Menzil Konusunda Endişe Etmeyin

Elektrikli araba tercihi ve seçiminde menzil, en önemli kriterlerden birisidir. Batarya enerjisinin tükenmesi, klasik yakıtlı otomobiller gibi kısa sürede dolumu söz konusu olan bir durum değildir. Kullanıcıların endişelerini gidermek için BMW i3 benzinli menzil arttırma yöntemi ve Volvo elektrik şarj istasyonu gibi özel çözümler üretmeye başladı. Volvo kendi bünyesinde özel olarak şarj istasyonu için şirket satın alma yoluna giderek, gelecekteki müşterilerine, menzil konusunda endişe etmeyin! mesajını veriyor.

Oto magazin dergilerinin araştırmalarında, halen menzil konusunda ciddi endişeler olduğu görülüyor. Aslında İngiltere, halkının elektrikli araba menzili konusunda beklentilerinin, oldukça düşük olduğunu da fark etti. Araştırmacılar, iş yaşamı dışında elektrikli arabaların, sosyal tur ve geziler, alışveriş, okul ve bunlara benzeyen sınırlı km/menzil ihtiyaçlarına yönelik kullanımlar için tercih edildiğini ortaya çıkarttı. Tatiller, iş seyahatleri gibi daha uzun yollar için henüz elektrikli arabalar, akıllarda soru işareti olarak duruyor. Aslında menzil konusu her kullanıcının farklı ihtiyaçları olduğu ve doğru ölçünün ne olacağı hakkında kafa karışıklığına yol açtığı da bir gerçek. Tam şarj ile etkileyici ve ihtiyaçlara yönelik bir EV, tam olarak bir hafta gibi uzun bir süre kullanılabilir. E-Golf, BMW i3 gibi elektrikli arabaların menzilleri, daha iri akrabalarına göre, oldukça düşük gibi görünseler de beklentiler ve tahminler doğrultusunda, bir haftalık menzil ve kullanıma kolayca erişebiliyorlar.

Hyundai Kona Electric ve T Model 3 gibi elektrikli modellerin 500 km’ye varan menzilleri, haftalık sürüş ve her seyahatte etkileyici mesafeler kat edilmesini sağlamaktadır. Araştırmacıların detaylı verileri içerisinde dikkat çeken beklentiler ortalama olarak; okul gidiş dönüşleri 40 km, iş gidiş dönüşleri 110 km, eğlence ve şehir gezileri için 150 km ve alışveriş-banka-hastane gibi farklı kısa seyahatlerin 120-130 km civarındadır. Haftada yaklaşık 450 km civarındaki menzil için günümüz modern elektrikli arabaları yeterli gibi görünüyor. Elektrikli arabaların menzili konusunda endişe etmeyin derken, yakın gelecekte batarya teknolojilerindeki gelişmeler, bu detayların iki hatta üç kat artmasını sağlayacak.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın