Seyir Halinde İlk Kablosuz Şarj Denemesi Başarılı

Calcalist haberlerine göre İsrail’de hareket halindeki bir elektrikli araba kablosuz şarj testini başarıyla geçti. Bir test-deneme olarak gerçekleşen başarı, İsrailli ileri teknoloji şirketi olan Electreon Wireless tarafından Beit Yanai’nin sahil yerleşimindeki özel bir elektrikli yolda yapıldı. Elektrikli arabanın altına yerleştirilmiş 26 cm kablosuz sistem ile 25 metre sürüş anında şarj işlemi gerçekleştirildi. Deney sırasında elektrikli otomobilin teknik ve performans değerleri değiştirilmeden başarılı bir şekilde yol üzerinde her hangi bir iyileştirme yapılmadan gerçekleşti. Aslında ilk denemeler sadece bir simülasyon olarak yapıldı ve daha sonra gerçek ortamda deneme gerçekleşti. İleriki dönemlerde mesafe daha da arttırılarak tekrar edecek olan test için hedef 260 metrede şarj işlemi. Ek olarak, deneyler Çinli Higer firmasının elektrikli otobüsleri kullanılarak ve de farklı elektrikli modeller ile gerçekleştirilecek.

Temelde daha küçük ve hafif batarya setlerine olanak tanıyacak olan kablosuz şarj sistemi, şehirlerde farklı alanlara şarj istasyonları ve enerji nakil sistemleri gibi maliyet ve zaman gerektiren donanımsallardan kurtulmayı sağlayacak. Ayrıca düşük maliyetler ile genişletilmesi beklenen kablosuz şarj sistemleri, oldukça büyük enerji ve mali tasarruf sağlayacak.

Tüm elektrikli araba üreticilerinin hayali olan teknoloji için yapılan testler görülüyor ki, oldukça başarılı. Gelecekte enerji tasarrufu ve daha temiz bir çevre için başlatılan elektrikli araba, batarya setleri ve şarj sistemleri, henüz yaygınlık kazanmamış olsa bile varılan noktada teknolojinin imkanları daha iyi sonuçlar ile meraklılarının karşısına çıkarak, yaygınlaşacak.

Önceki HaberHyundai Kendi Kendini Şarj Edebilen Elektrikli Arabalar İstiyor
Sonraki HaberSpokane’ye Ait Tango Elektrikli Araba Modeline Ne Oldu?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın