Tesla Model 3 Elektrikli Araba

Elektrikli motorlara sahip otomobiller konusunda Dünya’da adı en çok ön plana çıkan marka olarak Tesla, farklı segmentlerde farklı özellikler ile donatılmış araçlar üretiyor. Tesla Model 3, elektrikli son model araç arayanların ilk tercihlerinden birisi. Diğer Tesla modelleri SUV, Spor ve Sedan olarak gelecek teknolojileri ile donatılmış biçimde sunulsa da, Model 3 ilk sunumundan gelecekteki yeni versiyonuna kadar zaten yeni nesil teknik donanımlar ile bezeli bir elektrikli otomobil.

Yüzde 100 elektrikli yüzde 100 tavizsiz sloganıyla tanıtılan araç, Tesla Motors’un beklentilerinin üzerinde bir talep ile karşılaştı. Elektrikli motorların yakıt ekonomisi ve çevre dostu yapılarının yanında, çeşitli konfor ve lüks elemanlarını ileri teknoloji ile sunabiliyor olması, kullanıcılarının büyük beğeni ile markaya bağlılıklarını arttırıyor.

Güvenlik özellikleriyle de oldukça fazla beğenilen bir araç… Cam tavan ve uzay çağı teknikleriyle güçlendirilmiş alüminyum gövdesi, her türlü aksilik karşısında dayanıklılık ve yüksek güvenlik sağlıyor. Ncap testlerinin yetersiz kaldığı dayanıklılık denemelerinde, cam tavanının bile aracın kendi ağırlığının tam dört katına dayandığı belgelenmiş. Araç yüksek teknolojili aile otomobili olarak, sahip olunası en güvenilir elektrikli otomobil ünvanını almış durumda. Bu güvenlik ve sağlamlığın bedeli ise 4 tonun üzerinde bir ağırlık olarak ortaya çıkıyor.

Tesla Model 3 Renkler

Fark Yaratan Özellikleri

Bu modelin fark yaratan en büyük özelliği, güvenlik donanımları ve dayanıklılığı olsa da, araca ağırlık olumsuzluğu olarak yansıyan bu duruma performansıyla olumlu cevap verilmiş.

Model 3, performansını her ne kadar elektrikli motor ve diğer donanımlarıyla elde ediyor ve performans arttırıcı olarak pek çok yeniliği de gövdesinde barındırıyor. Muhteşem aerodinamik gövdesi ve karbon fiber spoileri, denge konusunda oldukça başarılı.

Dev tekerlekleri ile yol tutuşu konusunda rakiplerinde oldukça ileride yer alan Tesla, etkileyici fren sistemleri ve fren performansıyla da yeni nesil bir teknoloji sunuyor. Metal olarak hemen her noktasında özel alüminyum madeni kullanılan elektrikli sedan, uzun ömürlülük konusunda da iddialı.

Ağır güvenli ve yüksek performanslı bu modele beklenen gücü ise birbirinden bağımsız iki elektrik motoru veriyor. İki etkileyici güç üreten elektrikli motorlar, ön ve arka tekerleklere doğrudan aktarım yaparak, tepki süresini azaltıyor.

Akıllı çekiş kontrolü ile her türden yol ve hava koşulunda güç kaybetmeden tutunan otomobil, gerektiğinde SUV, gerektiğinde sportif ve sedan bir aile otomobili olarak kullanılabilmektedir.

Batarya teknolojisi ile de oldukça başarılı olan elektrikli araba, hızlı şarj seçenekleri ile uzun seyahatler için ideal bir araç.

Dış donanım ve gövdesi gibi iç mekânda oldukça aktif ve kullanıcısının etrafına doğru inşa edilmiş.

Tesla Model 3 İç Dizayn

Kontrol için akıllı özelliklere sahip direksiyonu, sürüş ve fren pedalı dışında 17 inç’li ekrana sahip. Tüm yönlerin en iyi şekilde görülebildiği analiz edilebildiği ve oto pilot ile aktif şekilde yüksek konforlu sürüşün sağlandığı, günümüzde geleceği yaşatan elektrikli bir otomobil.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor Ön ve Arka Bağımsız Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü Yaklaşık 300 ps
Hız 210 Km/h
Menzil Tam Şarj ile 450 Km
Pil/Batarya Türü Li-iyon
Pil/Batarya Kapasite Süper Şarj Desteği / 8 Saat Tam Şarj
0-100 km 5.6 Saniye
Tork Tahmini 450 nm
Vites Otomatik (Tek Sistem)
Çekiş 4×4 Akıllı WD

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk 4690 mm
Genişlik 1933 mm
Yükseklik 1443 mm
Aks Mesafesi 2875 mm
Bagaj 396 Lt
Koltuk 5
Kapı 4
Jant/Tekerlek 20 İnç
Garanti 4 Yıl 50.000 Km / 8 Yıl 100.000 Km

Kullanıcılardan

İlk üretim sürecindeki denemeler ve standartların yakalanmasının ardından, ABD’den sonra faklı ülkelerde de ön siparişleri alınan otomobil, 44.000 $’lık fiyatı ile Amerika’da büyük ilgi gördü. Bazı ek özellikler ve daha uzun menzil sağlayan batarya desteği ile en üst donanıma sahip olan model ise 57.000 $. 500.000’den fazla sipariş alan Model 3, 2019 yılı itibariyle ülkemizde de satışa sunulacak. Aracın çok talep görmesindeki en önemli kriter, diğer Tesla modellerine göre yarı yarıya fiyata satılması, güvenilirliği ve talep gören ülkelerdeki Süper Şarj ünitelerinin yaygınlaşması olarak gösterilebilir. Kullanıcıların; yakıt ekonomisi konusunda daha etkili bir çözüm yok dedikleri elektrikli otomobiller, satış sonrası destek konusunda da etkileyici çözümler ile beğeni toplamaktadır. Tesla Motors’un bu konudaki öncülüğü, rakiplerine göre oldukça başarılı. Özellikle şarj konusunda batarya garantisi ve bakım hızıyla Tesla, rakiplerinin önünde yer alıyor. Daha saymakla bitmeyecek özellikleri, benzersiz bir deneyim sunması, gelecekteki elektrikli otomobiller hakkında hayal gibi fikirler üretmesi ile Model 3, elektrikli arabalar konusunda cazibe merkezi oluyor. Ülkemizdeki satış tarihi belli olsa da, fiyatı konusunda henüz bir bilgi yok ancak, yapılan yasal düzenlemeler ile kafalardaki bazı sorulara cevaplar bulunabiliyor. ÖTV ve diğer vergilerin oranlarıyla ABD fiyatlarını bir araya getirdiğinizde, Tesla Model 3 için yurt içi satış fiyatı konusunda bir fikir elde edilebilir. Bilinen en iyi hesap ile başlangıç paketli Tesla Model 3 için Türkiye fiyatı olarak, 70.000 € civarında bir rakam telaffuz ediliyor.

Önceki HaberTesla Roadster
Sonraki HaberElektrikli Motosiklet Nedir?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın