Toyota Hibrit Teknolojinin Elektrikli Otomobillerden Daha İyi Olduğunu Öne Sürüyor

Otomobil sanayi ve teknolojilerinde bir Dünya devi olarak anılan Toyota, Hybrid modellerin daha temiz bir Dünya ve çevre için tam elektrikli modellerden daha etkili olduğunu düşünüyor. Paris Motor Show’da boy gösteren Toyota, Hybrid teknolojileri için yaptığı sunumda, büyük ses getirdi.

Avrupa’nın en iyi mühendislerinden olan Gerald Killmann, şirketinin Dünya üzerinde Hybrid benzinli motorlara sahip otomobillerin yarısından fazlasını satan, kalitesi ve teknolojilerini kanıtlamış olduğundan bahsederken, Motor Show’da saf elektrikli araba modelli olmayan tek marka olduklarını, gururla beyan etti. Tezini sunarken batarya teknolojilerinin gelişimi ve teknolojik adım atlamasındaki başarısızlık gereği, Hybrid modellerin halen en temiz ve en ekonomik tüketim değerlerine sahip olan arabalar olduğunu iddia etti.

Otomobil taleplerindeki artışın batarya üretiminden fazla olasının da, melezlere olan taleplerin artmasına yol açtığı gerçeğini anlatan Killmann, 40 kWh’lık saf enerjiyi 1 adet EV üretiminde kullanıp, kalan 39’unu organik yakıtlı olarak mı bırakırsınız? Yoksa 1 kWh’lık 40 Hybrid mi üretirsiniz? Şeklide devam ettirdi.

Araştırmalarda özellikle Avrupa şehirlerindeki BEV’lerin 0 Co2 salınım değerleriyle çalıştıkları kanıtlanıyor ancak, çalışma süreleri ile Hybrid modellerin 2/3’ü kadar yol aldıkları da aşikâr. Markamızın Hybrid üretimleri, tam elektrikli modellere göre iki kat mesafede; onların Co2 değerlerinden daha az salınım değerine sahiptir.

Paris Motor Show Toyota Hibrit

Bu sadece mesafe ve karbon salınımı ile ilişkilendirilen bir tez. Buna benzer daha birçok karşılaştırma ile EV’ler ile melezler arasındaki fark ortaya koyulabilir. Sonuçta batarya setlerinin de dolumu için harcanana enerjiler ve ömürlerinin tükenmesi durumunda, Dünya’ya verdikleri zararlar hakkındaki çalışmalar ortada.

Ünlü otomobil dergisi muhabirlerinin bu sunum karşısında, Killmann’a yönelttikleri sorular arasında ilginç olan; ilerleyen dönemlerde saf elektrikli modellere olan talep için en sağlıklı bataryaları geliştirecek fabrikaların olabilirliği hakkında. Cevap ise; yeterli madenlerin(kobalt) olmaması ve bu madenlerin kullanımı yerine, yeni teknik gelişmelere olan ihtiyaçlar şeklinde verildi. Pil üreticilerinin Ar-Ge çalışmalarına yaptıkları yatırımlar, günün birinde mutlaka beklentileri karşılayacak çalışmalar olarak, karşımıza çıkacak. Markamız uzun yıllardır Hybrid modellerinde Nikel-Metal Hybrid pillerden destek aldı. Li-iyon piller için yatırım yapmak eski yatırımların çöpe atılması ve Dünya’ya oldukça büyük zararlar verilmesi demektir. Tüm bu sorunlar ile Toyota mühendisliği her an mücadele içerisinde. Son yıllarda Hybrid teknoloji ile can bulan modellerimizin bazılarından beklenen satış tirajları, yakalanamadı.

Ancak bazı modeller ise beklentilerin üzerinde değere ulaştı. Gelecekte Toyota markasının melez motorlar ile üretime devam edeceği aşikâr ancak, en etkileyici pillerin icadı ile tam elektrikli araba modellerine yönelebiliriz, demiştir.

Önceki HaberDünyanın En Büyük 3 Otomobil Üreticisi ve Elektrikli Araba Planları
Sonraki Haber1 Dakikadan Az Bir Sürede Uçağa Dönüşebilen Dünyanın İlk Elektrikli Uçan Arabası

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın