöründe dahi geleceğin aracı olarak elektrikli araçlar kendine yer buluyor. Dünya otomobil lider markalarının birer ikişer Tesla’nın açtığı elektrikli araba sürecine girdiği bir dönemde Lamborghini de kayıız kalamadı. Oldukça çekişmeli olan çetin rekabetli piyasada Lamborghini de kendine elektrikli araba ile yer bulmaya çalışıyor. Lamborghini, ilk sinyalleri 2014 senesinde vermişti. Fransa devletinin başkenti Paris’te yapılan bir otomobil fuarında Hybrid teknolojisi ile ürettiği Asterion adı verilen modeli ile elektrikli araba furyasına girmişti.

İtalyan Devi Lamborghini

İtalyan Devi Lamborghini

İtalya otomobil devi Lamborghini’de şimdilerde elektrikli araba üretimi telaşı sarmış görünüyor. Logosunun ve ismin hakkını verecek şekilde bir elektrikli araç üretimine girdikleri gelen bilgiler arasında bulunuyor. Vitola ismi verilen elektrikli aracın 3.5 saniyeden daha kısa sürede 100 metrelik mesafeye erişmesi planlanıyor. Bu rakamı Lamborghini yetkililerinin 2.5 saniyeye çekecekleri iddia ediliyor. Vitola elektrikli otomobilin azami hız sınırının 300 km’ye erişmesi planlarının içerisinde yer alıyor.

Bataryanın Keyfine Değmeyin

Batarya içeriği ile şarj özelliği hakkında pek bir bilgi gelmemesine rağmen, birbirlerinden istifade ettikleri bilinen Porsche markasının elektrikli otomobili Mission tarafından kullanılan bataryanın Vitola üstünde de kullanılacağı tahmin ediliyor. Gelen bilgiler arasında bir de pilsiz çalışan bir araç düşünüldüğü de bulunuyor. Lamborghini, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile bir iş birliğine gidiyor. Birlikte pil olmadan çalışabilen bir elektrikli spor otomobil üretimi adına birlikte hareket etme kararı aldıkları duyuruldu.

Pilsiz Hem Spor Hem de Elektrikli Araba

Pilsiz araba üretimi yolunu düşünen ve fikrini hayata geçirmeye çalışan Lamborghini, bu noktada aradığı hem yardımı hem de desteği Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile iş birliğinde buldu. Aracın pil olmadan yürütülecek enerji hakkında iş birliği sonucu hem elektrikli hem de spor bir otomobil ortaya çıkaracakları söyleniyor. Aracın hareketi için gerekli enerjinin sağlanması da süper bir meziyetteki kapasitör ihtiva eden sistem sayesinde olacağı bildiriliyor. Yeni olan ve pilsiz çalışan bu spor arabaya dair kavram da insanların görmesine çıkarıyor. ‘Terzo Millennio’ adı verilen bu kavram, ihtiyaç duyduğu enerjiyi Karbon Fiber Nano Tüp içerisinde saklıyor. Bataryaya nazaran enerjinin yayılma hızı bu tüpler vasıtası ile daha fazla ve süratli olacağından aracın performansı da artacak duruyor. Bataryaya göre tüpler daha hafif yapıda oluyor. Bu fikir hayata geçirilebildiği takdirde Lamborghini piyasada bir adım öne geçmiş olacak gibi duruyor.

Kendi Kendini Tamir Etme Özelliği

Tasarımdaki en belirgin ve ayrıcalıklı özelliği ise süper nitelikli kapasitör sayesinde olacağı bildiriliyor. Kendi kendini tamir özelliğini bu özellik sayesinde kazanacak olması tasarımın en önemli detayları arasında yer alıyor. Bir hasar tespiti sonrası mikro boyuttaki kanallar aracılığı ile tamir edici kimyasal içerikler, karbon kiber olan yapının içerisindeki çatlaklara girerek hem büyümesine engel olacağı hem de tamiri gerçekleştireceği planlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın