Elektrikli Araba Tarihi

Elektrikli Araba Ne Zaman Ve Nasıl İcat Edildi?

Tarih, farklı yetenekleriyle ülkelerin gelişimine katkı sağlayan kişiliklerle doludur. Öyle ki, teknolojinin sürekli ve hızlı şekilde geliştiği günümüzde, elektrikli araba üretimi sürekli gündemde olan bir konu iken aslında bunun üzerine, şimdiki imkanların yarısının bile olmadığı dönemlerde çalışmalar yapılmıştır. Tarihin farklı dönemlerinde bazı bilim adamları, arabaları elektrik gücüyle çalıştırmak için çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Nitekim sonunda yapılmıştır da. Elektrikli araba 1884 yılında dünyada ilk olarak, İngiliz mühendis ve mucit Thomas Parker tarafından geliştirilmiştir. Daha önce yapılan elektrikli araba icat etme girişimlerine karşı, dört tekerlekli arabayı ilk olarak Thomas Parker icat etmiştir.

Elektrikli Araba İlk Ne Zaman Kullanıldı?

Elektrikli araba ilk kez New York’ta, ticari amaçlı olarak taksi şeklinde kullanılmıştır. Ayrıca, 1899 yılında, elektrikli arabayla hız rekoru bile kırılmıştır. Elektrikli araba, kullanım kolaylığı ile maliyet açısından diğer araçlara göre oldukça avantajlıdır.

İlk Elektrikli Araba 1884 Thomas Parker
İlk Elektrikli Araba (Thomas Parker, 1884)

Elektrikli Araçların İcadında Tarihe Geçen İsimler

1984 yılında, Thomas Parker tarafından ilk elektrikli otomobilin icat edilmesi sonrasında, taksi olarak kullanılan ve hız rekoru kırılan elektrikli arabalar, iyice gündeme oturmuştur. Bu dönemden sonra, tasarruf ve çevre temizliği açısından, elektrikli araba kullanmanın avantajları önemsenmeye başlandı. Aslında, elektrikli arabanın, teknolojik gelişmelerle birlikte günümüzde önem kazandığı ve üretildiği sanılır ancak, bilinenin aksine elektrikli araba icat etme çalışmaları, tarihin çok eski dönemlerine dayanır. Birçok bilim adamı, her konuda olduğu gibi, elektrikli araba üretme konusunda da önemli çalışmalar yapmıştır. Hatta, 1828 yılında, Parker’den önce Macar kaşif Anyos Jedlik, yaptığı çalışmalar sonucunda elektrikli araba motoru icat etmiştir. Jedlik’in bu icadı, bir yarış pistinde denenmiştir. Ancak, otomobil şeklinde ilk icadı, Thomas Parker yapmıştır. Sonrasında, Hollandalı Strating tarafından bir elektrikli araba daha geliştirilmiştir. Strating, elektrikli araba icadını, Christopher Becker ile birlikte gerçekleştirmiştir. Aynı dönemde, Amerikalı Thomas Davenport’da bir elektrikli araba geliştirmiştir. 1842 yılında Rober Davidson ve Thomas Daverport, daha pratik ve üstün teknik donanımlı elektrikli arabaların üretimini gerçekleştirdi. Ayrıca, ilk pil ve akü de, iki düşünür tarafından icat edilen teknolojik cihazlardır. 1865 yılında, Fransız Gaston Plante’nin, diğerlerine göre daha güçlü akü icat etmesiyle devam eden çalışmalar, yine Fransız asıllı Camille Faure’nin elektrikli arabaların çalışabilmesi için gerekli olan daha güçlü aküyü geliştirmesiyle iyice önem kazandı.

Elektrikli Arabaların Tarihi Gelişimi

Elektrikli Araçların Tarihteki Önemi ve Tarihsel Gelişimi

Elektrikli araçlar, ilk olarak Thomas Parker’in icadından sonra, dünya genelinde önem kazandı. Parker tarafından icat edilen ve tüm dünya tarafından ilgi gören elektrikli otomobil, ülkemiz tarafından da ilgi görmüştür. Hatta, dönemin padişahı II. Hamit, 1888 yılında, Türkiye’ye getirilmesi üzerine elektrikli araba siparişi vermiştir. Üretimde çalışan mühendislerin, aracı Türkiye’ye teslim etmesinden sonra padişah, araçtan gayet memnun kaldığını söylemiş ve mühendislere ödül vermiştir.

1800’lü yıllarda, elektrikli araç üretiminin Anavatanı olan İngiltere ve Fransa, üretimi destekleyici girişimlerde bulundu. Destekleyici girişimler, dünya genelinden destek gördü ve 1899 yılında Belçikalı bir mucit olan Camille Jenatzy tarafından, ilk elektrikli yarış arabası icat edildi. Dünyanın ilk elektrikli yarış otomobili özelliğindeki bu araç, saatte 109 km hızla dünya rekoru kırdı.

1895 yılında, Amerika’da elektrikli üç tekerlekli bisikletin icat edilmesiyle, elektrikli araç filosu oldukça genişlemiştir. Elektrikli araçlara olan ilgiye, teknolojik gelişmeler de eklenince, tüm dünyada daha ilgi görmeye başlayan elektrikli araç icadına, sürekli bir yenisi eklenmiştir. 1900’lü yıllara gelindiğinde, elektrikli araçlar kullanım kolaylığı, maliyet ve teknolojik özellikler açısından diğer araçlara göre kat kat avantajlı hale geldi.

Günümüzde, ülkemizde fazla yaygın olmasa da, dünya genelinde elektrikli araba kullanımı yaygındır. Ancak, teknolojik gelişmelerle daha da üstün özelliklere sahip olan elektrikli araçların, önümüzdeki yıllarda daha çok ilgi göreceği ve yaygınlaşacağı beklenmektedir.

Hayatımıza giren birçok yeniliğin, teknoloji sayesinde olduğu bilindiğinden, elektrikli araç icadının da, çok yakın bir geçmişe dayandığı düşünülür. Ancak, görüldüğü gibi elektrikli araçlar, teknolojik gelişmelerin söz konusu bile olmadığı dönemlerde icat edilmiştir. Anyos Jedlik’in elektrikli motor, Parker’inde elektrikli araç icat etmesiyle hız kazanan çalışmalar, yaşanan değişim ve gelişmelerle daha farklı araçların icat edilmesini sağlamıştır.

Elektrikli Arabaların Avantajları

Elektrikli arabalar, buharlı ve benzinli araçlara göre daha maliyetsizdir. Ayrıca, hava ve çevre kirliliği oluşturmaz. Elektrikli araçlarda, benzinli araçlarda olduğu gibi koku olmaz, sarsıntı da yaşanmaz.

Günümüzde Elektrikli Arabalar

1800’lü yıllarda önem kazanan ve hızlı bir yükseliş gösteren elektrikli arabalar, 1900’lü yıllarda popülerliğini biraz yitirmiştir. 1935-40’lı yıllar arasında, elektrikli arabalar iyice gözden kayboldu. Ancak, 1970’li yıllara gelindiğinde, Amerika tarafından, elektrikli araçların benzinli araçlara göre en iyi alternatif olduğu tekrar gündeme getirildi ve elektrikli araçlar yeniden önem kazandı. Günümüzde ise, Amerika başta olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde elektrikli otomobil ve otobüs olmak üzere çeşitli araçlar üretilmekte. Ülkemizde ise, henüz yaygın değildir ancak, dünyadaki bu değişimler sonucunda belirli bir süre sonra daha popüler olacağı söylenmektedir.

Sonraki HaberElon Musk Hakkında Her Şey

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın