Elektrikli Araba Smart

Smart Fortwo Electric Drive genel adı ile bilinen ve kısaca Smart Fortwo ED diye tanınan elektrikli 2 kişilik bir otomobil çeşididir. Tam manası ile ve her şeyi ile elektrikli sürümdür. Elektrikli otomobilin motor gücü 75 beygir gücündedir. Kullanıcısına tamı tamına 130 NM Tork bir imkan sunuyor. Bu derecedeki gücünü ise 17.6 kWh değerindeki bataryasından almaktadır. 0-60 km hız seviyesine 4.8 saniye gibi bir sürede ulaşmaktadır. 100 km hız limitine ulaşma süresi ise 11.5 saniye civarındadır. Motorun maksimum erişeceği hız 125 km ile sınırlıdır. Bataryasının tam şarj zamanında ulaşacağı mesafe de azami 140 km olarak kaydedilmiştir. Ulaşılan mesafe 110 km gibi bir menzilin ise altına düşmemektedir. Gidilecek menzilin uzun olmasını temin eden şey de aracın elektrik sarfiyatına sebep olan ani hızlanma, koltuk ısıtması, radyo ve klima gibi araç donanımları kullanıp kullanmamak ile doğru orantılı olarak değişiyor.

Bataryanın Hızına Göre Şarj

Bataryası hem normal hem de hızlı şarj edilebilme özelliklerine sahiptir. Normal bir priz kullanılarak şarj edilebileceği gibi hızlı ve servis ünitelerinde de şarj edilme özelliği bulunmaktadır. Normal bir priz ile yapılan şarjda süre 6 saati bulabilmektedir. Hızlı şarj istasyonlarında bu süre 1 saate kadar inebilmektedir. Aracın kontağını çevirdiğinizde ses olmamasından kaynaklanan acabalar zihninizi kuşatabiliyor. Aracın çalışıp çalışmadığını göstergeler vasıtası ile ancak anlaşılıyor. Göstergede bulunan “Ready” ikaz yazısı ile vitesi ileri duruma yani “D” seviyesine alıp yola çıkılıyor.

Elektrikli Araba Smart İç Dizayn

Seyir Esnası Sürüş Zevki

Benzinli modeli olan Smart araçtan çok daha süratlidir. Elektrikli Smart 100 km çıkış süresi 11.5 saniye olmasına rağmen çok daha süratli gidiyor hissi uyandırıyor. Tüm bu hissi uyandıran ve ilk kalkış esnasında içindekileri koltuğa yapıştıran şey motorunun 130 NM Tork gücünde olmasından kaynaklanıyor.

Fortwo ED ile benzinli modeli aynı gövde yapısına sahiptir. Sadece birkaç ayrıntı fark olarak görülüyor. Bagaj kapağı üstündeki “Electric Drive” çıkartması bunlardan bir tanesidir. Bir diğer farkı da C Sütununda bulunan “ED” logosu olarak göze çarpıyor. Diğer farklılıklar arasında LED olan gündüz farlarına sahip olması ve tabi ki elektrikli olduğu için egzozunun olmaması olarak gösterilebilir. Fortwo ED aracı Tridion Güvenlik Hücresi rengi normal sürüme göre yeşil olarak satın alınma fırsatına sahiptir.

Mekanın İçinin Yeşillenmesi

İçerisine girilen Fortwo ED otomobilinde hemen fark edilen şey yeşil renkten oluşan detaylar olduğu fark ediliyor. Elektrikli Smart içinde olunduğu bu yeşil detaylar sayesinde hemen anlaşılıyor. Ortada bulunan konsolun hemen üst tarafında ve sadece elektrikli Smart’ta bulunan 2 adet yuvarlak gösterge bulunuyor. Sol tarafta bulunan gösterge bataryanın doluluk seviyesini gösteriyor. Sağda bulunan yuvarlak gösterge ise bataryanın kullanım oranının durumu gösteriliyor. Gaza ne kadar yüklenilir ise o derece batarya kullanımı harcama yönünde değeri gösteriyor. Elektrikli Smart’ın farkını ortaya çıkaran sebeplerden biri de direksiyon arkasında bulunan kulakçıklar olarak gösterilebilir. Bu kulakçıkların kullanım kolaylığı sağladığı şey de motor freni sağlaması geliyor. Motor freninin şiddeti bu kulakçıklar vasıtası ile elle temin edilebilmektedir. Bu imkan sayesinde trafikte fren pedalı ile ayak yorulması yaşamadan el ile bunu temin etme imkanı ile yolculuğun rahat geçmesi amaçlanmış duruyor. Araç bataryasının şarj edilmesi açısından kullanılan kabloların da bagaj bölmesinde özel bir yerde saklanıldığı da artı bir durum olarak gösteriliyor. Elektrikli Araba Smart Türkiye satışı Mercedes-Benz Türk tarafından yapılıyor. Batarya olmadan 18,900 € bedelle alınabilmektedir. 73 ay batarya kirası ödemek zorunda kalınıyor. Aylık 65 € gibi bir rakam ödemek zorunda kalınıyor. Araç fiyatı 23,680 € seviyesine çıkıyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın