Tesla Hakkındaki 5 Şehir Efsanesi

Yüksek performanslı fakat bir o kadar da zarif araçların üreticisi Tesla şirketi, son dönemlerin en çok sansasyon yaratan şirketlerinden bir tanesi. Kurucusu Elon Musk ve şirket Tesla, en büyük elektrik araç üreticisi değil fakat piyasada hakkında en çok haber çıkan elektrikli araç üreticisi. Bu çıkan haberlerin arasında elbette şehir efsanesi sıfatını taşıyan bazı haberler de var.

1Tesla Başarısızlığa Mahkum!

Tesla hakkındaki başarısızlık iddialarının bu akdar çok olmasının temel sebebi kısa zaman içerisinde sağladığı birikiminin tümünü, uzun vadede bir sonuç alamayacağı bir yatırımda yakıyor olması. Şirketin birikiminde bulunan 9 milyar dolar her geçen gün harcanmaya devam ediyor. Haziran ayında şirketin ettiği zarar 717 milyona ulaştı. Tesla’nın hisseleri piyasadaki kısa vadede en çok zarar eden hisse senetleri arasında yer alıyor ve yatırımcılar aşırı pahalıya mal olduğu inancıyla yüzde 25 oranında hisse satışı gerçekleştiriyor. Kredi analizcisi Vicki Bryan gibi bazı Tesla eleştirmenleri, Tesla’nın hızlı para kaybına karşılık eline yeni bir gelir kaynağı girmemesi problemini çözmediği sürece ciddi bir iflasa sürükleneceğini ve bunu önleyemeyeceğini düşünüyor. Vicki Bryan, yakın zamanda bu konu hakkındaki fikirlerini bir tweet ile açıklamıştı.

Ne var ki Tesla, piyasada başka hiçbir marka ya da firmanın üretmediği araba modelleri ve araba teknolojileri ile çok önemli bir gücü elinde barındırıyor. Çünkü Tesla, başta da belirttiği üzere geleceğe ve müşteriye yatırım yapıyor. Tesla’yı diğer marka ya da firmalardan ayıran diğer bir özellik ise, sürücülerinin Tesla’yı çok sevmesi. Bu da piyasada kolay kolay silinmeyecek bir yeri olduğunu garanti ediyor. Tüm zamanların en çok hisse senedi satışını gerçekleştirdiği zamanlarda bile Tesla, bir şekilde ek sermaye arttırma olanağını buluyor ve ayakta kalmaya devam ediyor. Model 3, BMW, Lexus, Porsche ve Mercedes’den başarılı bir şekilde (nonelectric) lüks teklifler ihraç ediyor.

Yine de Tesla’yı eleştirenler bir konuda haksız sayılmaz. Tesla üretim konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Yaşadığı bu sıkıntılar maddi problemlerden de kaynaklanabiliyor. Vizyonu uğruna belli aralıklarla kendi hedeflerini gözden kaçırabiliyor. Bütün bunlara rağmen Tesla’nın az sayıda ürün çeşidinin muazzam başarısı ve müşterileri tarafından yüksek oranda sahipleniliyor oluşu, Tesla’nın kurtarılmaya değer bir şirket olduğunu gösteriyor. Nitekim uzmanlar, en kötü senaryo durumunda bile Tesla’nın yalnızca vizyonundan vazgeçmek zorunda olacağını ve bir lüks otomobil markası haline geleceğini, fakat iflas etmeyeceğini belirtiyor.

2Elektrikli otomobil pazarının geleceği Tesla’ya bağlı!

Ticaret piyasasındaki ve teknoloji dünyasındaki pek çok kişi, Tesla’yı elektrikli araçların temeli ve kalesi olarak görüyorlar. Birçok kişi ‘’Tesla olmaz ise elektrikli araçların bayrağını nasıl dikeceğiz?’’ diye düşünmekte. Hali hazırda kullanılan araçlardan elektrikli araçlara geçiş devriminin ancak ve ancak Tesla aracılığı ile olabileceği ile ilgili oldukça katı bir inanç hakim. Ne var ki, teknoloji ilerliyor. Tesla ise bu ilerleyen teknolojinin ortaya çıkardığı şirketler listesinde, elektrikli araç üreten şirketler arasından sadece bir tanesi. Nissan, Ford, General Motors, BMW, Kia ve diğerleri elektrikli otomobil üretimi yaparak satıyorlar. Hatta Jaguar markasının yeni elektrikli araç modeli olan I-PACE’in, Tesla’nın tüm elektrikli araç modellerinden çok daha konforlu kaliteli ve pratik bir sürüş deneyimi yapmaya olanak sağladığı da yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.

3Elon Musk her zaman ne yaptığını bilir.

Son dönemlerde kitap yazarları, gözlemcileri köşe yazarları, dergi yazarları ve daha birçokları Elon Musk’un ne kadar dahi biri olduğunu anlatan yazılar yazmaya başladılar ve bu yazılarında nasıl Elon Musk gibi biri olunabileceğinin reklamını yaptılar. Bu da sektörde bir ‘’Elon Musk bir şey yapıyorsa sebebi vardır’’ algısı oluşmasına sebep oldu. Hatta piyasada Elon Musk’u Albert Einstein ile karşılaştıran bir kitap bile bulunmaktadır. Steve Jobs’tan bu yana Elon Musk’un Silikon Vadisi’ndeki en prestijli ve en saygın girişimci olma yolunda ilerlediği tüm sektörde kanıtlanmış oldu. Bütün bunlardan dolayı da yalnızca girişimlerin dışında olan teknoloji severlerin değil aynı zamanda bu işin kariyer kısmında olan girişimcilerin de görüşleri, ‘’Musk en iyisini bilir’’ noktasına çekilmiş durumdadır.

4‘’Musk en iyisini bilir’’ noktasına çekilmiş durumdadır.

Tesla Musk’ın hedeflerine ulaşırsa karlı olabilir. Musk, Elektrikli araç modellerinden en ünlüsü olan Model 3’ün ortalama maliyetlerin ölçekle azalmasıyla karlı olacağını söylüyor. İkinci çeyreğin sonuna kadar haftada 5.000 Model 3s üretme hedefini koydu. Bu da, Haziran ayı sonunda, bir otoparkta bir çadırda geçici bir üretim hattı kurma konusunda benzeri görülmemiş bir adımı içeren, kahramanca bir çaba göstermesini sağladı. 5.000 ünite hedefi, kendinden empoze edilen son tarihten sadece bir saat sonra elde edildi. Üretim artışına karşılık, Model 3’ün tanıtımıyla, Tesla’nın gelir artışı dramatik hale geldi: Nisan ile Haziran arasındaki gelirler, 2017’de aynı döneme göre yüzde 43 daha fazla 4 milyar dolardı.

Bununla birlikte, Tesla’nın her hafta toplam 5 bin birim ürün üretme gibi bir hedefi var. Bu hedefin tek sebebi ise Elon Musk’un bunu istiyor olması. Oysa ünite ve üretim arttıkça maliyetlerin düşeceğine ve Tesla’nın daha karlı hale geleceğine dair herhangi bir kanıt yok. Tesla’nın maliyetlerinin haftada 5000 araba üretmesi halinde yeteri kadar düşük olacağına inanılmasının tek nedeni, Musk’ın böyle söylüyor oluşu. Aslında, şirketin haftada 5,000 Model 3s kârlı bir şekilde satabileceğinin bile herhangi bir kanıtı yok. Bu denli yüksek oranlarda satış yapabilmesi için firmanın, pazarladığı teknoloji aracılığı ile üstesinden gelmesi gereken pek çok problem var.

5Tesla, bir araba şirketinden çok daha fazlası.

Tesla, ürettiği araçların sahip olduğu teknolojiler ve piyasaya sunduğu vizyonu sebebi ile insanların, firmayı bir araba şirketinden fazlası olarak görmesini sağlıyor. Ne de olsa Tesla Silikon Vadisi’nde olan bir şirket, Detroit’te değil. Tesla, piyasadaki diğer araçlardan daha büyük ekranlara ve daha yüksek düzeyde entegre bir yazılıma sahip, bu da ürünleri bir arabadan fazlası hale getiriyor. Ayrıca, Tesla araçlarının işletim sistemi tıpkı bir telefon gibi çalışıyor ve hava üzerinden güncellenebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde TheStreet’in belirttiği gibi “Tesla öncelikle bir teknoloji şirketi, ikinci olarak ise bir araba markası’’ olma özelliğini taşıyor.

Peki, bu yoruma siz de katılıyor musunuz?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın