Bir Firma Daha Elektrikli Scooter Üretimine Geçiyor

İspanya’nın dünyaca tanınan otomobil üreticisi SEAT, elektrikli scooter çılgınlığına dâhil oldu. Segway-Ninebot şirketi ile ortaklaşa yürütülen proje, iki markanın tecrübeleri ve gelecek hedefleri için oldukça başarılı bir çalışma gibi görünüyor.

eXS elektrikli scooter, bu yıl Barselona Smart City Expo Kongre’sinde tanıtılacak. Ayrıca tanıtım ve sonrasında kısa süreli test sürüşleri sunacak olan SEAT, kullanıcıların geri bildirimlerine göre geliştirmeleri sürdürecek. Test sürüşleriyle ilgili bir de sürpriz bekliyor meraklılarını. Elektrikli scooterlerin paylaşım ve erişim sınırlarını genişletmeyi hedefleyen proje, özgür ve ekonomik kişisel seyahatler için kentsel hareketliliği artırmayı da planlıyor.

SEAT’ın elektrikli scooter üretimine girmesinde; büyüyen ve genişleyen şehirlerdeki karmaşık trafiğe alternatifler getirmek, emisyon oranlarında kişisel olarak azaltım sağlamak, park yeri sorunlarını alt etmek, güvenlik adına hızları sınırlandırmak ve kişilerin temel sağlıklılık durumlarını arttırmak gibi faktörler rol oynuyor.

Seat Elektrikli Scooter eXS

Marka eXS scooter’ı kendi bünyesinde tasarladı ve Segway ES2 elektrikli scooter’ın teknolojisini ödünç aldı. Özel üretim modelde konfor için 8 inç’lik tekerleklerde çift süspansiyona yer verildi. Maksimum 25 km/s’lik hıza sahip olan eXS, tek şarj ile 45 km’lik menzile sahip. Ana sürüş testi için Barselona merkezi seçilmiş olsa da İspanya’nın farklı coğrafyalarında da eXS’in testleri yapılacak. Bu sayede hava şartları ve arazi çeşitliliğindeki performansı hakkında tam bilgilere ulaşılabilecek. SEAT, halka açık testler ile her koşulda projelerinin performansını değerlendirerek, gerekli iyileştirmeleri yapabilecek ve bu testler için XMOBA şirketi bütün sorumluluğu üstlenmiş durumda. Farklı şehirler ile başlayacak olan eXS sınavı, yakında daha da zorlaşarak farklı ülkelerde devam edecek. Başarılı olacağı kesin gözüyle bakılan elektrikli bisiklet için Avrupa’nın diğer şehirleri merakla bekliyor.

Elektrikli Scooter App

2019 yılı içerisinde gerekli test verileriyle birlikte uygunluğunun onaylanacağı düşünülen SEAT-Segway tasarımı, ilk etapta 680 $ civarında bir fiyat ile satışa sunulacak. GPS, hız sınırlayıcı, ön ve arka led farlar ve mini dijital kontrol ekranı gibi özel donanım ve bağlantı teknolojileriyle kişiselleştirilebilecek uygulamalarla piyasaya sürülecek olan eXS elektrikli scooter, EV araç üreticileri arasındaki rekabeti ateşleyen yeni bir tür olarak yaygınlaşıyor.
Sonuç olarak kişisel kullanımda ekonomiklik ve diğer tüm gelecek beklentileriyle bir firma daha elektrikli scooter üretimine geçiyor haberleri, 2019 ve sonrasında yaygınlaşacak gibi. Elektrikli taşımacılık platformunun Avrupa genelinde yaygınlaşması, diğer üreticilerin faklı modellerdeki geliştirme sınırlarını zorlamalarına yol açmakta. Ford gibi dev otomotiv markalarının girişimleri ile elektrikli scooter gibi kişisel eğlence ve kısa seyahat araçları çok yakında piyasada olacak. Ford, 100 $’lık modeline daha ileri teknoloji ile donatılmış 700 $ ir rakip ile boy ölçüşme konusunda iddialı ancak, Uber ve Lyft gibi üreticilerin rekabet ortamında yer bulmaları, bir miktar kafa karışıklığına yol açacak. GM gibi kıta dışında faaliyet gösteren ve elektrikli kişisel aktivite araçlarıyla rekabeti ateşleyen markalar, Avrupalılardaki tedirginliği arttırıyor.

Şimdilik elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet konusunda sessizliğini koruyan Uzakdoğulu üreticiler, çok yakında gerçek anlamda rekabetin tam ortasına girebilirler. Kalabalık ülkelerde üretim ve testler ile başarı şansı diğer üreticilere göre daha fazla olan Uzakdoğu elektrikli araba üreticilerinin, bu konuda son sözü söyleyeceği otoritelerinde dilinde. Ciddi yatırım ile AR-GE çalışmalarını tamamlamış olan ve seri üretim ile meraklılarının tüm heveslerini yerine getirmeyi taahhüt eden SEAT, şimdilik elektrikli scooter konusunda liderliği bırakmayacak gibi görünüyor. markanın en önemli sürprizi ise test araçlarını en iyi şekilde değerlendirenlere armağan edeceği konusu.

Önceki HaberMercedes
Sonraki HaberNissan

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın