Ana Sayfa Yerli Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otomobili: Etox Elektrikli Araba

Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otomobili: Etox Elektrikli Araba

452
0
Türkiye'nin İlk Yerli Elektrikli Otomobili: Etox Elektrikli Araba

Faaliyetlerini Ankara’da sürdüren Malkoçlar Otomotiv, yakın bir geçmişte yerli ve milli otomobil projesiyle büyük ilgi odağı oldu. Projelerinin ilginç yanı ise ülkemizde belki de bu kapsamada üretilecek ilk elektrikli araba olarak lanse edilmesiydi. Hafif ticari modelin tamamen elektrikli bir model olması ise yerli sanayici ve girişimcilerin, otomotiv sektöründeki gelecek planları hakkında büyük fikirlerinin yavaş yavaş ortaya çıktığının kanıtıdır. Ciddi çalışmalar ile Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan Etox elektrikli araba, büyük fedakarlıklar ve özveri ile yaklaşık 1 yıllık yoğun bir çalışmanın ürünüdür. Aracın projelendirilmesi, üretim hattındaki pozisyonları ve imalatı dâhil tüm işlemler yerli iken sadece motoru Amerikan menşeli. Türk Malı sertifikasyonunda Yüzde 95 gibi bir değere sahip ilk elektrikli yerli araba olan Etox EV, üretiminde kullanılan tüm parçalar ve teknolojileri bakımından ise Yüzde 100 yerli üretim olarak, Türk otomotiv sektörü tarihindeki yerini aldı. Etox adıyla firmanın daha önceleri ürettiği spor araba modeli etkileyici özellikleriyle dikkat çekse de, sektördeki rekabete yenik düşmüş ve sadece ilk yerli otomobil denemesi pozisyonunda kalmıştır. Avrupalı rakipleri ise Etox spor araba modelinin geliştirilebilir versiyonlarının daha etkileyici satış başarıları yakalayabileceğinden söz etmişlerse de, arz talep dengesi ithal arabalardan yana ağır basmıştır.
Geleceğin elektrikli arabalarda olduğunu fark eden üretici, tüm dünyadaki rekabete eşlik edebilecek Etox EV projesiyle, elektrikli araba meraklılarını şaşırttı. Henüz araç için tüm teknik detaylar verilmese de ilgi çeken birkaç detay, özellikle yerli müşterileri heyecanlandırıyor.

Fark Yaratan Özellikleri

Etox EV hafif ticari elektrikli araba olarak projelendirilmiştir. Ülkemizde en çok tercih edilen hafif ticari modellere kıyasla daha fazla iç alanı ve daha fazla taşıma kapasitesi olacağı kuşkusuz zira, Etox EV tamamen elektrikli motor ile hareket ediyor. Yolcu taşımacılığında tercihi söz konusu olan elektrikli araba, sıfır Co2 salınım değeriyle öncelikle kalabalık büyük şehirlerde boy gösterebilir. Amerikan menşeli motor hakkında çok detay paylaşılmayan Etox, tüketim bilgileriyle de ilgi çekiyor. Yapılan açıklamada 100 km mesafede birkaç liralık elektrik tüketimi olacağı ve Ankara İstanbul arasında 5-6 liralık masrafı olacağı beyan edildi. Hız testlerinde 130 km gibi bir sürate ulaşılan aracın menzil değerleri olarak, 80-100 km hız aralığında tam dolu bataryasının 130-150 km’ye ulaşacağı bildirilen Etox EV, ülkemiz standartlarındaki prizlerden 6-7 saat aralığında, yavaş ve tam şarj edilebiliyor. Araca sahip olmak isteyenler için özel olarak üretilen hızlı şarj cihazı ile 45 dakika gibi bir sürede dolan batarya seti, tamamen yerli üretim. Spor araba olarak üretilen Etox modelinin ağırlığı rakiplerine göre oldukça hafifti. Etox EV modelinin de aynı dayanıklı ve hafif alüminyum alt yapısına sahip olacağı düşünüldüğünde, oldukça hafif olması bekleniyor. Ne kadar hafiflik, o kadar menzil.

Üretim ve Yorumlar

Şase ve kaporta aksamının tamamen dayanıklı alüminyumdan imal edilmesi, hafifliği kadar üretimde en az atık çıkışı ve malzeme kullanımını sağlıyor. Hafifliği ile Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan Etox elektrikli araba, organik yakıtlı modellere göre, yüzde 90 yakıt tasarrufu sağlıyor. 2 ya da 3 sefer hızlı şarj ile Ankara İstanbul arasından sorunsuz yol alabiliyor. Performans ve tasarruf adına Amerika’da üretilmiş modele uygun en etkileyici motoru tercih eden Malkoçlar Otomotiv, gelecekte motor teknolojisini de kendi üretmeyi planlıyor.

Ticari araç konseptinde tasarlanan elektrikli araba, farklı kullanıcılarında beklentilerini karşılayacak biçimde tasarlanmış. Okulu yakın olan bir üniversite öğrencisi sürücü, dolmuş ücretinden daha uygun bir masrafla en güvenilir şekilde okuluna evine veya alışverişe gidebilecek. 2014 yılı sonunda piyasaya çıkması planlanan elektrikli Etox EV henüz bu beklentiyi karşılayamadı. O zamanın ekonomik şartlarına göre 30.000 TL fiyat biçilen elektrikli araba, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yönetmeliklerine uygunluk belgesini almış ancak, değişen diğer yasal mevzuatlar gereği bazı değişimlere ihtiyaç duyuyor. Tüm mevzuatlara uygunluk işlemlerinin ardından, piyasada boy göstermesi beklenen elektrikli araba için yeni fiyatın ne olacağı konusu muamma.

Etox modellerinin girdiği yabancı otomobil fuarlarında büyük ilgi ile izlenmesi, yakın zamanda piyasaya çıkacak olan Etox EV modeline olan ilgi şimdiden arttırmış durumda. Yerli ve milli projeler kapsamında farklı bir ortaklık zemininde üretimi devam eden ilk yerli üretim otomobilimiz, son bir değişiklikle Hybrid olarak tekrardan projelendirildi. Bu aracın çıkış tarihi olarak 2019 yılı hedef gösterilirken, farklı markaların ve üniversitelerinde dâhil olduğu elektrikli araba geliştirme ve girişimcilik ruhu, hızla yayılıyor. 2025 hedefleri arasında süper modeller katmayı planlayan sektör lideri otomotiv markalarıyla rekabet konusunda ülke olarak, oldukça geri planda kalmaktayız. Ancak çevreci üretim projeleri konusunda yetenekli mühendislik uygulamalarımız, tüm dünya ile rekabet edecek düzeye ulaşmak üzere. Etox EV elektrikli araba gibi projeler ile sık kullanılan ticari araba sektörünün gelişimi, hem çevre duyarlılığında artışa hem de ekonomik değerlerde ciddi olumlu gelişimlere yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın