Nissan Elektrikli Araba Modelleri

Dünya’da kullanıcılarına özel deneyimler yaşatan Japon otomotiv devi Nissan, kültürel değerlerini de her modelinde yaşatan ve meraklılarına kalite ile dayanıklılık gibi eşsiz özellikler sunan bir marka. Tüm dünyadaki teknolojik değişimler ile şekillenen otomotiv sektörü, elektrikli araba konseptleriyle canlanırken, Nissan geleceğe yönelik projelerini bir bir hayata geçiriyor ve “yarışta bende varım” diyor.

Marka, binek araba seçenekleriyle öne çıkan modeller yaratsa da, Navara gibi hangi segmente koyulacağı her zaman tartışma yaratan özel başarılar elde etmiş modellere de sahiptir. Nissan elektrikli araba modelleri arasında yeni nesil teknolojiler ile donatılmış LEAF’ı, 2018 (CES) Consumer Electronics Show’da görücüye çıkarttı. Tamamen elektrikli olan Nissan LEAF, 2010 yılında konsept olarak tanıtılmış ve Tesla Model 3’e hem rakip hem de alternatif olarak sunulmuştu. Hatchback severlere sıfır emisyon değeri ve fiyatıyla çok ilgi göreceği düşünülen model, ilk tanıtımda dış tasarımıyla beklentileri karşılamamış gibi görünse de, Nissan severlere sunulan özellikleriyle farklı konularda ilgi çekmeyi başardı.

Fark Yaratan Özellikleri

İlk kez 2010 yılında görücüye çıkan Nissan LEAF, 2018 CES’te farklı tasarım düzenlemeleriyle beklentileri karşılayacak bir görünüme kavuştu. Pulsar, X-Trail ve Qashqai modellerinde etkileyici görünüm özelliği olan “V” tasarım, LEAF’a yansıtılarak ön bölümde ciddi bir fark elde edildi. Far konumları ve arka bölümdeki yüzeyler ise geleceğe yönelen Japon otomotiv sanayinin özelliklerini yansıtıyor.

Donanımsal olarak, küçük aracın büyük yetenekleri ise oldukça başarılı. Son yıllarda otomobillerin farklı özellikleri ile sunduğu otopilot ve otomatik park sensörü teknolojilerindeki en iyi örnek LEAF’ta mevcut. Elektrikli araba içerisinde en dikkat çekici donanım ise e-Pedal ve 7 inçlik dijital ekran. E-Pedal özelliğinin sürücüye sunduğu güvenlik özellikleri, gerektiğinde kapatılabilir. Performans seçenekleri arasında en dikkat çekici özellik ise sıfır emisyon değerleri ve iki farklı batarya seçeneğiyle, iki farklı menzil değerlerine ulaşılabilmesidir. Bu özellik aracın farklı ülkelerde beğeniye sunulmasında, büyük etki yaratacak.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor80 kW Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü147 hp
Hız145 Km/h
MenzilTam Şarj ile 378 -500 Km
Pil/Batarya TürüLi-iyon
Pil/Batarya40 – 60 kWh
Batarya Performansı40 dk %80 Dolum
Tork320 nm

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk4480 mm
Genişlik1790 mm
Yükseklik1540 mm
Aks Arağılı2700 mm
Ağırlık1535 Kg
Bagaj435 Lt
Kapı5
Koltuk5
Jant/Tekerler17 inç

 

Kullanıcılara

Euro Ncap testlerinden 5 yıldız alarak, güvenlik konusunda rakipleriyle aynı kulvarda koşmaya hızla başlayan Nissan LEAF, Nissan micra modeline göre daha fazla alanıyla yolcularına yüksek konfor sunacak. İlk değerlendirmelere göre 30.000 $ seviyelerinde görücüye çıkacak olan elektrikli araba, şehir içi trafiğinde en fazla tercih edilecek model olarak, otoritelerden yorumlar almakta.

Nissan elektrikli araba modelleri içerisinde ilk olmasına rağmen, ileri teknoloji ve donanımlarıyla öne çıkan Japon, emisyon konusunda da rakiplerine göre daha avantajlı. Aracın sağ arkasında LEAF, sol tarafında ise elektrikli araba modellerinde simge olmuş mavi e simgesi ile yazılmış “ZeroEmission” aslında Co2 salınımı konusunda ne kadar iddialı olduğunun simgesi. Hızlı ve kolay şarj ile farklı batarya setlerine sahip olunacak elektrikli araba, küçük yapısına rağmen oldukça rahat ve uzun yolculuklar sunacak. Menzil konusunda rakipleri önde gibi görünüyor ancak, gelişen teknolojiler ile ilk seferde iki farklı batarya sunan Nissan, daha farklı batarya seçenekleriyle Bolt ve Model 3’ün önüne geçebilir. Ancak Nissan LEAF fiyat konusunda rakiplerinden çok daha avantajlı görünüyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın