Ana Sayfa Haber Elektrikli Arabalar Sizin İçin İdeal Mi? Mercedes EQ App ile Deneyimleyin!

Elektrikli Arabalar Sizin İçin İdeal Mi? Mercedes EQ App ile Deneyimleyin!

8
0
Elektrikli Arabalar Sizin İçin İdeal mi Mercedes EQ App

Elektrikli otomobiller gündemde her seferinde daha fazla yer almaya başladı. En çok merak edilen konu ise elektrikli arabaların şarj dayanıklılığı ve menzili. Peki elektrikli arabaların diğer arabalardan farkları neler ve ne kadar avantajlılar? Bunlara kısaca cevap vermek ve yüz yılı aşkın tecrübesi ile Mercedes Benz ve elektrikli araba uygulaması hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı derledik.

Elektrikli arabalar içten yanmalı motorlara emisyonsuz alternatif sunuyorlar. Çok daha az parçadan oluşan teknik altyapı ile birlikte daha geniş bir iç mekân ve görüş kabiliyetine olanak veriyorlar. Bir diğer güzel yanı ise devir bandı olmaması sebebiyle anlık verilen tüm çekiş kuvveti anında tekerleklere aktarılabiliyor. Son derece seri bir şekilde, gürültü kirliliğine de sebep olmadan sessizce otomobil kullanma keyfi sürebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere elektrikli otomobiller elektrikle çalıştığından çevreye atık gaz salınımı yapmıyorlar. Daha da çevreci bir tutum izlemek isteyenler için elektriği edindikleri kaynakların da rüzgâr ya da güneş enerjisi olması öneriliyor. Batarya teknolojisi de geliştirilmeye devam ederek ve hızlı şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması hedeflenerek çalışmalar yapılıyor.

Mercedes EQ App

Mercedes EQ App

Bildiğiniz üzere otomobil üreticilerinin en büyük hedefi sıfır emisyon olarak kendini gösteriyor. Eğer bu hedef gerçekleşirse dünyanın dört bir yanındaki sürücüler elektrikli arabalar hakkında daha fazla bilgiye ve eğitime ihtiyaç duyacak. Mercedes – Benz, arabalarının elektrikli yaşama geçiş için ideal araçlar olduğunu göstermek adına yaratıcı bir adım attı.

Lüks alman markası, aracın sürüş özelliklerini analiz etmek ve kullanıcılara elektrikli bir arabanın avantajlı yönlerinin neler olduğunu göstermek için bir akıllı telefon uygulaması tasarladı. EQ Ready; kapalı mesafe, sürüş ve frenleme davranışı ve seyahatin yükseklik profili gibi özellikleri analiz etmektedir. Araç hareket halindeyken uygulama tüm hareketleri gözlemler. Vardığınız noktada ise durdurur. Uygulama, sonuçları hesaplamaya yardımcı olmak için hız, hızlanma, frenleme, ortam sıcaklığı ve daha fazlasını dikkate alır. Tüm bu veri kayıtlarından sonra kullanıcı aracının yolda istediği düzeyde ilerleyip ilerlemediğini kontrol edecektir. Örneğin kullanıcı bu uygulama sayesinde ne kadar süre sonra aracını şarj edeceğini anlayabilecektir.

Mercedes-Benz EQ Ready

EQ Ready Hakkında

Mercedes EQ App ile e- mobilite sanal ama oldukça gerçekçi bir ortamda test edilme imkânı yakalamış oluyor. Kişisel hareketlilik ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlara en iyi şekilde uyum sağlayan bireysel çözüm önerileri daha keyifli ve daha sağlıklı bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır. Uzun yolculuklar yapanlar için istasyonları ve istasyonların olanaklarını gözden geçirebilirsiniz. Ya da günlük seyahatlerde sıcaklık farkının artması durumunda aracınızda olabilecek muhtemel değişiklikler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Mercedes Benz Otomobil Stratejisi Başkanı ve Daimler başkanı Wilko Stark yaptığı açıklamada “Sonuç olarak e-mod elektrikli araçlar ve hibritler günlük kullanım için alışılanlardan çok daha uygundur.” Şeklinde düşüncelerini ifade etmiştir. Uygulama herhangi bir arabada çalışabilir. Uyum problemi yoktur. Enerji tüketimi, aralık, cd değeri, ağırlık ve yuvarlanma, sürtünme katsayısı gibi araca özgü veriler kullanılır. Bu sayede sürücünün kişisel alışkanlıklarına nasıl fayda sağlanacağı hesaplanır.

Uygulama şu anda Avustralya ve Yeni Zelanda’da piyasaya sürülmüş durumdadır. Diğer pazarlar için ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz belli değil. Bununla birlikte EQC markalı ikinci aracın EQC SUV firmasından ayrılması öngörülüyor. Lüks marka aynı zamanda 4 Eylül’de İsveç Stockholm’de EQC için açılış yapacak. Mercedes Benz’in EQA elektrikli arabasını hazırlarken hem SUV’u takip eden hatchback, hem de geleneksel S serisindeki sedan tiplerden ilham alınacağı da yaygın görüşler arasında yer alıyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın