Audi Elektrikli Araba Modelleri

August Horch tarafından Almanya merkez olmak üzere kurulmuş bir araba markası olan Audi ilk otomobil üretimini 1901 senesinde gerçekleştirmiştir. Audi firması kurulduğu ilk senelerde birden çok kişinin ortaklığı ile yönetilse de zaman içerisinde ortaklar arasında ciddi bir görüş ayrılığı yaşanmış ve ortaklar ortaklıktan çekilmiştir. 1910 senesinden itibaren August Horch Audi firmasını tek başına yönetmeye başlamış ve son derece başarılı çalışmalar ortaya koymuştur.

1932 senesine kadar Audi firmasının tek başına yöneten August Horch, sahip olduğu üstün başarılar ve teknik çalışmalarından ötürü DKW ve Wanderer isimli iki şirketten ortaklık teklifi almıştır. August Horch, bu ortaklık teklifini kabul etmiş ve 1932 senesinde DKW ve Wanderer firmaları ile güç birliği yapmıştır. Bu tarihten itibaren Audi’ nin logosu için 4 halka seçilmiştir. Bu 4 halka güç birliği yapan 4 firmayı sembolize etmektedir. Güç birliğinin ardından Audi çalışmalarına son derece başarılı bir şekilde devam etmiştir.

Üstün kaliteli ve yüksek performansa sahip araçların öncülerinden biri haline gelen Audi yaklaşık 1980’li senelerde oldukça başarılı niteliklere sahip bir Turbo otomobil üretimi yaparak piyasaya sunmuştur. Dört çekerli bir spor araba olan bu araca Quattra adı verilmiş ve dönemin teknolojik gelişmelerine damgasını vurmayı başarmıştır.

Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe yepyeni araç motorları da icat edilmeye başlanmıştır. Audi de bu teknolojik gelişmelerden fazlası ile faydalanmış ve tüm dünya çapında bilinen en gelişmiş ve en üstün performansa sahip motorları araçlarında kullanılmaya başlamıştır.

Audi, kendine özgün en büyük çalışmasını ise 1997 senesinde gerçekleştirmiştir. Tamamı alüminyumdan oluşan otomobil üretimi yaparak tüm dünyanın gözde markası haline gelen Audi son derece ileri teknolojileri kullanmıştır.

Her geçen yıl başarısına başarı katarak yoluna devam eden Audi 1990’lı senelerde tüm dünya üzerinde üretilen otomobillere fark atarak kalitede zirveye ulaşmayı başarmıştır. 2000 senesinden itibaren Audi araba yarışlarına da katılmaya başlamış ve yarışlarda gösterdiği üstün performanslar ve üst üste getirdiği zaferler ile adını tarihe altın harfler ile yazdırmayı başarmıştır.

Yediden yetmişe herkesin büyük beğenisini kazanmayı başarmış olan Audi geçtiğimiz yıllarda elektrikli otomobil üretimi de yaparak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Gran Turismo Audi e-tron Sportback

Gran Turismo Audi e-tron Sportback adı verilen son model tasarımlara ve en gelişmiş teknolojilere sahip elektrikli Audi otomobil tek sefer şarj edilmesi ile 500 kilometre yol alabiliyor.

İlk olarak Çin’ de gerçekleştirilen oldukça geniş kapsamlı bir otomobil fuarında tanıtıma sunulan ve hem basına hem de halka tanıtımı yapılan Audi elektrikli otomobil elektrik motor ile çalışıyor. Sahip olduğu pek çok özel tasarımı ve üstün motor gücü ile Audi elektrikli otomobil gerek aydınlatma teknolojileri gerekse özel konforu ile beş yıldızı hak ediyor.

İşte Hayranlık Uyandıran Audi Elektrikli Otomobile Ait Bazı Özellikler:

  • Auto elektrikli araba mükemmel bir aydınlatma sistemine sahiptir. Yalnızca gece vakti değil gündüz vakti de gözlerden kaçmayan Audi’ nin kusursuz aydınlatma sistemi aracın diğer araçlar ile kolayca iletişim kurmasında hiç şüphesiz ki çok büyük bir rol oynuyor.
  • Sahip olduğu son derece güçlü elektrik motoru sayesinde Audi elektrikli araba dört buçuk saniye gibi kısa bir sürede 100 kilometreye kadar ulaşabiliyor.
  • Tek seferlik şarj dolumu ile 500 kilometre üzerinde yol kat edebilen Audi elektrikli arabada yan aynalar yerine ufak kameralar var. Yan aynaların olmaması hem şoföre hem de yolculara çok büyük bir avantaj sağlıyor.
  • Yan aynalar özellikle uzun yolculuklarda hava sürtünmesinden kaynaklı olarak gereksiz ve çok rahatsız edici bir ses çıkarır. Aynaların yerine yerleştirilen küçük kameralar bu sorunu tamamı ile ortadan kaldırıyor ve aynı zamanda da şoförün sağ ve sol çaprazındaki görüş açısını da genişletiyor.
  • Audi elektrikli arabada kullanılan batarya da oldukça gelişmiş teknolojiler kullanılarak son derece itina ile üretilmiştir. Kusursuz bir elektriksel performansa sahip Audi elektrikli araba modellerinde şarj için 2 adet giriş bulunuyor. Doğru akım (DC) ve alternatif akım (AC) şeklinde 2 adet kombine şarj sistemi ile çalışan Audi elektrikli araba bataryası yolcu koltuklarının alt kısmında 2 aksın tam ortasında konumlanmış durumda.
  • Audi elektrikli aracın şarjı bitince şarj olması için iki seçenek bulunuyor: Ya şarj istasyonlarında aracı şarj etmek gerekiyor ya da evde şarj etmek. Şarj istasyonlarında yaklaşık 30 dakika kadar bir sürede şarj edilebilen elektrikli arabalar evlerde şarj edilir ise bu süre 8 ile 10 saate kadar çıkabiliyor.
  • Yakıt konusunda da çok avantajlı olan Audi elektrikli arabalar kilometre başına normal araçların yüzde 25’ i kadar yakıt kullanıyor. Sağladığı yakıt tasarrufu ile doğaya daha az zarar veren Audi elektrikli arabalar havaya normal araçlara oranla çok daha az sera gazı yayarak küresel ısınmanın çok büyük ölçüde yavaşlamasında da öncü rol üstleniyor.
Önceki HaberGümüşhane Üniversitesi %95’i Yerli Üretim Olan Elektrikli Otomobile TOMARA Adını Verdi
Sonraki HaberHyundai

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın