Tesla'nın Menzil Rekorunu Kırmak İşte Bu Yüzden Kolay Değil

Teala S geçtiğimiz günlerde Porsche Taycan ile bir yarış gerçekleştirdi. Bu yarışı Teala Model S’in kazanması, Taycan’ın oyunun kuralını değiştiremediğini gösterdi. Diğer yandan, Audi firması tarafından çıkartılan E-Tron incelendiğinde dayanıklılık adına başka özelliklerin feda edildiği dikkatlerden kaçmıyor. Teala ve Audi E-Tron’u bazı açılardan kıyasladığımızda ise karşımıza oldukça ilginç sonuçlar çıkıyor. Şimdi, hep birlikte bu sonuçları görelim.

E-Tron’da Dayanıklılık Ön Planda

İlk incelemede göze çarpan Audi E-Tron’ın bazı ciddi olumsuzluklarla başa çıkmak için inşa edildiğini gösteriyor. Bazı açıdan, uzun süreli dayanıklılığı sağlamak için menzilin feda edildiği açıkça görülebiliyor. Örneğin, soğutma sistemini ele alalım. E-Tron, bireysel pil takımı modüllerini 74-95 Fahrenheit arasında tutmak için ayrı ayrı görüntüler ve soğutur. Bunlardan herhangi birinde problem varsa, bir modülü bütün paketle karıştırmadan kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca, kabin iklim kontrolü için motor ısısını kullanabilen bir atık ısı pompası da dahil olmak üzere elektrik motorları için tahsis edilmiş önemli bir soğutma elde edilmiştir.

Tesla Model S’in Zayıf Halkası

Motor soğutma Tesla Model S’in zayıf halkasıdır. Bu durum, motorun ısınması ile birlikte genellikle sert sürüş koşullarında güç azalmasından sorumludur. Bu yüzden, daha agresif ve yedekli soğutma sistemleri ağırlık ve güç ilave ediyor. Bu da Model S Long Range 370 mil yol alırken, E-Tron’un neden 204 mil yol aldığını açıklıyor.

Tesla Model S ve E-Tron Kıyaslaması

Elektrikli bir araçta bulunan büyük ağırlıklardan biri pilin kendisidir. Model S, Audi’deki 95kWh paketine kıyasla daha büyük olan 100kWh pil paketine sahiptir. Açıkçası, daha büyük bir pil daha fazla menzil sağlarken aynı zamanda daha maliyetli ve daha ağırdır. Ayrıca, büyük bir pil daha fazla yer kaplayacaktır. Bataryayı çevreleyen çarpışma yapısının ne kadar yoğun olduğu göz önüne alındığında, bataryanın güvenlik hücresini daha büyük bir pakete sığdırmak için genişletmek oldukça pahalı olacaktır. Menzile gerçekten ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, bunu yapmaya gerek yoktur. Ancak, 5kWh’lik bir batarya farkı 166 mil menzil açığını açıklamaya yetmiyor. Soğutma, aerodinamik ve ağırlık bu duruma açık bir şekilde katkıda bulunur. Yine de en büyük faktör Audi’nin pilin tamamına erişmenize izin vermemesidir. E-Tron, pilinin yüzde 12’sini otomatik olarak kapatarak geriye sadece 83.6 kWh kullanılabilir bir alan bırakıyor. Bunun nedeni, bir pili tamamen şarj etmenin, onun uzun ömürlü olmasını engellemesidir. Tesla da bu teoriyi onaylıyor ve elektronik olarak şarjınızı sınırlama seçeneği sunuyor. Ancak birçok kişi menzil endişesini en aza indirmek istediğinden, birçok müşteri pillerin şarjını sınırlamaz. Yine de, Tesla’nın batarya paketleri, aktarma organlarından daha iyi durumdadır.

Tesla Model S Menzil Konusunda Lider

Geleneksel üreticiler, temel olarak tahrik ünitesi arızalarını, pil değiştirmelerini ve kalite endişelerini kabul etme olasılığı daha az olan müşterilere sahiptir. Ayrıca, 370 mil’de, genel menzilin şarj süreleri ve şarj altyapısından daha az önemli olduğu bir noktaya ulaşıyoruz. Bu arada, Tesla’nın menzilinden daha iyisini beklemeyin. Audi, Porsche ve Mercedes, EV (elektrikli araç) teknolojilerine karşı temkinli davranıyorlar. Amaç motorları ve bataryayı soğuk ve çalışabilir bir dırumda tutmak için mesafeden bir kaç kilometre fedakarlık etmektir. Böylece, içten yanmalı bir otomobilin kalitesinden veya dayanıklılığından ödün vermeden EV (elektrikli araç) emisyonlarının azaltılması sağlanabilir.

Önceki Haberİşte Çocuklarınız İçin Seçilmiş En İyi 3 Elektrikli Scooter (Ebeveynler İçin Liste)
Sonraki HaberHacivat Elektrikli Araba

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın