Hyundai'dan Yürüyen Araba Konsepti Elevate

Çok yakın bir zamanda Dünyaca ünlü Güney Koreli otomobil devi Hyundai, robot bacakları olan bir elektrikli otomobil konseptini duyurdu. Konseptin ana fikri, doğal afet alanlarında daha etkili şekilde ilk müdahale için olduğu duyuruldu. CES, Tüketici Elektroniği Las Vegas’ta şov yapan Hyundai, Elevate adını verdiği özel tasarımlı robot aracını meraklılarına sundu.

Acil durum personelinin, doğan afet ve benzer felaket alanlarında daha emniyetli ve daha etkili şekilde hareket etmesini sağlayacak olan tasarım büyük ilgi gördü. Tasarımın mühendisleri felaket alanlarında ilk 72 saatin hayati önemini vurgulayarak, en iyi müdahale için hayallerini gerçekleştirdiklerini söylediler. Doğal afet uzmanlarının da katkısı bulunan modeli geliştirmek için ciddi çalışmalar yürüttüklerini ve orman ve diğer yangınlar, deprem, kasırga ve sel gibi ortamlardaki arama-kurtarma faaliyetlerinin gecikmeden en iyi şekilde sürdürülmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Müdahaleden kasıt, insani yardım işlemlerini de kapsıyor.

Hyundai, modelin klasik bir 4X4 arazi aracına göre çok daha dayanıklı ve çevik olduğunu ve alt yapısının gerekli hallerde insansız-sürücüsüz olarak aktifleşecek, elektrikli araba olarak tasarladı. Her türlü arazi şartına uygun şekilde modüler olarak değişen elektrikli şasi, modeli diğer elektrikli araçlardan ayrılmasındaki en önemli mühendislik uygulaması olarak değerlendiriliyor. Dört adet uzayan gövdeli tekerlek ya da kolları, otomobillerin ya da arazi araçlarının gidemediği alanlarda hareket kabiliyeti sağlıyor. Ayrıca bu özellik araca 360 derece hareket kabiliyeti de sağlıyor.

Tek bir elektrikli tahrik motorundan güç alan modelin şasisi, dikey ve yatay kalça eklemiyle farklı yönlerde hareket eden diz ve ayak bileği gibi benzetmeler yapılan özel bir tasarıma sahip. Doğada ya da kamu alanlarındaki her türden barikatı aşabilecek şekilde tasarlanmış elektrikli araba için Hyundai yürüyen araba konsepti yakıştırması yapılıyor.

Çok başarılı şekilde bilgisayar kontrollü Aktif Süspansiyon sistemi seyir halinde güvenli yol tutuş ve engebeli arazilerde ilerlemeyi kolaylaştırıyor. Elevate iki farklı aktif ikmal ve sürüş moduna sahip. Sürüngen modu; bacaklarının dışarıya doğru açılmasıyla yere yaklaşan ve gövdesinden oldukça uzak tekerlekleri ile hareket kabiliyeti ve dört ayaklı memeliler; bacaklarının ön ve arka tarafa uzayarak dar alanlardaki hareket kabiliyeti olarak tanımlanıyor.

Hyundai Elevate Yürüyen Araba

Elektrikli arabanın ana modları ve girdiği ilginç halleriyle sıradan arama kurtarma araçlarına göre çok daha aktif ve başarılı olacağı şüphesiz. Şasi ve tekerlekleriyle adeta arazide yürüyebilen Elevate, gövdesinin dört tarafından iniş-biniş ve diğer ikmal olanaklarına sahip.

Hyundai Teknoloji Merkezi Başkanı J.Suh, deprem ve tsunami gibi kendi pazarlarının bulunduğu Uzakdoğu bölgesinde, kurtarma araçlarının yalnızca erişebildikleri alanlarda aktif olduklarını ve bu projenin her türden afet alanında kurtarmayı en derinlere kadar sürdürebileceğini beyan etti. Tanıtımda Suh, Elevate’nin bir ufalanmış ve dik açılara sahip bir beton bloğuna kolayca tırmanabileceğini de söyledi ve gerçekleştirmeyi planladıkları teknolojinin, afet kurtarmanın da ötesinde bir yerde olduğunu sözlerine ekledi.

Hyundai Elevate Arazi

Aracın muhteşem tasarımı ve teknoloji hakkında merak edilen diğer bilgiler ise şöyle;
Normal sürüş durumunda, bacakları katlanarak sıradan bir arazi aracı boyutlarında kalabiliyor. Eklem alanlarındaki güç gerektiğinde kullanılacak şekilde tasarlanmış. Bu sayede bataryalarından tasarruf edebiliyor. Ayrıca otoyol sürüş hız sınırları içerisinde maksimum hızlara güvenle ulaşabiliyor.

Hyundai Tasarım Sorumlusu David Byron, robot kollar ve diğer ekipman gücünü markanın en son teknik mühendislik ile geliştirdiği teknolojiden alıyor dedi. Ayrıca şimdilik konsept olan elektrikli aracın içerisinde bulundurduğu teknolojinin daha da geliştirilerek; karayolunda kara saplanmış ya da çukura düşmüş bir aracın yardım almadan kendi kendine yola döndüğünü hayal edin…” Elevate teknolojisinin potansiyeli bu gibi projelere hayat verecek dedi.

Önceki HaberElektrikli Araba Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Sonraki HaberElektrikli Arabalar Kaza Sonrası Yanar Mı? İşte Bazı Örnekler

1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın