Yasallaştı: Japonya Artık Daha Fazla Elektrikli Araba Şarj İstasyonuna Sahip

Bir zamanlar belki de hayal dahi edilemeyen ancak teknolojik gelişmeler sonucu icat edilen elektrikli arabalar, özellikle son yıllarda oldukça büyük bir gelişim göstererek adeta hayatın bir parçası haline gelmeyi başarmıştır. Beklenenden daha hızlı bir şekilde hayatın hemen hemen her alanında kendine hatırı sayılır bir yer edinmeyi başarmış olan bu üretimler devamlı yenilenmekte ve aynı zamanda sahip olduğu nitelikler de gelişmektedir. Son derece gelişmiş teknolojiler kullanılarak üretimi yapılan bu araçlar yediden yetmişe herkesin büyük beğenisini de toplamayı başarmaktadır. Yalnızca sayı olarak değil, teknik özellikler ve aracın sahip olduğu üstün performans açısından da oldukça gelişmiş olan üretimlere neredeyse her geçen gün bir yenisi daha eklenmekte ve zaten geniş olan ürün yelpazesi yeni üretimler ile daha da genişlemektedir.

Elektrikli araba üretiminin her geçen gün daha da artması doğal olarak şarj istasyonlarının sayıca yetersiz kalmasına ve bazı durumlarda ihtiyacın yeteri kadar karşılanamamasına bile sebep olabilmektedir. Üretim sonucu ihtiyacın artması da şarj istasyonu kurulumunun önünü açmaktadır. Japonya geçtiğimiz yıllarda elektrikli araç istasyonlarının sayısını artırarak halkın büyük bir ihtiyacını karşılamaya yönelik oldukça önemli sayılan bir adım attı. Böylece istasyon yetersizliğinden kaynaklanan olumsuz durumlar ortadan büyük ölçüde kaldırıldı. Son toplanan verilere göre Japonya’ da elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 40.000’ e kadar yükseliş gösterdi ve sayısı 35.000 olan akaryakıt istasyonlarını da geride bırakmayı başardı. Yalnız bu 40.000 değerinin içinde evlerde bulunan şarj prizleri de yer almaktadır. Diğer pek çok ülkeye de fark atmayı başaran Japonya’ da elektrikli araba şarj istasyonları hakkında bilinmesi gereken bir husus var. Japonya’ da yer alan akaryakıt istasyonlarının tümü halkın kullanımına açıktır ancak elektrikli araba şarj istasyonlarının henüz tümü halkın kullanımına açık değildir. Kullanıma açık olmayan şarj istasyonlarının ise gelecek zamanda bazıları tüm halkın kullanımına açılırken bazıları ise açılmayacak. Kurulan yapıların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için ise çalışmalar devam ediyor.

Japonya, sahip olduğu elektrikli araba şarj istasyonları ile Amerika Birleşik Devletleri’ nin de önüne geçmeyi başarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ nde yaklaşık 114.500 adet akaryakıt istasyonu bulunsa da elektrikli araba şarj istasyonlarının sayısı sadece 9000 civarındadır. Bu durumun başlıca sebebi ise Amerika Birleşik Devletleri’ nde araç şarj istasyonlarının yanı sıra 500 milyon civarında duvar tipi şarj prizinin bulunmasıdır. Şarj prizlerinin bu denli yüksek sayıda olması, şarj istasyonlarına olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda şarj istasyonu sayısının artışı ile araçların kullanım sahası da artmaktadır. Böylelikle hem araç üretimi hem de şarj istasyonu sayısı büyük ölçüde artış göstermektedir.

Değinilecek bir başka husus ise Japonya’ da araç şarj istasyonlarının yanı sıra yeni inşa edilen yapılarda özel olarak tasarlanan şarj prizleridir. Alışveriş merkezlerinde, evlerde, otoyol dinlenme tesislerinde de kullanılabilen şarj prizleri, yaşanabilecek mağduriyetlerin de ortadan kaldırılmasında çok büyük rol oynuyor.

Elektrikle çalışan araçlarda şarj süresi, benzin ile çalışan araçlara göre çok daha yüksek bir değere sahiptir. Bu sebepten ötürü araçlar şarj istasyonlarında uzun süre beklemek zorunda kalabilmekte ve araç yoğunluğundan dolayı uzun sıralar oluşabilmektedir. Günlük hayatın aksamaması adına şarj istasyonu sayısının çok olması büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda şarj sıkıntısının olmaması da aracın gönül rahatlığı ve güven ile tercih edilebilmesinde önemi hafife alınamayacak kadar büyük bir rol oynamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın