Yeni Elektrikli Vespa 7000 Dolardan Fazla Tutuyor

İtalyan Piaggio, 2017 yılında Milan Motosiklet Fuarı’nda, Vespa Elettrica X’i tanıttı. Aslında elektrikli motosikletin fuardan bir yıl önce planlandığı ve duyurulduğu biliniyor. Piyasaya 2019 yılında çıkması beklenen yeni elektrikli Vespa için O günlerde fiyat bilgisi paylaşılmamıştı. Yeni elektrikli Vespa 7000 dolardan fazla bir rakam ile satışa sunulacak olması ise meraklılarının akıllarında soru işaretleri yarattı.

Piaggio başlangıç paketi olarak 7300 $ ve 6390 € civarında bir fiyat ile satışa sunacağı elektrikli scooter’i ilk olarak Avrupa’da satışa sunacak. Fiyat kıyaslaması için en ucuz organik yakıtlı Vespa ile arasında, neredeyse iki kat fiyat farkı bulunan elektrikli model, aynı yılın sonlarına doğru Çin ve Amerika Birleşik Devletlerinde satışa sunulacak.

Yeni Elektrikli Vespa Motor

10 yıllık pil ömrü ile standart bir priz ile yaklaşık 4 saatte dolan bataryaları, 62 km’lik bir menzil sunan elektrikli Vespa, 4kW güç üreten 5,2 hp motora sahip. 4,3 inç TFT ekranı olan Vespa Elettrica, bu özellikleriyle 50cc organik yakıtlı muadillerinden 3 kat zayıf gibi görünüyor. Ancak, bu özellikleri daha da geliştirilmiş olan Vespa Elettrica X modelinde fiyatına değer şekilde artması bekleniyor.

Daha büyük pil setleri ve yüksek performanslı motoru ile 2018 Milan Motosiklet Fuarı’nda tanıtılması beklenen X modeli, için beklenen menzil ise 124 km.

Markanın Dünya üzerindeki prestijli ürünlerine ek olarak, elektrikli bir model ile beklentileri karşılayacak niteliklerde olacağından hiç şüphe yok ancak, fiyat konusundaki katılığı meraklılarını endişelendiriyor. Çin’li Scooter üreticisi NIO, Vespa gibi elektrikli bir model ile yarışacağına inandığı özel bir modelin, planlamasına başladığını duyurdu.

Tayvan’lı motosiklet üreticisi Kymco ise bu yılsonunda elektrikli aktarma organlarına sahip modelini, yenilenebilir batarya setleriyle piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ayrıca Yamaha ve Honda, elektrikli scooter ve diğer motosiklet konseptleri için ortaklık imzaladılar. Bu bilgiler ışığında, Vespa gibi bir modelin şansı ne kadardır bilinmez ancak, rekabet gereği dillendirilen fiyat, oldukça fazla görünüyor.

Asyalı rakiplerin üretimleri ise Avrupalı modele göre çok daha uygun olacak gibi. Elektrikli Vespa 7000 $’ın üzerindeki fiyatıyla, şimdilik motosiklet fuarlarının göz bebeği ancak, konseptin sipariş ve üretim hattındaki durumu, bir miktar indirim beklentisiyle karşı karşıya.

Önceki HaberVolkswagen ID Buzz Cargo
Sonraki HaberElektrikli Arabalar Doğal Afetlere Ne Kadar Dayanıklı?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın