Toyota Corolla Elektrikli Araba

Toyota elektrikli araç üretiminde oldukça eskidir. Takvim yaprakları henüz 1997 senesini gösterdiğinde bu teknoloji ile tanışmıştı bile. Toyota, dünya üzerinde son 20 senede 12,000.000’dan daha fazla adette elektrikli araç satımı gerçekleştirdi.

Tarihi Süreçte Elektrikli Toyota

Türkiye içerisinde daha çok yeni olan Toyota elektrikli araçları, dünya piyasasında çoktan yerini almış durumda. 2009 senesinden bu yana üretilen modeller ile bu sekmende kendini gösterdi. 2009 yılında çıkardığı Prius aracını 2012 senesinde Yaris Hybrid takip etti. 2016 senesine gelindiğinde RAV4 Hybrid ile C-HR Hybrid modelleri boy gösterdi geçtiğimiz yıl çıkarılan hem Auris Hybrid hem de Auris Hybrid TS modelleri tüm dünya üzerinde satışa başlandı. Dünya üstündeki doksan değişik ülkede elektrikli araba modellerinin satışına devam ediliyor.

Hybrid Model Farkı

Toyota modellerin farklı birçok özellikleri bulunuyor. Tüm Toyota çeşitlerinde olduğu gibi dayanıklılık Elektrikli Corolla modellerinde de ön planda duruyor. Güvenirlilik prensibinden ise kesinlikle vaz geçmiyor. Elektrikli Toyota Corolla model, Toyota ailesinin en sorunsuz modelleri arasındaki yerini çoktan almış görünüyor. Takriben 5000 adet satışın gerçekleştiği satış gerçekleştirilmiş olduğu aktarılıyor.

Türkiye içerisinde yeni olan Elektrikli Toyota, dünyanın birçok ülkesinde çoktan satışa geçmiş durumda. Türkiye pazarında Prius, Prius+ (7 kişilik MPV), Yaris, Auris, Auris Touring Sports, RAV4 ve C-HR modellerinden oluşan bir seçenek gurubu ile bulunuyor.

Toyota, 2020 senesine kadar satışını gerçekleştirdiği normal arabaların her bir modelinin elektrikli / Hybrid sürümünü tanıtmayı planladığını da duyuruyor. Ayrıca SUV segmentinde dört çarpı dört olarak RAV4 ile Crossover segmentinde 4×2 olarak C-HR modelleri bulunuyor. Bu teknolojinin bir ürünü olan Premium markası olan Lexus da Toyota ailesinde elektrikli araba olarak kendine yer bulmuş görülüyor.

Elektrikli Toyota Corolla İç Dizayn

Teknik Detaylar

Toyota Elektrikli/Hybrid araba üretimi DMA tarafından Toyota Corolla aracının dönüştürülmesi ile gerçekleşmiştir. Benzin ile çalışan motorun yerine konulan DMA yazılım teknolojisi ile Amerika Birleşik Devletleri bünyesindeki REMY Uluslararası firmasından temin edilen batarya ile ortaya çıkan bir üründür. Ondan sebep DMA patentli Corolla’nın aküsü tam şarj edildiğinde 280 km kadar bir yol katedebiliyor. Uzun olduğu görülen bu mesafenin ana nedeni de 41 KWH ederindeki bataryadan kaynaklanıyor.

Elektrikli Corolla, 220 volt değerindeki sıradan bir prizle dahi şarj olabiliyor. Sıradan prizde şarj tam olarak şarj olması için 8 saate ihtiyacı bulunuyor. Hızlı şarj edebilen bir mekanizma ile bu süre 2,5 saate kadar düşüyor.

Elektrikli Corolla ile km temel tabanlı olarak yakıt miktarı 6 TL olarak görülüyor. Gece şarj etmek şartı ile takriben 280 km gibi bir mesafe temel alınarak bu rakama ulaşılıyor. Buna rağmen DMA patentli Elektrikli Corolla satış fiyatı olarak 120,000 TL gibi bir rakam ilan edildi. Yalnız açıklanan bu satış rakamına batarya dahil edildi. DMA patentli Elektrikli Corolla kiralama bedeli de belli oldu. DMA firması aylık 900 avro bedelle araçları kiralamaya başladı. Elektrikli Corolla otomobilinin tam 3 yıl garantisi bulunuyor. Ya da 100,000 km tutan yol mesafesi garantisi veriliyor. Elektrikli Corolla otomobilinde bulunan Hybrid özelliği sayesinde araç kendi kendini şarj edebilmektedir. EBD ile desteklenerek kullanılan ABS fren tertibatı bulunur. Hem yokuş kalkış desteği hem de arabanın sabitleştirilmiş kontrolünü temin eden sistem bulunur. Hem normal hem de hızlı şarj olma özelliğini bünyesinde barındırır. 4 kademeli olan Rejeneratif fren sistemine sahiptir. Bir yandan enerji kullanım geçmişi gösterilir iken, diğer yandan da batarya şarj durumu hakkında bilgi veren göstergesi vardır. DMA patentli batarya kontrol sistemi kuruludur. Hem ekonomik hem normal hem de kar sürüş modlarını bünyesinde barındırır.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın