Hyundai Kendi Kendini Şarj Edebilen Elektrikli Arabalar İstiyor

İşe ya da alışverişe giderken artık elektrikli arabanızı kullanıyorsunuz… Kısa mesafeli bu yolculuklar, hem enerjinin temiz kullanımı hem de tasarruf için en ideal seçim. Siz işyerinde çalışırken veya alışverişinizi yaparken elektrikli arabanız kendi kendini şarj etse nasıl olur?

Hyundai, nu hayali gerçek yapmak için ciddi çalışmalar yürütüyor ve gelecekteki elektrikli arabalar için kendi kendine şarj konusu heyecan verici. Yakın bir gelecekte araçların tamamı yakıt ikmali olarak elektrik şarj istasyonlarına ihtiyaç duyacak. Hyundai hem kendi kendini süren hem de şarj eden araçlar için gelecek planlarını yeniden şekillendirmeye başladı. Daha temiz bir Dünya hedefi için hükümetlerin ve otomobil üreticilerinin çabaları takdire şayan ancak elektrikli arabaların şarj ihtiyaçları içinde bazı girişimler gerekiyor. Tüketiciler sürüş anında ve otoparklarda şarj ihtiyaçlarını karşılamak konusunda beklentilerini yükseltirken her otopark alanında şarj istasyonu projesi, biraz sorunlu.

Şarj geleceği için tüm markalar gibi Hyundai’de şarja ihtiyacı olduğunu bilen ve bu konuda sürücüden bağımsız olarak hareket eden akıllı elektrikli araba geliştirmesi peşinde. Fikir olarak 5G ağlarının yaygınlaşması ve yetenekleri arasına elektrikli araba şarj işlemlerinin de dâhil edilmesi bir miktar alt yapı çözümü sağlayabilir. Aslında zeki sistemler sadece arabaların gelişimiyle ilgili değil, çevredeki birçok teknolojik ürünün 5G ile uyumu sağlandığında o beklenen akıllı sistemler etkin şekilde arabalar ile iletişim kurduklarında yararlı olacak.

Etkin ve akıllı şarj çözümü tamamen özerk kurulmuş kablosuz(manyetik indüksiyon) şekilde olacak ve yoğun otoparklarda sistem daha ekonomik şekilde çalışacak. Öncelik ve şarj hızı için bataryaların enerji durumu ile elektrikli araba sahibinin ne zaman geri geleceğine bağlı olarak akıllı şarj ünitesiyle irtibata geçen araba, ölçekli olarak öncelik sırasına alınacak. Diş çıkartan çocuklar kadar sorunlu olacağı düşünülen akıllı şarj sistemleri ile ileri seviye akıllı elektrikli arabalar, sürücüsüne ihtiyaç duymadan iletişime geçtikleri en uygun şarj istasyonuna giderek, depolarını kendi kendilerine dolduracak. Tüm bu hayaller ne kadar ve ne zaman gerçek olur?

Aslında bu gibi sistemler için çalışan tek üretici Hyundai değil. Elektrikli arabaların yaygınlaşmasında önemli bir basamağa sahip Tesla, akıllı şarj çözümleri için ciddi ilerlemeler kaydetti.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın