En Hızlı 10 Elektrikli Araba

Elektrikli araba sektörü marka ve ülke ayrımı yapmadan, ciddi bir yarış içerisine girdi. Dünya devi sayılabilecek tecrübeli markalardan, etkileyici ve sınırlı üretim modellerine kadar birçok üretici, en iyi elektrikli arabayı kullanıcılarına ulaştırmak için çabalıyor. Günümüzde muhteşem tasarımlarıyla dikkati çeken birçok elektrikli araba modeli mevcut, fakat geleceğe yönelik olarak, ciddi yatırımlar ve mühendislik çalışmaları da şimdiden görücüye çıkmaya başladı. Elektrikli araba modellerinin farklı özellikleri meraklılarını cezp ederken, ortak paydada bazı yetenekleri her zaman ilk sıralarda değerlendiriliyor. En önemli kriter olarak belirlenen batarya performansı ve menzil, elektrikli araba meraklılarının aradığı özellikler. Teknik donanımları ve teknolojileriyle birlikte hız severlerinde dikkatini çekmeye başlayan elektrikli arabalar, eriştikleri hız performanslarıyla da dikkatleri üzerlerine çekmeye başladı. Modern teknolojiye sahip en hızlı 10 elektrikli araba, listelendiğinde ise standart yakıtlar ile çalışan hızlı modellere kıyasla, çok etkileyici performanslar ile karşılaşılıyor.

1Rimac

Bir Hırvatistan markası olan Rimac, 2016 Cenevre Motor Şov’da ortaya çıkan elektrikli konsept araç. Elektrikli motoru ile 355 km/h’lik hız limitiyle dikkatleri çeken elektrikli araba, 0’dan 100’e 2,6 saniyede ulaşabiliyor. Yeni nesil gelişimler ile 2018 yılında tanıtılan Rimac modeli ise C_Two adıyla görücüye çıktı ve araba ilk testlerini ABD’de gerçekleştirdi. C_Two, 0’dan 100’e 1,8 saniyede ulaşırken, azami hızı hakkında henüz bilgi yok ancak, 1914 hp güç üreten elektrikli üniteleriyle, eski versiyonuna göre çok daha hızlı olması beleniyor.

Marka henüz satış ve benzer bir girişim için sektörde hareketlilik göstermiyor. Ancak Hırvat Rimac’ten, ilk elektrikli hiper modelden sonra daha gelişmiş bir konsept tanıtımı, süper ve hiper hızlı elektrikli spor araba segmentine iddialı bir giriş bekleniyor.

2Mercedes Maybach 6

Mercedes, ultra lük sınıf modelleri arasında özel bir yer tutan Maybach için geçtiğimiz yıl içerisinde elektrikli 6 modelini tanıttı. Lüks ve yüksek performans sunacak olan elektrikli araba, meraklıları tarafından ilgiyle beklenirken, klasik Mercedes çizgilerinin hâkim olduğu dış tasarımı altında eşsiz bir güç taşıyor. Elektrikli Mercedes Maybach 6, dev cüssesine rağmen, yaklaşık 750 hp güç üreten motoru sayesinde, 0’dan 100’e sadece 4 saniyenin biraz altında ulaşabiliyor. Azami hızı ise sınırlandırılarak 250 km/h olarak belirlenmiş durumda. Mercedes’in elektrikli spor arabaları arasında lüks sınıf olarak farklı bir konsepte dâhil modelinin, net hızı tam olarak bilinmiyor ancak, otoritelerin düşünceleri 350 km/h ve üstü değerler olarak dile getiriliyor.

3Renault Trezor

Fransız Renault, süpercar segmenti için geliştirdiği elektrikli arabasının konseptini, kısa bir zaman önce duyurmuştu. Görünüşüyle etkilediği meraklıları tarafından teknik detaylar ilgiyle takip edilirken, marka sır gibi sakladığı değerleri henüz paylaşmadı. Sadece elektrikli arabanın kalbinde 350 hp güç üreten elektrik ünitesi ile 0’dan 100’e 4 saniye gibi bir zamanda ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

4Blood Shed Motors Zombie 222

Performans amacıyla kullanılan etkileyici otomobillerin dünya üzerinde farklı bir yeri var. Bu araçlarında elektrikli araba kategorilerinde yer almasını bekleyenler için geliştirilmiş Zombie 222, muhteşem performansıyla dudak uçuklatan değerlere ulaşmakta. 0’dan 100’e 1,7 saniye gibi bir sürede çıkabilen elektrikli araba, teknik gelişmeler ile neler yapılabileceği ve hangi hızlara ulaşılacağı konusunda, önemli fikirler veriyor. Boyutlarına göre 800 hp güç ile canavarlaşan elektrik motoru, azami olarak ne kadar bir hıza ulaşabilir henüz bilinmiyor.

5Tesla P90D

Tesla Motors’un dünya üzerindeki en hızlı sedan modeli olan P90D, 760 hp’den biraz fazla gücüyle, elektrikli araba meraklılarını heyecanlandıran bir araç. 0’dan 100’e 2,7 saniyede ulaşabilen elektrikli araba, 250 km/h azami hızıyla rakiplerinin biraz önünde zira, bu hız ve güce sahip olmasının yanında, etkileyici menzili ile de en hızlı elektrikli araba kategorisinde yer alıyor. Aslında modelin yine en büyük rakibi, kendi markasının ürettiği yeni nesil modellerdir.

6Tesla Roadster

Tesla Motors’un sedan segmenti dışında spor bir model olarak sunduğu Roadster, 0’dan 100’e 3,7 saniye gibi bir sürede ulaşırken, maksimum olarak 200 km/h sürati ile konseptinde lider konumda. Ürettiği güç için alt yapı olarak P90D’nin özelliklerini sergileyen Roadster, 400 km’lik menzili ile oldukça başarılı bir konumda. Yakın gelecekte Tesla Motors’un sunacağı elektrikli araba modellerinin hız konusunda cimri davranıp, menzil konusundaki cömertliği konuşulacak. Zira Roadster ve diğer tüm modellerindeki etkileyici motor ve batarya setleriyle, rakipleri Tesla teknolojilerine erişmek için ciddi çalışmalar yürütüyor.

7Detroit Electric SP: 01

Maksimum 250 km/h hıza ulaşan süpercar segmentindeki Detroit SP 01, 0’dan 100’e 3,9 saniyede ulaşabiliyor. Özel tasarım bataryaları sayesinde, aracın ağırlığı o kadar düşürülmüş ki, 210 kW’lık motorundan hız konusunda en yüksek performans sağlanabiliyor.

8Renovo Coupe

230.000 $’lık fiyatı ile oldukça pahalı sayılabilecek elektrikli araba, 0’dan 100’e 3,6 saniye gibi etkileyici bir sürede ulaşmakta. Renovo Coupe, Shelby Daytona’ya oldukça benzer tasarımı ile dikkatleri kendine çekerken, 500 hp güç üreten motoru tek şarj ile sadece 160 km menzile ulaşabiliyor. Üretici tarafından azami hızı konusunda bilgi paylaşılmazken, otomobil sporlarındaki elektrikli aracın rakipleri endişeli.

9Lola Drayson Racing B12 / 69

Motor sporları konusunda etkileyici bir kitleye hitap eden pist yarışları, elektrikli araba modelleriyle şenlenecek gibi görünüyor. Konsept çalışması sona eren ve rakiplerinin gözünü korkutan performansıyla Lola Drayson, fiziksel özelliklerini değiştirmeden 850 hp güç üreten aracının tanıtımını gerçekleştirdi. 0’dan 100’e 3 saniyenin biraz altında ulaşan elektrikli spor araba, azami olarak 320 km/h hızlara ulaşabiliyor. 20.000 kW’lık motoru olduğu söylenen spor elektrikli araba, yakın gelecekte pist yarışları severlerin gözdesi olacak.

10Chevy Corvette

Chevy Corvette, markanın efsane modelini yeniden modernize ederek, elektrikli motor ile canlandırılmasından ibaret. Etkileyici dış tasarımı ve bu güne kadar yapılmış tüm testlerden başarı ile geçen yeni elektrikli Corvette, 330 km/h gibi bir hız üzerinde, defalarca denenmiş ve en hızlı elektrikli 10 araba içerisinde lider konumda. Aracın ne zaman piyasaya sürüleceği ve diğer teknik özellikleri tam olarak bilinmiyor ancak, 750.000 $ civarında fiyatlandırılacağı konuşuluyor.

Önceki HaberYerli Otomobil TM-480 Fiyatı ve Teknik Özellikleri
Sonraki HaberKia Niro Hibrit

1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın