Tübitak Elektrikli Araba

Tübitak elektrikli araba konusunda son yıllarda verdiği destekle ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz ay üniversite öğrencilerinin en verimli elektrikli aracı yapmak için yarıştığı “Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” 70 takımın katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yıl 15’incisi düzenlenen yarış 18 – 19 Eylül 2019 tarihleri arasında Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Yarışın finalinde dereceye giren takımlara ödülleri ödül verildi. Ödüle layık görülen takımların araçları 20 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te sergilendi.

Yarışlar En İyi Enerji Tüketim Rakamlarına Göre Değerlendirildi

14 Eylül 2019 tarihinde başlayan yarışlara başvuran 61 Elektromobil araçtan (Batarya Elektrikli Araç) 28 araç; 9 Hidromobil araçtan (Hidrojen Enerjili Araç) 5 Hidromobil aracı finalde yarışmaya hak kazandı. 18 – 19 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen yarışmada, araçların 65 dakika boyunca ortalama 60 km uzunluğunda bir mesafeyi tamamlaması gerekiyordu. Yarış, araçların en iyi enerji tüketim rakamlarına göre değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Çukurova Üniversitesi’nden katılan Elektromobil Takımı en yüksek puanı elde ederek Elektromobil kategorisinde birinci olmayı başardı. Birinci olan takım aynı zamanda 40.000 TL’lik para ödülünün de sahibi oldu. Yarışın ikincisi ise yarış tarihinde bu zamana kadar görülen en düşük enerji tüketim değerine (715 Wh) sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü, Verimlilik Rekor Ödülü’nü kazandı. Üçüncülüğü ise Elektromobil kategoride ilk kez yarışan Altınbaş Üniversitesi Eva Team kazandı.

Hidromobil Kategorisinde Birincilik Yıldız Teknik Üniversitesinin Oldu

Hidromobil kategorisinde, batarya ve hidrojen yakıt pilinin beraber kullanıldığı araçlar yarıştı. Bu kategoride birinciliği, son üç yılın da şampiyonu olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü elde etti. İkinciliği Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana, üçüncülüğü ise Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı elde etti.

Üç Takıma Yerli Ürün Teşvik Ödülü Verildi

Takımların enerji tüketim performanslarına ilave olarak motor ve motor sürücüsü gibi bazı önemli elektronik parçaları takım olarak üreten takımlardan, teknik tasarım raporu puanı adı altında yapılan sıralamada ilk üç sıradaki takıma Yerli Ürün Teşvik Ödülü verildi. Bu ödüle layık görülen takımlar; Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Hidromobil Takımı, Pamukkale Üniversitesi Atay ve Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı oldu.

Yarışmada Tasarım Ödülleri de Sahiplerini Buldu

Takımlara verilen diğer ödüllerin yanında araç tasarımları da “Tasarım Ödülleri” kategorisinde değerlendirildi. Batarya yönetim sistemine ait verileri kullanıcı dostu bir ara yüzle sürücü ekranına aktarmayı başaran Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Göktürk takımı ve akıllı enerji kullanımı algoritması ile yüksek enerji çevirim verimliliğine sahip bir enerji yönetim sistemi tasarımı yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Hidromobil Takımı Teknik Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Görsel tasarım ödülünü ise estetik kabuk tasarımında elde ettiği başarı dolayısıyla Konya Teknik Üniversitesi Anka Teknik takımı kazandı.

Kurul Özel Ödülü İki Takıma Verildi

Bu yıl Kurul Özel Ödülü’nü, yarışmaya ilk defa katılan ve yarışmadaki takım çalışmalarının yani sıra sportmen davranışları nedeniyle Altınbaş Üniversitesi Eva Team ve Kastamonu Üniversitesi Şerife Bacı’nın Torunları elde etti.

Son olarak, yarışmada üst seviyede çalışmalar ortaya koyan 27 takım, 3.000 TL Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviği elde etti.

Önceki Haber1000 Km Giden Elektrikli Araba
Sonraki HaberElektrikli Araçlar Kaç Saatte Şarj Olur?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın