Tesla Model Roadster Elektrikli Araba

Otomotiv sektörünü ileri teknoloji ile eşsiz şekilde buluşturan Tesla Motors, elektrikli otomobillerini çeşitli segmentlerde modeller ile zenginleştirirken, spor elektrikli araba modelini de unutmadı.

Tesla Roadster, muhteşem özellikleri ile daha aktif bir sürüş keyfi yaşamayı planlayanları heyecanlandırıyor. 2020 yılı itibariyle yollarda ve pistlerde görülecek olan elektrikli otomobil, bu güne kadar erişilemeyen menzil ve hızı ile dudak uçuklatıyor.

Rakipler ise elektrikli araba modellerini daha çok SUV ve Sedan segmentleri üzerine yoğunlaştırırken Tesla, bu kategorilerde zaten kendini rakipsiz görüyor ve spor araba konseptinde aynı başarıyı yakalamaya çalışıyor.

Henüz otomobil sporları ve organizasyonlarında elektrikli arabalara özel bir kategori geliştirilmedi. Ancak benzer şekilde elektrikli spor modeller yaygınlaştıkça, otomobil sporlarında beklenen yenilikler gecikmeyecek gibi görünüyor. Aslında Audi, BMW ve Mercedes markalarının yanı sıra, Uzakdoğulu üreticilerden de elektrikli spor araba modelleri lanse edilmeye başlandı. Lakin günümüz organik yakıtlı motorlara sahip süper araba kategorilerinden bir örnek vermek gerekir ise Avrupalı ve Uzakdoğulu otomotiv devlerinin spor arabaları, bir Ferrari ile nasıl boy ölçüşemiyor ise Tesla Roadster’ın sektördeki konumu da benzer biçimde yer tutuyor.

Sektöründe bu kadar ileri seviyede üretime sunulabilen bir elektrikli araba olacak olan Tesla Roadster, lider konumuna, fark yaratan özellikleri ile damga vuracak. Aracın üzerindeki teknik ve teknolojik imkânlar ile güvenlik seçeneklerinin birleşimini, daha yakından hissetmek için 2020 yılına kadar beklenilmesi gerekiyor.

Tesla Model Roadster Kırmızı

Fark Yaratan Özellikleri

Elektrikli otomobillerin ilk günlerde sadece yakıt ekonomisi sağlaması, birçok araç sahibinin ilgisini çekmiyor gibi görünmekteydi. Ancak ilerleyen zaman ile yakıt ekonomisi kadar çevreci motorların da geliştirilmesi, bazı girişimcilerin dikkatini farklı teknik gelişmelere doğru yöneltti.

Tesla Motors, Mr. Musk’ın elektrikli motorlar ve donanımlar ile gelecekte büyük talep görecek otomobil projeleri ise meraklılarının hayranlıklarını cezp etmeyi başardı. Birçok firma yıllar boyu sürecek olan projelerinin prototiplerini tanıtırken, Tesla daha üstün nitelikler ile hayal bile edilemeyecek projeleri, hayata geçirerek siparişler almaya başladı.

2020 yılında sahipleri ile buluşarak pist ve yolların tozunu attıracak olan Tesla Roadster, markanın diğer elektrikli otomobillerindeki üstün yeteneklere sahip olmasının dışında, sportif olarak kendi markasının teknik değerlerini de alt üst edecek, yenilikler ile donatılmış durumda. Motor ve donamın özeliklerinden önce dış görünümdeki farklı hatları dikkati çekiyor.

Cam tavanının açılarak Cabrio elektrikli spor otomobil olmasına rağmen, dört kişilik olarak tasarlanmış olması çok dikkat çekici.

Aerodinamik hatları ile spor yapan erkeklerin çekiciliğine sahip dış detaylar, akıllı led farlar, olmayan yan aynalar ve bir çitanın kuyruğu gibi özel görevleri olan arka rüzgârlığı ile çok farklı görünüyor.

Tesla Roadster Direksiyon

İç detaylarındaki en öneli farklılık, direksiyonunda belirginleşiyor. Eski bir Hollywood yapımı olan “Kara Şimşek” filmindeki aracın direksiyonu gibi simit şeklinde olmayan sportif bir yapıdaki akıllı donamım, aracın her türlü donanım ve yazılımına ulaşılabilen bir teknolojiye sahip. Akıllı bağlantıları, kameraları, sesli kontrol fonksiyonları ve daha saymakla bitmeyecek Tesla Motors teknolojilerine sahip aracın, aktif teknik özellikleri de hayranlık verici.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor926kW 3 Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü1259 ps
Hız400+ Km/h (Plaid Mode)
MenzilTam Şarj ile 1000 Km
Pil/Batarya TürüTesla NCA
Pil/Batarya Kapasite200 kWh
0-100 km1.9 Saniye
Tork10.000 nm
VitesOtomatik (Tek Sistem)
Çekiş4×4 Akıllı WD

 

Fiziksel Özellikler
Fiziksel Boyutlar ve Ölçüler Hakkında Veri Paylaşılmıyor
BagajYok
Kapı2
Koltuk4
Renk SeçenekleriHiper Neon Renkler / Başlangıç: Alev Kırmızısı
Jant/Tekerler21 İnç

Kullanıcılardan

Tesla Motors’un muhteşem elektrikli araç projeleri içerisinde, oldukça özel bir yere sahip olan Tesla Roadster 2.0 adı ile lanse edildiği günden beri; resmi bilgiler ışığında 1000 adet olarak üretilecek şekilde sipariş almakta.

Eski model ya da diğer adıyla Tesla Roadster 1.0 sahiplerinin yorum ve görüşleri ile farklı bir bakış açısını birleştiren Mr. Musk, 2.0 modelinin hayal ötesi olduğunu beyan ediyor. Dünya’nın en hızlı şekilde hızlanabilen ve aynı denge ile duran aracı olarak sunulan Roadster, yüksek teknolojileri sayesinde oldukça önemli konfor özelliklerine de sahip bir elektrikli spor otomobil.

2020 yılı içinde araca sahip olmaya çalışanlar ise elektrikli süper spor otomobil için yaklaşık 250.000 $ ödeyecekler. Ön başvurularda 50.000 $ talep eden Tesla Motors, aracın en fazla Amerika Birleşik Devletleri’nden sipariş aldığını belirtiyor.

Fiyatı ile dudak uçuklatan bu araç, beklentileri ne derece karşılayacak bilinmez ancak, lanse edilen Roadster 2.0 ile belki de beklenmedik deneyimler yaşanabilecektir.

Markanın diğer segment araçlarını kullananların beğenileri ve gelecekteki modellerden beklentilerinin de oldukça uçuk fikirlerden oluştuğu bir gerçek.

Tesla Motors, eski müşterilerinin değerlendirmelerine çok önem veren bir fikir toplayıcı marka olarak, tarif edilse de farklı markalarda üretilen elektrik motorlu ve donanımlı araçların kullanıcıları, rekabet konusunda düşünceli görünüyor.

Onlarında gelecekte geliştirilecek ve lanse edilmiş yeni nesil elektrikli arabalar hakkındaki beklentilerini değerlendiren Tesla, rekabette oldukça gerçekçi görüşleri ve üretimleriyle, her konuda birkaç adım önde duruyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın