Elektrikli Bisiklet Nedir

Elektrikli bisikletlerin normal bisikletlerden farkı elbette ki bir motora sahip olmalarıdır. Bu yönleri ile doğa ile iç içe yapılan klasik bisiklet yolculukları rafa kaldırılmaya başlandı, diyebiliriz. 1000 W seviyesinde bir motor gücü için ehliyet şartı vardır. Burada esas amaç kullanıcı yorulmadan bisiklet sürülmesini sağlamaktır. Bu yüzden elektrikli bisikletlerin gücü 250 W’ye kadar belirlenmiştir. Saatte 40 ile 50 kilometreye kadar hız yapılabilir. Yokuşlarda ve zor yollarda kolaylık sağlayıp insan gücünün kullanımını aza indirgiyorlar. Bunun yanı sıra elektrikli bisikletlerin olumsuz yönleri de var. Örneğin pedalsız modeller akü bittiği anda kullanımına devam edilemiyor.

En İyi 10 Elektrikli Bisiklet

Nasıl Çalışır?

Elektrikli bisikletlerin 2 tekerli olanlarında motor arka tekerleklerdir. Piyasadaki 3 fazlı motorlar ile bu motorların aynıdır fakat itme için servo drivera ihtiyaç duyulmaktadır. En kaba tabirle elektrikli bisikletler şarjla çalışır. Rüzgar tribünü sistemi ile aynı sistemdir. 3 fazlı motorlar için sistem bir arabanın yakıt sistemine benzer. Örneğin gaza basıldığında nasıl araba daha çok yakıt tüketiyorsa, bisikletler de öyledir. Fazla yük bindirmek de aynı şekilde daha çok yakıt harcanmasına sebep olacaktır. Yakılan enerjiden tasarruf etmek için durulacak yere varmaya 50 100 metre kala gaza basmayı bırakıp kendi hızı ile varış noktasına gelmesini sağlayabilirsiniz. Beyin çıkışlarında marka ve modele göre mosfetler bulunur. Bu mosfetler belli ısılar, çıkış akımları, belli güçlere göre belirlenen standartlarda üretilirler. Soğuk iken en yüksek performansı gösterirlerken, sıcak olduğu zamanlarda arıza riskinde artış söz konusudur. Dikkat edilmesi gereken noktalar, uzun süreli kullanımlardan sonra zorlamamak ve şarj edildiği sırada kontak açık şekilde çalıştırmamaktır.

En İyi 10 Elektrikli Bisiklet Modeli ve Fiyatları

1Bultaco Brinco

İspanyol marka saatte 59 km hız sağlayan bisikleti ile göz dolduruyor. Çok zorlu yollara dayanan bu üstün performanslı bisiklet 4800 € civarında satışa sunulmuştur.

2Super 73

1970 yıllarının etkisini sürdüren tasarımı ile bu elektronik bisiklet yaklaşık 40 km hız yapılabilen pedallıdır ve yüksek performanslıdır. Normal satış fiyatı 3000 $ civarındadır.

3TreFecta

Son teknolojilere ve materyallere sahip olan bu elektronik bisiklet için hem şehir içinde hem de zorlu arazilerde kullanılmak üzere iki model üretilmiştir. 25.000 $ gibi bir fiyata sahiptir.

4Greyp G12

Dizayn olarak motosiklet ve bisikletin karışımıdır. Saatte 65 kilometre hıza çıkabilir. Fiyatı ise 8380 € olarak belirlenmiştir.

5Goccia MTB Alpan

250 W motor gücü ile 70 kilometre hız potansiyeline sahip olan bu modelin güncel fiyatı yaklaşık 1100 $ civarındadır.

6Brammo – Empulse R

Yüksek performanslı bir model arıyorsanız Brammo markası Empulse R modeli ile 160 kilometreyi çok rahat aşan hızı ile lider konumda sayılabilir. Fiyatı 19.000 $ olan bisiklet, 6 vitesli şanzıman sistemine sahiptir ve 40 Watt AC motoru vardır.

7Benelli – City Zero

İtalyan markası olan Benelli City Zero ile oldukça estetik bir tasarım sunmuştur. Pedallıdır ve tescil, plaka, ehliyet zorunluluğu yoktur. Katlanabilir ve kolay taşınabilir yapısıyla göz dolduran City Zero, 1000 $ civarında satışa sunulmaktadır.

8Yuki – Yadea EBX042

Yadea EBX042 modeli özellikle şehir içi ulaşımda tercih edilir. 60-70 kilometre menzile sahip, katlanabilir olan bu model 1200 $ civarında satılmaktadır.

9Yuki EBX050

Elektrikli bisiklet konusunda bir hayli iddialı olan Yuki markası, daha çok eğimli arazilerde, outdoor alanlarda kullanılan EBX050 modelini 1500 $ civarında satışa sunmuştur.

10Carraro – E-Viva

Carraro E- Viva erkekler için ve kadınlar için olmak üzere 2 ayrı modelde üretilmiştir. 25 kilometre hıza ulaşabilen bu model 100 kilometre menzilli olup 1700 $ civarında satılmaktadır.

Motor ve Kit

Elinizde mevcut bir bisiklet varsa dönüşüm kiti kullanarak elektrikli bir versiyona dönüştürebilirsiniz. Günlük ulaşım ve spor amaçlı kullanımlarda 250 ile 500 W arasında güce sahip bir kit kullanmak uygundur. Eğer off- road yüksek performanslı deneyimler yaşamak isterseniz de 1000 W ve üzeri tercih etmelisiniz.

Beyin Arıza ve Diğer Muhtemel Sorunlar ve Çözümleri

Elektrikli bisikletinizi kullanırken karşılaştığınız bazı problemleri kendiniz de çözebilirsiniz ya da en azından arızanın sebebi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin kontak açıldığında güç göstergesi devre dışı ise nedeni akü temas hatası ya da sigorta hatası olabilir. Çözümü ise temas yerlerini kontrol etmek, sigortayı değiştirmektir. Gaz kolu güç kesmiyor olabilir. Sebebi gaz kolu hatası ya da beyin hatasıdır. Bu durumda servise başvurmalısınız. Engebeli yollarda çok ses çıkarma sorunundan şikayetçi iseniz sebebi motor kavrama hatası ya da sıkıştırma elemanları hatasıdır.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

A sınıfı ehliyet sahibi değilseniz 250 W altındaki motor gücüne sahip araçlara yönelmelisiniz. Elektrikli bisiklet satın alırken kullanıcı odaklı olmak gerekir. Örneğin tek kişi kullanacaksa ve şehir içi yolculuklar yapılacaksa çok hızlı ve çok güçlü motorlara ihtiyaç yoktur. Alarm, pedal, ışıklandırma düzeneği, garanti ve servis imkanları gibi satın alacağınız markanın özelliklerini ve güvenilirliğini incelemelisiniz. Watt düştükçe fiyat düşecektir. Yol ortasında aniden şarj biterse pedallar sizi belli bir noktaya kadar idare edecektir. Bu yüzden pedallı modelleri tercih etmenizde fayda var.

Önceki HaberElektrikli Motosiklet Nedir?
Sonraki HaberPlastik Atıkları Hidrojenli Yakıta Dönüştüren Sistem Geleceğin Otomobillerine Yön Verebilir

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın