Elektrikli Araba Şarj İstasyonları

Gelişen teknoloji ve otomobil sektöründeki yenilikler, elektrikli araçların daha uygun fiyatlara satışı ve kullanıcılarının bu araçlardan elde ettikleri ekonomik yarar ile doğru orantıdadır. 10 yıl geriye bakıldığında, sadece konsept araçlar ile markaların adlarını duyurmaya çalıştıkları elektrikli araçlar, artık hemen her popüler markada yer alan, farklı segmentlerde boy gösteriyor. Kimileri üretiminden itibaren elektrikli motorlarıyla piyasaya çıkıyor, kimi araçlar ise sonradan dönüştürülüyor. Her ne şekilde olursa olsun, elektrikli araçların kullanıcı ihtiyaçlarına ayak uydurmaları için en önemli kriter, elektrikli motorlarına enerji veren aküleridir. Akü, yakıt hücresi ya da farklı isimler ile anılsalar da, hepsinin ortak noktası, şarj edilmeleridir.

Ülkemizde de hızla yaygınlaşan elektrikli arabaların yakıt ihtiyaçlarını karşılamak adına, elektrikli araba şarj istasyonları kurulmakta ve her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu noktada yasal zemin hazırlanmış ve elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulumuyla ilgili, kanuni metinler yayınlanmıştır. Yönergelerdeki şartları taşıyan kuruluşlar, tesislerine şarj istasyonları kurarak müşterilerine hizmet vermektedir. Elektrikli araçların ev ya da ofis gibi alanlarda şarj olmaları da mümkündür. Hatta güneş enerjisi, hareket enerjisi gibi düşük amper ve voltajlı dolumlar da, oldukça etkili sonuçlar ortaya koymaktadır ve özellikle seyir halinde menzil uzatmak için, oldukça etkili çözümler sunmaktadır. Ancak daha uzun seyir ve performans için aracın tam şarj olması önemli. Ülkemizde doğru güç ile en kısa sürede aracı şarj edebilen birçok yetkili istasyon bulunuyor. Bu istasyonlar da her geçen yıl daha da yaygınlaşarak, elektrikli araç sahiplerinin yüzünü güldürmektedir.

Yaygın Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Voltrun, DMA, BD Oto, Yeşil Güç, Full Charger, Zorlu, Petrol Ofisi, Aytemiz, Eşarj, Gersan A.Ş. gibi çok sayıda elektrikli araba şarj istasyonu bulunan firma, hem etkili hizmet vermekte hem de geleceğe yönelik yatırımlar ile istasyon sayılarını arttırmaktadırlar. Yabancı yatırımların da, ülkemizde elektrikli araçlar için çeşitli noktalarda yaygınlaşan şarj istasyonları bulunmaktadır. Büyük şehirlerde yaygın uygulamalar ile vatandaşlara hizmet veren belediye özel iştirakleri (İSPARK) de bazı bölgelerde elektrikli araç şarj istasyonları kurarak, hem gelir sağlamakta hem de hizmet yaygınlığına katkıda bulunmaktadır.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonları (Harita)

Şarj Dolum Ücretleri

Hizmet veren firmaların kurulum ve diğer maliyetlerine bağlı olarak, saatlik dolum ücretleri farklılıklar göstermektedir. Ayrıca dolum hızı ile doğru orantılı olarak, fiyatlar değişmektedir. Eğer vaktiniz var ise yavaş biçimde 180 dakikalık şarj bedeli olarak ortalama 8,3
ila 9 TL gibi bir fiyatla karşılaşılabilir. Yine bazı abonelikler ve ilk müşteri ayrıcalıkları ile 1-3 ay arasında değişen kampanyalarla, ücretsiz şarj imkânlarından yararlanılabilir.

İstasyonların Özellikleri

Elektrikli araç şarj istasyonları, alışıla gelmiş akaryakıt istasyonları gibi görünseler de, dolum süresindeki farklılıklar gereği, bazı ayrıcalıklı hizmetleri müşterilerine sunmaktadırlar. Cafeler, yemek alanları ya da özellikle İstanbul’da sık görülmeye başlayan “Hem Park Et Hem Şarj Et” sloganıyla verilen hizmetler, müşterilerin tercih konusundaki yönelimlerini belirliyor. En önemlisi belki de bu sosyal ve ekonomik sayılabilecek özellikler dışında kalan teknik özelliklerdir. Elektrikli araba şarj istasyonlarının ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde, Avrupa, Japonya ve ABD’de oldukça sınırlı serbest kullanım istasyonları bulunmaktaydı. Her araç sahibinin sadece evinde aracını şarj etmesi beklenmekteydi. İlerleyen zamanlarda elektrik motorları olan araçların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, şarj işleminin sadece evlerde olması anlamını yitirdi, zira bu araçlar ile daha uzun seyahatler yapılma ihtiyacı doğru. Teknik standartlar ev elektriğine uygun biçimde belirlenirken, dış mekânlardaki istasyonlarda ev elektrik standartlarına uygun şekilde tasarlanmaya başladı. ABD’de akım SAE J1772 ile 19.2kW, Japonya’da ise CHAdeMO ile şarj işlemi yapılabilmektedir. Ülkemizde 220W AC ile sunulan akıma uygun biçimde düzenlenen elektrikli araçlar, ülke enerji standartlarına göre kolayca düzenlemeye sokulabiliyor. Bazı araçlardaki özellikler gereği, ülke enerji standartlarına uyan araç ile farklı ülke ve kıtalarda güvenle şarj imkânı bulunuyor. Şimdilik araçlarda düzenleme yapılıyor fakat gelişen teknolojiler sayesinde, araçlar standart donanımlı, şarj istasyonları ise kendini araca göre ayarlayan akıllı cihazlar olacak.

Şarj İstasyonlarının Sayıları Hızla Artıyor

Üreticiler yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan üstün nitelikli araçlar üretmeye hızla devam ederken, çevre dostu yakıt ihtiyacı artış gösteriyor. Elektrikli araba şarj istasyonlarının yaygınlığı ise yakıt hücreleri ve akülerin kapasitelerine uygun şekilde, otomotiv sektöründen bağımsız bir şeklide destek sektörünün çabalarıyla gelişiyor. En büyük yakıt sağlayıcı firmaların ülkemizdeki şartlara uygun olarak en az 200 Km mesafe de bir şarj istasyonu konumlandırılması hedefi ise oldukça gelişmiş bir yatırım planıyla gerçekleştirilebilir. Farklı yatırımcıların girişimleriyle, farklı mesafelerde kurulan şarj istasyonları ise genelde büyükşehirlerde yer alır. Kalabalık elektrikli araç potansiyeli ile marka şarj istasyonları ve bayiliklerin yasalara uygun şekilde verilmesi de, söz konusudur. Elektrik üreticisi ve perakendecisi konumundaki ünlü şirketler, bankaların ATM makineleri gibi yaygın alanlara şarj istasyonları kurarak, yer sahiplerine hem bir gelir kapısını sunuyor, hem de elektrikli araç sahiplerine rahat bir nefes aldırıyorlar. Otomobil üreticileri ise şarj istasyonlarındaki yaygınlaşma ile taleplerin artacağını düşünerek, daha farklı modeller, daha uygun fiyatlı satışlar gibi çevre dostu ve ekonomik kampanyalar ile piyasadaki rekabetlerini devam ettirmektedirler.

Önceki HaberTesla’dan 117 Sene Önce: Elektrikli Araba Evrimi
Sonraki HaberGümüşhane Üniversitesi %95’i Yerli Üretim Olan Elektrikli Otomobile TOMARA Adını Verdi

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın