Yerli Otomobil TM-480 Fiyatı ve Teknik Özellikleri

İlk yerli otomobil, meraklılarıyla Lütfü Kırdar Kongre salonunda buluştu. Aslında bu araba Türkiye’nin ilk saf ve % 100 elektrikli arabası TM-480. Gen Otomobil tarafından % 100’e yakın bir değerde milli üretim biçiminde lanse edilen TM-480, 6,5 milyonluk AR-GE yatırımı ile tam 5 yıllık çalışmanın, eşsiz bir ürünü. Otomobil sanayi ve milli üretim hamlelerine tam bir bakış açısı değişimi olarak lanse edilen yerli elektrikli araba, 2014 yılındaki konsept tanıtımından sonra, Dr. Gürsel Güzel ve deneyimli mühendis ekibi çalışmalarını tamamlayarak, üretimi gerçekleştirdiler. Halen geliştirme aşamasında olan elektrikli araba, ilk günkü tanıtımından bu yana, ciddi iyileştirmeler ile milli gurur kaynağımız olarak çok yakında, yollarda boy gösterecek gibi görünüyor.

Prototip geliştirme konusunda son aşamalarda olduğunu beyan eden Güzel, ana amaçlarının üretimi gerçekleştirmek ve bir sonraki adım olarak ise segment yarışında önemli pozisyonlara sahip olmak olarak değerlendirdi. % 90’ın üzerinde yerli üretim olan elektrikli araba, her konuda rekabete hazır. İç, dış, teknik ve motor özellikleri gibi tasarımlar, Avrupalı ve Uzakdoğulu elektrikli araba üreticileriyle, boy ölçülecek yeterlilikte ve kalitede.

Fark Yaratan Özellikleri

Aracın tüm mühendislik tasarımı yerli ve milli. Dış tasarım ve donanımlar, iç tasarım, şasi, çeşitli yazılım ve teknik detaylar, motor ve motor ünitesinin destek ekipmanları gibi ince detaylar, tamamen yerli üretim. 2014’ten sonra prototip olarak meraklılarının gözlerini kamaştıran aracın etkileyici görünümü, büyük ilgi gördü. Elektrikli araba TM-480 hakkında üreticisi tarafından çok fazla detay verilmese de bazı teknik veriler ve bilgiler, elektrikli araba meraklılarında heyecan yarattı. Boyut, ağırlık ve kapasite gibi bilgilerin henüz paylaşılmadığı modelin özellikleri, çok yakında paylaşılacak.

Motor ve Teknik Özellikler

Motor150 kW Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü203 Hp
Hız160 Km/h
MenzilTam Şarj ile 400 Km
Yakıt Türü/TüketimElektrik / ~ 100 Km’de 10-12 TL
Pil/BataryaLi-İon
Şarj8 Saat % 100 (Şehir Şebekesi ile …)
VitesTek Oran Redüktör

 

TM-480 ve Gelecek Adımlar

İlk yerli elektrikli araba üretimi için sektör raporunda, aracın üretim bandına 6 ay içerisinde girebileceği belirtilirken, satışa hazır sürümünün belgelendirme, güvenlik ve diğer prosedürlerinin iki ila üç yıl kadar sürebileceği bildiriliyor. Piyasa şartları ve elektrikli araba üreticilerinin fiyat skalaları göz önüne alındığında AR-GE, seri üretim ve talepler doğrultusunda, TM-480’in fiyatı 200.000 TL civarında olacak. 36.000-38.000 $ aralığında fiyatlandırılması, yabancı üreticiler ile rekabette büyük bir avantaj olarak değerlendiriliyor.

Çalışmaları sürdüren ekibin büyüme konusundaki hedefleri ile birlikte AR-GE işlerindeki başarılarını arttırarak, ilk örnek elektrikli sedan ile başlayan heyecanın, hatchback ve LCV(Pick-Up) ile devam edeceği öğrenildi. Henüz konsept olarak tasarım aşamasında olan hatchback TM-265, sedan, abisine göre çok daha ekonomik ve şehir içi ulaşımda etkili olacağa benziyor.

Yerli ve milli otomobil üretimine olan yaklaşımların değişmesi ile elektrikli araba üretim girişimleri arasında ki en başarılı özel sektör temsilcisi, GEN Otomobil denebilir. Ciddi yatırım ve AR-GE çalışmalarıyla hayata geçirilen TM- serileri, gelecekte ülkemizin otomobil sanayi ve elektrikli araba üretimi konusundaki çizgisinin, göstergesi olarak değerlendiriliyor. Yerli otomobil üretiminde, 2023 yılı hedeflerini ciddi şekilde ortaya koyan firmalar, GEN Otomobil gibi çeşitli projeler üzerinde, çalışmaarını sürdürüyorlar. Ayrıca üniversiteler ve sektör-okul ortaklığında yürütülen projeler, çok yakında birer birer boy gösterecek. Devlet teşviki ve halk beklentileri doğrultusu üzerinde çalışılan projeler, sadece binek otomobilleri kapsamıyor. GEN Oto gibi girişimciler LCV, SUV ve diğer ticari formlarda yerli ve elektrikli araba ihtiyaçlarına yönelik beklentiler üzerinde, yoğunlaşmış durumdalar.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın