Polestar, Tesla'ya Rakip Olabilecek İlk Elektrikli Otomobilini Tanıttı

Volvo markasının yan kuruluşu olarak faaliyet gösteren ve farklı model tasarımların imza atan Polestar, ilk elektrikli otomobilinin tanıtımını yaptı. New York’ta gerçekleşen lansman, Amerikan elektrikli otomobil sektörüne hakim Tesla’ya karşı özel bir girişim olarak akıllarda yer aldı. Görünüm şıklığı ve teknik detaylarıyla ilgi gören Polestar 1, boyutlarıyla da hem kendi ülkesinde hem de Amerika’daki ailelerin gözdesi olabilir.

Polestar, Tesla’ya rakip olabilecek ilk elektrikli otomobilini tanıttı haberiyle birlikte ilk model olan Polestar 1 Hybrid, Polestar 2 ise tam elektrikli motor ile meraklılarına sunulacağı duyuruldu. Teknik bakımdan Polestar 1, V4 turbo motoruna ek olarak, 34 kWh pil paketine sahip elektrikli motoru ile toplamda 600 beygirlik güce sahip olacak. Tork oranının ise 738 nm olduğu duyurulan elektrikli araba, 100 mil menzil vaat ediyor.

Tam elektrikli model olacak olan Polestar 2, Tesla Model 3’ün en büyük rakibi olarak lanse edildi. Çok yakın zamanda ise SUV segmentinde yer alacak olan Polestar 3 2019 yılından sonra lanse edileceği öğrenildi. Tüm detaylı bilgiler hakkında demeç veren CEO Thomas Ingenlath, EV dönüşüm ya da doğrudan üretimleri ile pazardaki Tesla hakimiyetini kıracaklarından söz etti.

1 modelinin elektrikli araba modeli geliştirilmesindeki geçiş aşamalarının olduğunu söyleyen Ingenlath, pazarda helan içten yanmalı otomobil meraklılarının olduğunu ve Polestar 1 modeliyle bu müşterilerin gönüllerini kazanarak, tam elektrikli modellerine olan ilgiyi arttıracaklarını söyledi. Ayrıca şirket politikası olarak Polestar 1’in son organik yakıtlı modelleri olduğunu söylerken, geleceğin elektrikli teknolojilerde hayat bulduğunu ifade etti.

Markalarının kalite standartlarındaki yükselmeyi devam ettirecekleri ve ileriki yıllarda Volvo’dan bağımsız olarak, servis ve bakım ağlarını oluşturacaklarının müjdesini de aynı röportajda veren Thomas Ingenlath, üretim hedefi olarak yıllık 100.000 rakamını verdi.

Polestar1 ve diğer modellerin Çin Chengdu fabrikalarında üretileceği ve kuzey Amerika’daki 200 siparişin abartılı rakamlara ev sahipliği yaptığını, bu rakamların yılsonu hedeflerindeki rakamolduğunu beyan etti.

Aracın fiyatı konusunda henüz tam bir kesinlik yok ancak, Polestar 1 ve 2 modelinin oldukça farklı teknik özellikler ile sunulacağı, Tesla Model 3’e rakip olacağı gibi veriler göz önüne alındığında, rekabet gereği bir miktar geride olan fiyatlar ile karşılaşılabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın