Mini Cooper Elektrikli Araba Modelleri

Mini, otomobil dünyasına 1959 yılında kült bir model ile giriş yaptı. Aldığı beğeniyle 60’yılların en popüler arabası olarak İngiltere’deki beğenisini diğer Avrupa ülkelerinde de sağladı. Denilebilir ki, Mini ilk günden 1999 yılına kadar hep aynı modeli üreterek; tabi ki daha geliştirilmiş biçimde, kullanıcılarının heyecanını ilk günkü seviyede tutmayı başardı. Aynı dönemlerde etkileyici tasarımı ve performansıyla gönüllere taht kurmuş bir model olan Ford Model T’den sonra, Dünya’da en fazla beğenilen araba olarak bilinir. BMW grubunun 2001 yılında markayı satın almasıyla birlikte, Mini Cooper modelinin 2. nesil geliştirilmiş serisi üretime başladı. Yapılan değişiklikler ile ileri teknoloji, performans ve güç donanım seçeneklerine sahip 3. Nesil Cooper’lar 2006 yılından beridir dikkat çekmeye devam ediyor. Günümüzde Mini Cooper modelinin 6 farklı kasa tipi ve farklı motor seçenekleri bulunmakta. Geleceğe yönelik motor çalışmalarına BMW grubu altında devam eden marka, elektrikli Hybrid motorlara sahip yeni nesil teknolojiler ile donatılmış modelinin konsept çalışmalarına devam ediyor.

2016 yılında konsept tanıtımı yapılan MINI Cooper S E Countryman ALL4, markanın ilke elektrikli modeli olarak 2019 yılında yollarda olacak. Aslında 2016 yılında tanıtılan Hybrid modelin, 2019 yılına kadar tamamen geliştirilerek BEV sınıfında tam elektrikli olarak güncellenmesi söz konusu. Kasa ve diğer tasarımının aynen kalıp, motor teknolojisinin tam elektrikli olarak yenilenmesi ile teknolojik değişim konusunda markanın amiral gemisi konumunda olması düşünülen Cooper S E, 60’lı yıllardaki popülerliğini arttırmayı hedefliyor.

MINI Cooper S E Countryman ALL4

Fark Yaratan Özellikleri

MINI Cooper S E Countryman ALL4, üstün nitelikleri ile bir önceki motor ve kasa tipine elektrik ünitesi eklenmesi sayesinde büyük bir mühendislik örneği olarak sunulmakta. Ayrıca bu boyutlarda bir aracın 4 çeker olarak daha etkili yol tutuşu sağlıyor olması, sürüş keyfini ikiye katlıyor. Dış tasarımı daha öncede bahsettiğimiz gibi ilk günkü hakim çizgilerini koruyor. İç tasarımı ise Mini markasının eşsiz mühendisliği ile donatılmış durumda. Yeni nesil bir arabadan beklenen her türlü akıllı arayüz ve bağlantı teknolojilerine sahip Cooper S E, BMW’nin geliştirdiği eDrive teknolojisi ile farklı modlarda sürüş ve yakıt ekonomisi sunabilmekte.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor 1.5 Lt 3 Silindir Benzinli + 100 kW Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü 136 ps – Karma Güç
Hız 205 Km/h – Karma Güç
Menzil Tam Şarj ile 40 Km Elektrik Ünitesi ile
Pil/Batarya Türü Li-iyon 16 Hücre
Şarj 3,5 Saatte % 100 Dolum
Tüketim  5,5 Lt
0-100 km 9.6 Saniye’de Elektrik Ünitesi ile
Tork 220 nm Elektrik Ünitesi ile
Vites Steptronic (6 ileri)
2.0Lt 4 Silindir Benzinli + 141 kW 192 ps**
2.0Lt 4 Silindir Dizel + 110 kW 150 ps**
2.0Lt 4 Silindir Dizel + 140 kW 190 ps**
** Farklı Motor Seçeneklerinde Teknik Değerler ve Tüketim Değişmektedir.

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk 4299 mm
Genişlik 1822 mm
Yükseklik 1557 mm
Aks Aralığı 2670 mm
Ağırlık 474
Bagaj 450 Lt Arka Koltuklar Yatırıldığında 1390 Lt
Kapı 5
Koltuk 5
Jant/Tekerler 18 İnç
Çekiş 4 x 4

MINI Cooper S E Countryman ALL4 İç Dizayn

Kullanıcılara

Henüz test aşamasında olan Hybrid Mini Cooper S E Countryman ALL4, Euro Ncap testlerinden 5 yıldız almış, yakıt ekonomisi ve Co2 salınım değerleri bakımından bir önceki modeline göre oldukça başarılı bir modeldir. Meraklılarıyla 2019 yılı sonunda bir araya gelecek olan Cooper S E, fiyatı konusunda her hangi bir bilgi yer almamaktadır. Ancak, Mini Cooper Countryman Türkiye paketinin 208.000 TL seviyesinden başladığı düşünüldüğünde, meraklılarının karşısına vergiler dâhil oldukça yüksek bir maliyet çıkabilir.

Önceki HaberMazda
Sonraki HaberSeat

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın