General Motors'dan Katlanabilir Elektrikli Bisiklet

Elektrikli araba üreticilerinin model arayışı ve rekabet yarışları arasından elektrikli bisiklet projeleri bir bir yükseliyor. İlk bombayı Tesla patlatmıştı fakat General Motors’dan katlanabilir elektrikli bisiklet ufukta göründü bile.

ABD’nin en büyük otomotiv üreticileri arasında yer alan GM, kent içi aktivite ve enerji kazanımlı bisiklet yarışında, en büyük rakibinin önüne geçmiş görünüyor. İki farklı konsept projeyi destekleyen GM, tasarımlarda Chevy Bolt’un yaratıcılarına görev verdi. Birisi kompakt diğeri ise katlanabilir elektrikli bisikletler, markanın prensipleri gereği sadece görücüye çıktı. Anlaşılacağı gibi teknik detaylar henüz ciddi bir sır olarak saklanıyor.

Tasarımında orta tahrik motoru ve kayışlı çekiş sistemi maliyetleri azalttığı gibi e-bisikletlerin ağırlığının da dengede olmasını sağlıyor. Yine motorun konumu e arka dişli setinin sadeliği, bakım ve diğer uygulamaların azaltılmasında en büyük yardımcı olacak. Elektrik motoruna sağlanan güç ise motor gibi doğrudan orta alanda konumlandırılan akü setinden elde ediliyor. Katlanabilen model için özel tasarlanmış taşıma kolu, kullanıcılar içim büyük kolaylık. Fren sisteminde hidrolik destekli diskler tercik edilmiş. LED aydınlatma özellikleri, USB bağlantısı ve şarj iletimi, e-scooter modellerindeki telemetriyi kullanıyor.

General Motors, katı çekişmelere sahne olan bir yarışma düzenledi. Bu yarışma elektrikli bisiklet için isim yarışması. Halka kısmen tanıtılan elektrikli bisiklet için bir isim arayışında olan şirket, bisiklet severlerin bu konudaki desteğini almak ve gerçek anlamda bir marka yaratmak için yarışma düzenleme kararı almış. Yarışma için para ödülü veren GM, toplamda 10.000 $’lık bir piyango sistemi geliştirdi. İlk on için 10.000 $ paylaştırılacak ve en iyi olanlara 1.000 $’lık ödül dağıtılacak. Birinci ise 10.000 $’ı tek başına kazanacak. İşin içerisinde bu kadar büyük bir para ödülü olması rekabeti kızıştırıyor. Sınırlı bir süre için yarışmaya katılım söz konusu olacak ve yaratıcılığını konuşturmayı sevenler “www.ebikebrandchallenge.com” adresinden yarışmaya katılabilirler. Para ödülü ve katılımcılık ile markalama gibi girişimler, diğer markalara da yol gösterici olacak gibi. Elektrikli araba sektörünü ateşleyen Tesla Motors, GM gibi bir rakibinin gerisinde kalmayacak gibi görünüyor, zira yaptığı açıklamalarda beklenmedik teknolojiler ile donatılmış gerçek elektrikli bisikleti, yakında tanıtacak.

Önceki HaberYeni Mercedes-Benz GLC Coupe Türkiye’de
Sonraki HaberBu Elektrikli Araba, Temiz Hava Alabilmeniz İçin Ön Panelinde Doğal Yosundan Filtre Kullanıyor

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın