Türkiye'nin İlk Otonom Aracı Kodeco Otomod Ecotour

Enerji Teknolojisi ve İçten Yanmalı Motorlar Araştırma Derneği FEV Türkiye ve Kerem Odabaşı’nın kurucusu olduğu KODECO işbirliği ile ileri teknoloji içeren tamamen yerli üretim elektrikli araba OTOMOD, sanal ortamda görücüye çıktı.

Milli imkânlar ile çeşitli otomobil üretimi projeleriyle adını duyuran Kodeco markasının en büyük ve öneli üretimi olarak tüm Dünya’da ses getiren proje, tamamen elektrikli ve sürücüsüz olarak lanse edildi. Teknolojik değişim ve özellikle ihracat atılımı olarak büyük ses getirecek elektrikli araba, toplu taşıma alanında büyük yenilikler sunuyor.

İTÜ rektörlüğü desteği ile ilk denemelerinin Ayazağa Kampüsü içerisinde yapılması planlanan Otomod gelecekte okullar, havaalanları, hastaneler ve şehir içi taşımacılığını tamamen değiştirecek bir proje. İleri teknoloji ürünü kameraları, algılayıcı ve konumlandırıcıları gibi özellikleriyle tamamen sürücüsüz olarak hizmet verecek saf elektrikli araba, mobil bağlantı teknolojileriyle yönlendirilebilecek. Alışılagelinmiş olarak direksiyon, gaz ve fren pedalları gibi donanımları olmayan model, 4 kişi kapasiteli ve maksimum 45 km/h hızda hizmet verecek.

2500 mm uzunluk, 1900 mm yükseklik ve 1530 mm genişliği ile 4 kişinin güvenle ve en yüksek konforla kısa süreli seyahatlerini yapabilecekleri Otomod, Ayazağa Kampüsü içerisindeki durak/nokta alanlarında ilk olarak iki prototip ile test edilecek ve ilk seri üretim aralık ayında diğer alanlarda hizmete girecek. Mekanik ve donanım özellikleri hakkında çok fazla detay verilmeyen özel EV, yazılım ve bağlantı seçenekleriyle de tüm Dünya’ya kafa tutacak yeterlilikte. Mobil cihazlardan çağrı özelliği ve ana kontrol/takip merkeziyle denemeleri çok yakında başlayacak olan Kodeco Otomod, FEV Asya/Türkiye ortaklığı ile inşa edilerek, milli otomotiv mühendisliği konusundaki seviyemizi ispat edecek.

Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretecek babayiğit çağrıları ve dünyadaki teknolojik gelişimlere paralel olarak girişilen çeşitli projeler içerisinde en başarılısı olarak kabul edilen OTOMOD, FEV’in dört kıtadaki 42 şirket ortaklıklarıyla ihracat yolunda da büyük başarı beklentisi içerisine girmiş durumda. Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Alanı’nda (DEPARK) çalışmalarını sürdüren Kodeco, ECOTOUR ismi verilen solar şarj sistemine sahip kampüs araçlarıyla duyurmuştu. Bu araç ile şirket, San Francisco Silikon Vadisi’nde (CleanTech-GCIP) Temiz Teknolojiler ile yenilenebilir enerji kategorisinde birincilik kazanarak, elektrikli araba geliştirme hakkındaki hedefini ortaya koymuştu.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın