Elektrikli Araba Üreten ve Kullanan Ülkeler

8-10 yıl geriye gittiğimizde, elektrikli arabalar çoğu insan için bir lükstü. Şimdilerde ise elektrikli araçlar daha fazla üretilip kullanılıyor. Artık dünya genelinde birçok ülke bu teknoloji için yatırım yapıyor. Peki, dünyada elektrikli araba üreten ve kullanan ülkeler hangileridir. İşte, bu sorunun cevabı:

1Norveç

Norveç yüzde 49’un üzerindeki pazar payı ile sektörün lideridir. Hükümet 2025 yılına kadar yüzde 100 elektrikli araçlara geçmek istiyor. Farklı elektrikli araçlar için de Norveç önemli önceliklere sahiptir. Hükümetin fosil yakıtları ağır şekilde vergilendirmeyi sürdürmesi, daha fazla insanın elektrikli araçlara yönelmesini sağlıyor.

2İzlanda

Ada ülkesi İzlanda, çok etkileyici bir şekilde yüzde 19.00’luk pazar payına sahiptir. İzlanda hükümetinin vergi teşvikleri ve büyük tasarruflar sonucunda insanlar, elektrikli araçlara yönelmişlerdir.

3İsveç

Dünyada elektrikli araç konusunda en önde olan Norveç’e yakın olmanın verdiği avantajla yüzde 8’in üzerinde büyük bir pazar payına sahiptir. Elektrikli ve hibrit araç üretim ve kullanım oranı olarak da çok yüksek rakamlara ulaşıyor.

4Hollanda

Hollanda, rekor sayıda hibrit ve elektrikli araç sayısı ile dikkat çekiyor. 2015 yılında yüzde 9’un üzerine çıkan pazar payı için 2019 yıl sonu hedefi yüzde 7 olarak öngörülüyor.

5Portekiz

Portekiz, 2009 yılında ülke çapında bir şarj ağı oluşturmak için Renault ve Nissan ile birlikte çalıştı. Bir yıl sonra ise, satın alınan ilk 5000 elektrikli araç için finansal teşvik sundu. Hızla yükselen elektrikli ve hibrit araçlar sayesinde dünya genelinde yüzde 5’in üzerinde önemli bir paya sahiptir.

6Finlandiya

Finlandiya, 2030 yılına kadar elektrikli araçların sayısını artırma konusunda önemli planlara sahiptir. Finlandiya hükümeti, 250.000 plug-in otomobil ve 50.000 biyogaz otomobile sahip olmayı hedefliyor. Nüfusa oranla elektrikli araç satışları oldukça iyi seviyededir.

7Çin

Çin, elektrikli araç sektöründe yüzde 4’ün üzerinde bir payla oldukça önemli bir yere sahiptir. Gelecek on yılda, büyük bir nüfusa sahip Çin’in elektrikli araç üretim ve kullanım konusunda çok daha ön sıralarda yer alacağını söylemek zor değil.

8Avusturya

Elektrikli araç kullanım konusunda yüzde 2’nin üzerinde bir pazar oranına sahiptir. Almanya’nın komşusu olan bu ülkede en çok satan elektrikli araç Volkswagen e-Golf’tür.

9İsviçre

İzlanda, Norveç veya İsveç gibi ülkelerde yığılma olmasına rağmen, İsviçre’de elektrikli araba sektöründe büyüme yıldan yıla kontrollü bir şekilde artıyor. İsviçre hükümeti herhangi bir finansal teşvik sunmadan da pazar payı rakamlarının yüzde 2,55 seviyesinde olduğu görülüyor.

10İngiltere

2010’un başından bu yana, İngiltere’de elektrikli araba üretim ve kullanımında sürekli bir artış yaşanmıştır. Kayıtlara göre, İngiltere yaklaşık 250.000 elektrikli araca sahiptir. 2019 Ocak ayı itibariyle 6.000’den fazla yerde (4.391’i hızlı şarj cihazları) 19.000’den daha fazla halka açık şarj noktası bulunuyor.

11Belçika

Elektrikli araçları benimseyen bazı ülkelere göre, Belçika biraz geriden geliyor. Devlet tarafından elektrikli arabalar ile ilgili herhangi bir teşvik verilmemiştir. Yine de, Belçika dünya pazar payında yüzde 2,50 gibi önemli bir paya sahiptir.

12Kanada

Kanada’da 50.000’den fazla elektrikli binek araca sahiptir. Kanada’daki en popüler EV, Tesla Model S’dir. Aynı zamanda, hibrit araç sayısı da önemli bir paya sahiptir.

13Fransa

Fransa, 2010’dan beri tescilli olan elektrikli araç sayısında lider konumdadır. 150.000’den fazla hafif ve ağır hizmet tipi elektrikli ve hibrit araca sahiptir. Avrupalılar için, Renault Zoe pazardaki en popüler elektrikli otomobillerden biridir. Fransa 2016 yılında eski dizel otomobillerini hurdaya atan herkese teşvikler vermiştir. Kayıtlara göre, bu programdan 10.000’den fazla insanın geçtiği görülüyor.

14Amerika Birleşik Devletleri

300 milyondan fazla insanı olan ABD’de pazar payı potansiyeli oldukça fazladır. Ancak bünyesinde Tesla Motors yer almasına rağmen, pazardan yeterince pay aldığı söylenemez.

15Danimarka

Çok iyi hayat standartlarına sahip ülkelerden birisi olan Danimarka’nın sunduğu ayrılıklardan biri de oldukça iyi elektrikli araba üretmeleridir. Danimarka şarj altyapısı çok iyi olduğu için, ülkenin herhangi bir yerine elektrikli araba ile kolayca seyahat yapılabiliyor.

16Almanya

Almanya, EV’lerin ve PHEV’lerin dünyasında büyük bir oyuncudur. Audi e-tron, BMW i3, Volkswagen eGolf, BMW i8 ve şimdi de Mercedes EQC gibi lüks markalar altında elektrikli araç üretiminde uzmanlaşmıştır. Bir ülke olarak, Almanya elektrikli araba üretim ve kullanım konusunu çok iyi benimsemiş ülkelerden biridir.

17Japonya

2009 yılında Japon firması Mitsubishi, tüm dünyaya iMiEV’i sunmuştur. Bu otomobil, şehir sakinleri için çığır açan bir otomobildir. Japonya daha sonra hidrojen elektrikli araç üretiminde ağırlık vermiştir. Yakın zamana kadar yaklaşık 100 bin Plug-in otomobil satılmıştır.

Genel olarak baktığımızda Norveç’in ilk sırada olması insana pek şaşırtıcı gelmese de İzlanda’nın ikinci sırada ve Japonya’nın son sırada yer alması gerçekten de çok ilginç bir sonuçtur.

Önceki HaberElektrikli Araçlar Kaç Saatte Şarj Olur?
Sonraki HaberHarika Bir Scooter ve Araba Kombinasyonu: Torrot Velocipedo

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın