Elektrikli Araba Regal Reliant 3 Tekerlekli

İlk otomobil Avrupa kıtasında daha sanayi devrimi yaşanır iken Amerika Birleşik Devletleri topraklarında yolların tozunu attırıyordu. Amerika kıtasında araba sürüşü gerçekleşiyordu. Dünya üstünde baskın güç pozisyonunda bulunan Almanlar da Fransızlar ile tarih boyu bir rekabet içindeydi. Dünya otomobil piyasasının devi olan Alman otomotiv sektörü tarz ortaya koyacak çılgın fikirler ile kendine piyasa oluşturma çabası içerisindeydi. Her zaman olduğu gibi çılgın nitelikli fikirlerin alıcı bulduğu bir dönemdi. Otomobil yapanların sayısı her geçen gün artıyordu. Tarih yaprakları 1900’lü yılları gösterdiğinde sadece Avrupa Kıtasında takriben 400 civarında otomobil üreten marka bulunmaktaydı. Günümüz dünyasında bir dünya devi olan Mercedes Benz markası, o zaman Benz olarak 1886 senesinde 3 tekerli otomobil üretimine başladı. Marka, yaptığı bu atılım ile bir çığır açıldığı zannı ile hareket ediyordu. İnsanların o dönemdeki tercihleri ile işler istenildiği gibi gitmedi. Benz markasından sonra uzun bir süre hiçbir otomobil markası 3 tekerlekli araba işine girmedi. Bu süre 1990’lı senelerin sonlarına değin sürdü.

Üç Tekerleğin Yeniden Doğuşu

Yıllar yılları kovaladığında ortaya yeni durumlar çıkardı. Bir yandan insanların tasarruf yapma arzu ve ihtiyacı diğer yandan yeni şartların ortaya çıkardığı trafik sorunu ile 3 tekerli otomobil fikri yeniden ve bir daha dünya gündemine dâhil oldu. Tarih sayfalarındaki zaman mefhumu 2000’leri gösterdiğinde 3 teker insanoğlunun yaşamına yeniden katıldı. Katılma sebebi olarak da bir yandan yakıt fiyat endeksinin sürekli artması diğer yandan artan insan nüfusu ile doğru orantılı araç sayısı ve dolayısı ile trafik sorunu gösterildi.

3 teker otomobil adına Reliant adı verilen model ile Regal otomobil markası da ortaya çıktı. 3 teker otomobil alanında yatırım yapmaya başlayan dünya çapındaki firmalar ile birçok model piyasaya sürüldü. Regal de bu kervandaki yerini aldı. Hem de elektrikli araba modeli ile piyasaya girdi. Pazar üstündeki yoğun rekabet ile piyasanın iyiden iyiye kızışması neticesi otomotiv sektörünün liderleri bu alana yöneldiler.

Reliant adı verilen elektrikli Regal otomobil model ile amaçlanan şey kolaylıktır. İnsanların yaşamlarını kolay hale getirmek amaçlanıyor. Trafiğin keşmekeşliğinden bunalan insanlara bir nefes olması adına ortaya konmuş bir araçtır. Dikkati çeken özellikleri ve kullanımının kolaylığı insana kargo ile sipariş verip getirtmeyi dahi düşündürtür.

İngiltere Patentli Elektrikli Reliant Regal

İngiliz menşeli bir araç olan Reliant adı verilen elektrikli Regal otomobil modelinin ilginç bir tasarımı vardır. İnsanlar tarafından pek tutulmayan bir tasarıma sahiptir. Direksiyona hâkim olmak adına zorlanıldığı kullanıcı ifadelerinde yer alan bilgiler arasında bulunuyor. KL800DZY kodu ile piyasaya sürülen bu üç tekerlekli araçta voltaj miktarı 60 volt olarak gösteriliyor. Reliant elektrikli Regal otomobil modelinin azami hız limiti ise 35 olarak gösteriliyor. Yani Reliant elektrikli otomobil sürücüsü saatte 35 kilometrelik bir hıza ulaşabilmektedir. Batarya menzili ise gayet iyi görülmektedir. Bataryanın tam şarj olduğu 1 günde araç ile tam 45 km mesafeye gidilebilmektedir. Asgari gidiş mesafesi ise 35 km olarak gösterilmektedir. Reliant Regal elektrikli otomobil ile takriben 200 kg kadar yük taşınabilmektedir. Toplam yük kapasitesi bu kadardır.

Aracın Teknik Özellikleri

Her arabada olan özelliklerden olan hem ileri hem de geri vites seçeneği bu araçta da bulunmaktadır. Ayrıca DSG denilen otomatik vites seçeneği bile bulunmaktadır. Aracın hızının kademesini gösteren bir ayar düğmesi dahi vardır. Aracın yokuş çıkışında kullanılmak üzere konulan bir modu tasarıma ilave edildi. Tavanının sökülebilmesi seçeneği de ilave edilmiş durumdadır. Hem ön tarafta hem de arka tarafta koltuk bulunan araç, cam sileceği, el freni ve arkasındaki demir olan tamponu ile insanların kullanımına sunulmuştur. Kapıları kilitlenmesi dijital ekran sahibi bir otomobil tasarımını 3 tekerleğin kullanım kolaylığına sunulması istenmiştir. Lastik ebatları 300 çarpı on olarak gösterilir. Ön fren tertibatı disklidir. Yan camların açılır olması düşünülmüştür.

Önceki HaberSmart
Sonraki HaberNissan Leaf

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın