Elektrikli Araçlar Kaç Saatte Şarj Olur?

Elektrikli arabaların şarj süresi ortalama olarak 30 dakika ile 12 saat arasındadır. Bu süre, bataryanın boyutuna ve şarj noktasının hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Piyasadaki birçok elektrikli aracın şarj süresinin 6-8 saat aralığında değiştiği görülüyor.

Elektrikli Araçların Şarj Edilmesi Hakkında Genel Bilgiler

 • Normalde bir elektrikli otomobilin 60kWh bataryasını şarj etmek 8 saatten az bir süre alır.
 • Çoğu sürücü, bataryalarının tamamen boşalmasını beklemeden şarj eder.
 • Birçok elektrikli otomobili 50kW hızlı şarj cihazıyla 35 dakika şarj edilirse, yaklaşık 100 mil ilave menzil elde edilebiliyor.
 • Aracınızın bataryası ne kadar büyükse ve şarj noktası ne kadar yavaşsa, bataryanın boşalması da o kadar uzun sürer.
 • Hızlı şarj cihazları, 20-30 dakika içinde 60-200 mil menzil sağlayan elektrikli aracınızı şarj etmenin en hızlı yoludur.
 • Evde şarj noktaları tipik olarak 3.7 kW veya 7kW’lık bir güç oranına sahiptir (22kW şarj istasyonları üç fazlı güç gerektirir. Bunun kurulumu ise çok nadir ve pahalıdır)
 • Tüm elektrikli otomobiller sadece uyumlu şarj noktalarında şarj edebileceklerinden dolayı, maksimum şarj oranı daha yüksek olabilir.
 • Saat başına düşen menzil, elektrikli aracın ne kadar verimli olduğuna bağlı olarak değişir. 7kW saatte 30 mil menzile sahip küçük bataryalı elektrikli arabalar en verimli olanlardır.
 • En büyük bataryalı elektrikli otomobiller, diğer elektrikli otomobillere kıyasla daha ağırdır. Bu araçlar 7kW saatte 20 mil menzile sahiptir.
 • Plug-in hibrit modeller genellikle tam elektrikli araçlardan daha az verimlidir.
 • Bir otomobilin ne kadar verimli olduğu sıcaklık gibi çevresel faktörlere bağlıdır. Buna göre, elektrikli otomobiller yaz aylarında daha verimlidir. Ayrıca, bu araçlarda yazın kış aylarına kıyasla daha iyi bir menzil elde edilebiliyor.
Araç Boş – Tam Dolu
Model Batarya Menzil 3.7kW yavaş 7kW hızlı 22kW hızlı 43-50kW seri 150kW seri
Nissan LEAF (2018) 40kWh 230 km 11 saat 6 saat 6 saat 1 saat
Tesla Model S (2019) 75kWh 380 km 21 saat 11 saat 5 saat 2 saat 1 saatte 480 km menzillik
Mitsubishi Outlander PHEV (2018) 13.8kWh 38 km 4 saat 4 saat 4 saat 40 dk.

Tamamlayıcı Şarj

Çoğu elektrikli araç sürücüsü, park ettikleri her zaman şarj işlemi yaparlar. Örneğin; Evde, süpermarkette, spor salonunda veya işyerlerinde uygulanan bu şarj işlemine tamamlayıcı şarj adı verilir. Çoğu kullanıcı bataryanın tamamen boşalmasını beklemek yerine her fırsatta aracını şarj etmeyi tercih ediyor. Ayrıca, sürücülerin yaklaşık yüzde 95’i, bataryayı şarj etmek için araçlarının park edilme süresinden faydalanır. Halka açık şarj istasyonları ve işyeri şarj noktaları genel olarak 7kW ile 22kW arasındadır. Bu da tamamlayıcı şarjı için oldukça idealdir. Gündüz tamamlayıcı şarjı gece evde yapılan şarjla birleştirmek elektrikli otomobilinizi daima şarjlı ve çalışmaya hazır tutmanın etkili bir yoludur.

Şarj Hızını Etkileyen Faktörler

Bir elektrikli aracın şarj edilme süresini etkileyen 5 ana faktör vardır. Bunlar:

 1. Bataryanın Boyutu: Aracınızın batarya kapasitesi ne kadar büyük olursa, şarj edilme aralığı daha uzun sürer.
 2. Batarya Durumu (Boş veya Dolu): Aracı sıfırdan şarj etmek, şarjı yüzde 50’den fazla olanlara kıyasla daha uzun sürebilir.
 3. Aracın Maksimum Şarj Oranı: Bir aracın bataryası yalnızca aracın kabul edebileceği maksimum şarj oranında şarj edilebilir. Örneğin; aracın azami şarj oranı 7kW ise, 22kW’lık bir şarj noktasını kullanarak daha hızlı bir şekilde şarj etme olasılığı yoktur.
 4. Şarj Noktasının Maksimum Şarj Oranı: Şarj süresi, kullanılan şarj noktasının maksimum şarj oranı ile sınırlıdır. Örneğin; aracın 11kW kapasiteli bir elektrikli araç, 7kW’lık bir şarj noktasında şarj edildiğinde yalnızca 7kW’lık şarj sağlanacaktır.
 5. Çevresel Faktörler: Soğuk bir ortam, özellikle hızlı bir şarj cihazı kullanırken şarjın biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. Soğutucu ortam, aynı zamanda elektrikli araçların daha az verimli olduğu anlamına gelir. Bu nedenle şarj başına daha az mil ilave edilir.
Önceki HaberTübitak Elektrikli Araba
Sonraki HaberElektrikli Araba Üreten ve Kullanan Ülkeler

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın