Elektrikli Motosiklet Nedir

Elektrikli motosikletler şarj edilerek doldurulur ve bir bataryanın sağladığı enerji ile hareket eder. Hem kondüsyon hem spor hem de ulaşım amaçlı kullanılabilir. Son dönemlerde üretilen bazı modeller ile lityum-polimer, lityum-demir ya da lityum-iyon gibi piller kullanıldığı için evde şarj edilebiliyor. Menzil bataryanın kapasitesine göre saatte 40 ile 200 km arasındadır. Sürücünün ağırlığı, kullanım hassasiyeti, farların açık olması gibi bataryayı etkileyen pek çok etken vardır. Ortalama batarya ömürleri 800 – 1000 defa şarj etme kapasitesi olarak düşünülebilir. Fiyatları ise 400 – 450 dolardan başlayarak özelliklerine göre artabilir. Kimileri için avantaj kimileri için dezavantajlı olan bir yönü oldukça sessiz hareket edilmesidir. Belli bir hıza ulaşılmadığı takdirde lisans ya da ehliyet ihtiyacı yoktur.

En İyi 10 Elektrikli Motosiklet

Nasıl Çalışır?

Günümüzde oldukça yaygınlaşan elektrikli motosikletler akü ile çalışır. Akü ömrü bittiğinde değiştirilmesi gerekir. Arka taraflarındaki tekerlek motordur. Motor döndükçe elektrik üretilir ve bu elektrik aküye verilir. İlk kalkış esnasında gaza tamamen yüklenmemek daha uzun ömürlü kullanımlar için bir ipucu oluşturabilir. Aynı şekilde durulacak yere varmadan mevcut hızla devam sağlandığında yani gaza basılmadığında da güç tasarrufu sağlanmış olacaktır. Bir aküyü ortalama 5-6 saatte doldurabilirsiniz. Şehir içi ulaşımlarda, işe okula ya da başka bir yere gidecekler için kullanıma açık olduğu gibi zorlu arazilerde de kullanıma olanak sağlayan modeller vardır. Sıfır bir motor satın alabileceğiniz gibi dönüşüm kitleri ile kendi motorunuzu da oluşturabilirsiniz. Bir elektrikli bisikletten farkı yokuş çıkmak, uzun sayılabilecek yolculuklar yapmak, daha hızlı kullanmak açısından avantajlı olmasıdır.

En İyi 10 Elektrikli Motosiklet

1Zero S

Zero S için şarj dolumu yalnızca üç saattir. 197 kilometre hız yapabilen 188 kilogram ağırlığındaki bu harika aracın fiyatı 71.400 TL’dir. (Listedeki tüm araçların fiyatları dolar ve euro kuruna göre değişkenlik gösterebilir.)

2LS – 218

Dünyanın en hızlı elektrik motosikleti olarak bilinen Lightning LS218 150 kW güç ile gelir. 220 kg ağırlığa sahip olan araç saatte 218 kilometre yol gidebilir. Fiyatı 148.000 TL’dir.

3Alta Motors Redshift MX

3 saat sürekli kullanım aralığına sahip olan Redshift MX saatte 104 km yol gidebilir. Fiyatı ise 57.000 TL’dir.

4APWorks Light Rider

Airbus üstün teknolojisi tarafından üretilen bu model saatte 80 kilometreye kadar yol gidebilir. Ağırlığı 35 kg olan bu elektrikli bisiklet 191.000 TL’dir.

5Victory Empulse TT

Aksesuar şarj aleti, 240 V’luk güç kaynağı ile Victory Empulse TT saatte 160 kilometre hız yapabilir. 213 kilogram ağırlığındaki bu elektronik motosiklet 76,500 TL’dir.

6Alta Redshift SM

Sıvı soğutmalı 14.000 RPM motora sahip olan Redshift SM saatte 80 kilometreye kadar yol yapabilir. Güncel fiyatı 100.000 TL civarındadır.

7Energica Ego

MotoGP tarafından üretile 100 kW güce sahip olan bu model saatte 240 km hıza sahiptir. Fiyatı 162.000 TL’dir.

8Evoke Urban S

Tek seferde 200 kilometreye varan menzili ile Evoke Urban S’nin hızı saatte 130 kilometredir. Güncel fiyatı 65.500 TL olarak sunulmaktadır.

9Johammer J1

Saatte 75 kilometre hız yapabilen bu model 3,5 saatte şarj edilir. Fiyatı ise 173.000 TL’dir.

10E – Racer

E – Racer saatte 110 kilometre hız yapabilir. Fiyatı ise 195.000 TL’dir.

Motor ve Kit

Motor kitleri hub motor ve mid drive olarak ikiye ayrılabilie. Hub motorları daha sessiz ve düz yolda daha performanslıdır. Mid drive motorlar ise yokuş performansı açısından daha avantajlıdır. Bu motorları arka ya da ön tekere takabilirsiniz. Ama genel kullanım arka tarafa takmaktır. Kit kullanmak 1000 W ve üzeri için elektrikli motosiklet kullanımlarında daha avantajlı olacaktır. Yine de ihtiyaca ve isteğe göre azalış olabilir. Pil ile birlikte ağırlık 24 25 kilogram kadar artabilir.

Beyin Arıza ve Diğer Muhtemel Sorunlar ve Çözümleri

Elektrikli motosikletlerde en çok karşılaşılan sorun akım bağlantıları hatasıdır. Temas yerleri ve bağlantılar kontrol edilmelidir. Sürüşte tahrik olmama sorunu beyin arızası ya da fren kolundan kaynaklı olabilir. Fren balatası ayar kolu iyice sıkıştırılmalıdır. Kontak açıldığı halde gaz kolunun çalışmaması bağlantı kablosu kontrol edilerek giderilebilir. Gaz kolu problemli değilse beyin hatasıdır ve servise gidilmelidir.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk dikkat etmeniz gereken nokta A sınıfı bir ehliyete sahip değilseniz 250 W motor gücü altındaki modellere yönelmektir. Bazen piyasada üzerinde yazılandan çok daha fazla motor gücüne sahip elektrikli motorlar satılmaktadır. Fakat yasal sorumluluk size aittir. Eğer A sınıfı bir ehliyete sahipseniz 250 Watt ve 5000 Watt arasında motor gücüne sahip elektrikli bir motosiklet kullanabilirsiniz. Zaten elektrikli motosiklet ve elektrikli bisikletler arasındaki fark güç ve hız yönünde kendini belli etmektedir. Daha az hızda, daha kısa mesafede yol kat etmek istiyorsanız motor değil elektrikli bisikletlere yönelmeniz gerekir.

Aküsü taşınabilir ve gömülü düzenek olmak üzere iki çeşittir. Eğer dışarıda; giriş katı, apartman girişi ya da bahçe gibi yerlerde şarj edecekseniz gömülü akü kullanımı daha uygundur. Taşınabilir akü kullanırken hırsızlıklara karşı dikkatli olmalısınız.

Satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da garanti ve servis imkanlarıdır. Alarm, ışıklandırma, malzeme kalitesi, ağırlık da kullanıcının tercihlerine göre seçici olması gereken hususlardandır.

Önceki HaberTesla Model 3
Sonraki HaberElektrikli Bisiklet Nedir?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın