Harley Davidson LiveWire Elektrikli Motorsiklet

Dünya’nın birçok yerinde otomobil üreticileri, elektrikli motor ve diğer teknolojiler ile donatılmış modellere yöneldi. Yakın bir zaman ve tahminen 10 yıl içerisinde yollarda ICE serüveni son bulacak ve EV modeller yaygınlaşacak. Benzer şekilde kişisel ulaşımın en eski ve en fazla tercih edilen çeşidi olan motosikletler de elektrikli dönüşüm ile karşımıza çıkmaya başlayacak. Elektrikli motosiklet üreticisi olarak bölgesindeki en özel modeli üretip, en fazla meraklıya ulaşan Dünya markası Harley Davidson, 2019 Las Vages motor fuarında ilk EV modelini tanıtıyor.

Livewire elektrikli motosiklet, iç pazarda 29.000-39.000 $ aralığında değer bulacak olan markanın ilk elektrikli spor motosikleti. 2019 lansmanında Yeni Zelanda ve Avustralya için 2020 tarihi işaret edilirken 115. doğum gününü kutlayan Harley Davidson, fark yaratan gürültülü modelleri yerine; bazıları için hayal kırıklığı yaratan, yeni nesil EV motoru ile kutlamayı tercih etti.

Harley Davidson LiveWire Motor

Harley Davidson Livewire, Li-iyon batarya seti ile can bulurken markanın özel aktarma organları ile elde ettiği gücü yola aktarıyor. Oldukça dayanıklı ve hafif alüminyum gövde, aracın tüm performansını kontrol altında tutmaya yarıyor. 0’dan 100’e 3.5 saniye gibi muhteşem bir hızda ulaşan Livewire, her yönde ayarlanabilir Showa süspansiyon, Brembo Abs fren ve çekiş kontrol sistemi ile Michelin Scorcher lastik setiyle meraklılarını heyecanlandıran bir performans sunuyor. Elektrikli motosiklette vites ve debriyaj bulunmuyor. Hız ve performansa kavuşmak için geleneksel olarak starttan sonra sağ gidon kolundaki gaz kolunu çevirmek yeterli. Markanın efsane V-Twin kükremesine alışkın olanlar, yeni futuristik enerji sesiyle irkilirler mi bilinmez? Hareket halindeyken gaz kolun serbest bırakıldığında hafif motor fireni görevi gören sistem, Rejenarasyon moduna geçerek, menzil kazanmak için bataryaları şarj etmeye başlıyor. Şarj işlemi için standart bir prizden bir gecelik bekleme süresi % 100 doluluk oranına ulaşılmasını sağlar. Tam dolu olarak harekete geçen Harley Davidson Livewire 180 km menzile sahip olur.

Harley Davidson Elektrikli Motor

Dijital teknik özellikleri bakımından elektrikli araba üreticilerinin fark yaratan sistemlerine de sahip olan HD; hız, batarya değerleri, menzil, müzik, navigasyon ve daha bir çok özelliği bir arada sunan, dokunmatik bir eğlence ve kontrol ekranına sahip. Harley Davidson müşterilerine özel Connect sistemi ile akıllı telefonlardan kontrol edilebilir sistem, diğer sosyal ağ ve dijital sistemler ile başarılı şekilde bağlantılar kurarak, şarj istasyonu, mesafe, navigasyon gibi sistemleri kullanıcısının avucuna kadar getirebilecek. Tüm dijital özellikler ayrıca markanın güvenlik sisteminin de bir parçası olarak çalışır.

İlk tanıtımı 2014 yılında yapılan modelin bu kadar gelişmiş bir versiyon olarak yollarda görülmesi için geçen sürede, elektrikli araba ve diğer seyahat araçlarındaki gelişimler yakından izlenmiş. Livewire geliştirilirken otokontrol altında müşterilerin ve diğer EV meraklılarının beklentileri iyi şekilde izlenmiş. Kendi ülkesinde Tesla gibi bir EV markasının yükselişiyle, türü içerisindeki rekabete en üst seviyeden girmeyi hedefleyen Harley Davidson, bu konudaki ciddiyetini ilk elektrikli modeliyle kanıtladı. ABD şartlarıyla diğer Dünya ülkelerindeki üretim projeleri karşılaştırıldığında, markanın EV motosiklet üreticiliğinde yalnız olmadığı görülüyor.

Harley Davidson Elektrikli Zero Motorcycles

Zero Motorcycles, yepyeni dört modeliyle birlikte; polis ve askeri kullanıma uygun özellikler barındıran, SR/F adı verilen EV modelini meraklılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 4-5 model ile elektrikli motosiklet piyasasında söz sahibi olmaya aday markaya cevap ise yine HD’den geldi. Fuarda Livewire’in markanın sadece ilk denemesi olduğu ve çok daha fazla seri üretim ile beklentiler karşısında hazırlıklı oldukları duyuruldu. Aslında Harley Davidson gibi özel bir markaya sevdalı olan motor tutkunları, Zero markasının EV modelleriyle pek mutlu görünüm sergilemediler zira BMX bisiklete benzetileri yeni EV motosiklet ile dalga geçildi.

Harley-Davidson LiveWire Hala Kendine Has Sesi ve Sürüş Konforu ile Dikkat Çekiyor

2019 Las Vages motor fuarından önce sürpriz biçimde CES sahnesinde görünen Harley-Davidson LiveWire, elektrikli motosikletler ile nasıl barışık yaşayacaklarını düşünenlere birkaç deneyim sunarak, muhteşem HD sesi ve sürüş konforu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İster araba isterse de motosiklet olsun EV’ler ile kazanılan en muhteşem şey sadece yakıt ve karbon emisyonlarındaki değerler değil. Elektrik motorlarının muazzam seviyelere ulaşan tork değerleridir. Çoğu otomobil sürücüsü, tork ve beygir gücü arasındaki farkı anlamayabilir, ancak çoğu motosiklet sürücüsü bu konuyu iyi bilir.
BMW, Harley-Davidson, Ducati ve diğerleri, yüksek tork gücüne sahip motorların nasıl yapıldığını iyi biliyorlar. Belki de üreticilerin mühendis ve diğer çalışanları tork gücü ile aldıkları haz, projelerine yansıyordur.

2019 CES’te Harley-Davidson’da Dijital Büyüme Direktörü olan Ken Ostermann’ın liderliğinde sunumu yapılan proje, farklı deneyimler arayanların ilgisini çekti. Uzun zamandır yapım aşamasında olan elektrikli LiveWire ilk olarak 2014’te haber radarlarına takılmıştı. O zamandan bu zamana kadar ilk duyulan bilgilerin sahtekârlık girişimleri olduğu yönünde fısıltılarında yer aldığı birçok asparagas bilgi ortalıkta dolaşırken sessizliğini koruyan Harley-Davidson, Alta Motors ile birlikte geliştirdiği EV motosikletini gözler önüne sererek, tartışmalara son koydu. Yine tanıtımda modelin eşsiz özellikleri ve yaşatacağı deneyimlerden oluşan bir dizi gösterim sunuldu.

HD LiveWire Bağlantı Teknolojileri

LiveWire proje ekibi, HD LiveWire’ın Mobil uygulaması ve bağlantı teknolojileriyle de alkışı hak ediyor. Ekstra bir yazılım ve donanıma ihtiyaç duymadan elektrikli motosiklet ile birlikte gelecek olan teknoloji, cep boyutunda bir gösterge panosuna sahip. Boyut ve tasarımına rağmen oldukça kullanışlı olan sistem, gelecekte daha tecrübeli ve etkin sürücülere hitaben hazırlanmış. Harley-Davidson elektrikli LiveWire yazılımı kullanıcılarına, ne kadar menzilleri olduğunu, nerede ve ne kadar sürede şarj edilebileceğini, akü ve diğer teknik donanımların sağlık durumlarını, GPS ile konumlarını ve güvenlik konularını sunabilecek. Yine bu teknolojik sistem kullanıcılarının cep telefonlarıyla entegre edilebilerek güvenlik, sürüş bilgileri ve diğer özelliklerinin paylaşılmasını sağlayacak. İlk yıl için ücretsiz olarak sunulması söz konusu olan HD LiveWire bağlantı yazılımı, bir yılsonunda ücretlendirilebilir ve ücreti hakkında henüz bir bilgi yok.

Harley-Davidson LiveWire: Bak ve Hisset

Motor severlerin iki konu hakkındaki endişeleri oldukça şaşırtıcı. Elektrikli Harley-Davidson sesi ve sürüş pozisyonu. Sunumda LiveWire sesinin tam bir EV olarak duyulduğu söylenebilir. Sürüş pozisyonu ise 1,75 cm boyu olan kullanıcılar için neredeyse mükemmel. Öne eğik değil ve geleneksel bir BMW kadar dik değil, doğal hissettiriyor. Ken Ostermann, Harley-Davidson LiveWire’ın % 75 hazır olduğunu ve 2019 sonbaharındaki üretim hedefine ulaşacağını söyledi. New York Pennsylvania’da üretilecek EV motosiklet, ön siparişleri almaya çoktan başladı.

Farklı özellikler olarak 180 km menzili ve tork gücünü yansıtan 0’dan 100 km/h hıza 3,5 saniyede ulaşması sayılabilir. 7 farklı sürüş modu olacak, 4’ü fabrikadan önceden programlanmış ve 3 sürücü tarafından özelleştirilebilir. Süspansiyonu tamamen ayarlanabilir ve Michelin Scorcher Sports lastikleriyle sunulacak olan HD elektrikli LiveWire sarı ve siyah renklerde satışa sunulacak.

Önceki HaberDacia Piyasanın En Ucuz Elektrikli Arabasını Üretmek için Kolları Sıvadı
Sonraki HaberElektrikli Süpürge, Saç Kurutma Makinesi ve Hava Temizleyiciden Elektrikli Arabaya: Dyson

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın