Tata Motors'dan Elektrikli Harrier Büyük Çıkış Yapacak

Tata Harrier Electric’in detayları ortaya çıktı. Tata Harrier’ı ilk kez sergilerken, 2018 Auto Expo’da hala H5X olarak bilinirken, tüm serilerin elektrikli olacağının sözünü verdi. Bir Harrier EV beklediğimizde, tahminde bulunmak için gerçekler ile spekülasyonları bir araya getiriyoruz.

Tata Harrier veya H5X, 2019’un ilk birkaç ayında piyasaya sürülecek. Tata’nın Yeni Delhi’deki 2018 Otomobil Fuarı’ndaki assolisti, iki nedenden dolayı internet dünyasını ikiye böldü. Birincisi, Tata’nın IMPACT tasarım 2,0 olarak adlandırılacak olan tasarım, IMPACT tasarım felsefesinin bir evrimi olmuştur. İkinci sebep ise, Tata’nın sahip olduğu Land Rover’ın, Discovery Sport’tan elde edilen bir platform etrafında oluşmasıydı. Platform, Hint koşullarına daha iyi uyacak şekilde değiştirildi ve Omega ‘Optimal Modüler Verimli Global Gelişim’ Arkı’nı yeniden ele aldı.

Artık, Tata Motors, Auto Expo’daki Harrier’ı piyasaya sürdüğünde, Tata’nın gelecekte tüm Tata platformlarını elektriklendirmek için çalıştıklarına dair güvence verdiler. Bu ifade, hem Alfa (45X Hatchback Concept’in altını çizerek) hem de Omega Mimarilerinin elektrik ve hibrit güç aktarma sistemlerini benimsemeye hazır olduğuna dair verdiği güvenceyi yeniledi. Şu andan itibaren, H5X veya Tata Harrier’in piyasaya sürülmesinin, ardından H7X olarak bilinen daha büyük bir 7 kişilik SUV’un da piyasa sürüleceğini biliyoruz.

Mahindra XUV500 Rekabet
Mahindra XUV500

Mahindra ve Tata Motors’un Çekişmesi

Bir sıra koltuk eklenmesiyle biraz daha uzun olmasının yanı sıra SUV’un Harrier’e büyük benzerlik göstermesi bekleniyor. Bir zaman çizelgesini oluşturmak gerekirse, H7X piyasaya sürülmeden önce 2019’un geneline yayılacaktır. Ayrıca Tata Tiago EV’in Hindistan pazarına girmesi ile 2020’de, Tata’nın ilk elektrikli SUV’u için geçici bir boşlukta bırakması muhtemeldir. Tata’nın 320 Volt elektrikli gücünde çalıştığını biliyoruz. Tata Motors, bu güç aktarımının da onlara yardımcı olacağını, daha hızlı ivmelenme, daha iyi verimlilik ve mevcut Tata EV ürününden daha fazla menzil elde etmesini umuyor. Şu an itibariyle rakibi Mahindra’ da yeni nesil XUV500’ün elektrikli bir versiyonuna bakıp elektriklendirmeyi düşünüyor.

Böylelikle Tata Motors ile Mahindra arasındaki bir çekişme yaşanacağına benziyor. Bahisler ise ilk yerli Hintli Elektrikli SUV olma unvanını yakalayan Victor’u gösteriyor. Ancak, o zamana kadar bu çoğunlukla spekülasyon olarak kalacak. Bununla birlikte, elektrik çekilişi bu hafta sonrasında MOVE zirvesinde PM Modi tarafından başlatılacak olan FAME 2 programı ile daha da güçlenebilir. Öncelikle ücretsiz hizmet olarak sunulması planlanan kamu şarj altyapısına yönelik ciddi teşvikler ve benzerleri açıklanacaktır. Bu tür girişimler ve Tata Harrier gibi elektrikli araçların piyasaya sürülmesi, tüm Hindistan’ın otomotiv pazarının, elektrikli araçların benimsenmesine başlayacağına ve bizi daha çevreci ve sürdürülebilir bir yöne, teorik olsa da umutla götüreceği yönündedir.

Tata Harrier H7X 7 kişilik SUV
Tata Harrier H7X7 SUV

Gelişmiş Bir Araç: Harrier

Harrier, şık bir görünüm ve dinamik bir spor araç sunuyor ve Tata Motors, yaptığı açıklamada stil, teknoloji ve performans yetenekleri açısından gelecek nesil Tata Motors araçları hakkında farklı bir bakış açısı sunuyor. Tata Motors’un, yolcu taşıtları iş birimi başkanı Mayank Pareek “Önümüzdeki beş yıl içinde, Hindistan otomotiv pazarı birçok üst ve alt segmentin üretilmesi ile gelişmeye devam edecek” dedi. Kaç yeni ürün planlandığında sorulduğunda ise “ sahip olduğumuz iki yeni modüler platformda, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 10 veya 12 tane ürün planlaması olabilir” diye cevap verdi. Bakalım önümüzdeki yıllardaki Harrier gibi birçok elektrikli arabanın görünüşü ve teknolojisi nasıl değişecek. Ayrıca elektrikli arabaların gelecekte daha tasarruflu olması için birçok çalışma yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın