1 Dakikadan Az Bir Sürede Uçağa Dönüşebilen Dünyanın İlk Elektrikli Uçan Arabası

2018 yılı sonundaki otomotiv haberleri arasında büyük ilgi çeken, 1 dakikadan az sürede uçağa dönüşebilen Dünya’nın ilk elektrikli uçan arabası, yeni yılın başlarında satışa sunulmaya hazırlanıyor.

İki koltuklu Hybrid elektrikli araba, karadaki sürüş modundan, havadaki uçuş moduna sadece1 dakika gibi kısa bir sürede geçiyor. Volvo çatısı altında Terrafugia’nın geliştirdiği elektrikli uçan araba, 322 km/h hızda 805 km mesafeyi uçabilecek.

Model sadece 600 kg ağırlığında. Katlanır kanatları ile özel iniş takımlarına sahip TF-X, 10.000 feet yükseklikte seyir alabiliyor. Her iki kanadında bulunana 300 hp’lik elektrik motorları ile güç bulan model, havadaki etkileyici performansını, karada da en güvenilir ve ekonomik biçimde sergileyebiliyor. Çin haber ajansı tarafından konu edilen elektrikli uçan arabanın, henüz fiyatı konusunda tam bir bilgi yok.

Ancak sipariş işlemleri en kısa sürede başlayacak. Şirket ise paylaştığı bilgilerde, özel Hybrid motorlarının yanında, daha güvenli koltuklar, daha geniş bagaj ve taşıma kapasitesiyle yeni emniyet kemerlerini bu modelde standart olarak sunacak. Menzil arttırma ya da güvenlik sorununu aşmak için özel bir paraşüt ile itici pervanesi bulunana TF-X, tam anlamıyla takviye destekleriyle donatılmış durumda.

Model 2016 yılında FAA’dan Hafif Spor Uçak lisansı almayı başarmıştı. Otoyol ve trafik güvenliğinden de lisans almayı başaran modeli kullanmak için, hem pilotluk hem de sürücü belgesine ihtiyaç var. Küçük bir hava alanını kolayca iniş ve kalkış için kullanabilecek model sayesinde, yolcular araç değiştirmeden evlerine gidebilecek.

Ayrıca dört kişilik olarak geliştirilmesi söz konusu olan model, tam bilgisayar kontrolleri gibi etkileyici teknolojiler ile donatılmış olacak. Yeni TF-X modelinin geliştirme süreci devam ederken, ana hedef hava alanına ihtiyaç duymadan, uçuş programını sürdürecek bir teknoloji ile donatılmasıdır.

Ayrıca optimum sürüş ve uçuş için çeşitli fonksiyonlar ile güvenlik sistemleri geliştirilmektedir. Daha önceki deneyimler ile şekillenmekte olan TF-X için CEO Chris Jaran, geliştirdikleri teknolojiler hakkında yüksek yatırımlar yaptıklarını ve daha iyi teknik modellerin, çok yakında hem havada hem de yollarda görüleceğini beyan etti.

Önceki HaberToyota Hibrit Teknolojinin Elektrikli Otomobillerden Daha İyi Olduğunu Öne Sürüyor
Sonraki HaberCadillac İlk Elektrikli Modelini 2020-2021 Arası Piyasaya Süreceğini Yayınladı

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın