Hyundai Elektrikli Araba Modelleri

Korece “içinde bulunulan zaman” anlamına gelmekte olan Hyundai 1967 senesinde Koreli Chung Ju Yung tarafından Güney Kore’nin Ulsan bölgesinde kurulmuştur. Hyundai ilk yıllarda oldukça dar kapsamlı bir firma olarak yoluna devam etmiştir ve araba üretiminden çok İngiltere’den gelen araba parçalarını birbirine monte etmek ile uğraşmıştır. Firmanın kurucusu olan Chung Ju Yung firmasının gelişmesi için kendine bir ortak aramaya başlamıştır ancak Chung Ju Yung firmanın gelişmesinin bir yabancı eli ile çok daha hızlı gerçekleşeceğine inandığı için İngiltere kökenli George Turnbull ile ortaklık yapmaya karar vermiştir. Turnbull 1974 senesinde Kore’ye gelmiş ve tamamen kendi çabaları ile Güney Kore’nin Ulsan bölgesinde kendisine bir otomobil fabrikası kurmuştur. Turnbull’ a iki sene içerisinde bir otomobil üretme görevi verilmiştir. Bulunduğu yer ve zaman ve sahip olduğu kısıtlı imkanlar bir otomobil üretimini her ne kadar oldukça zor kılsa da Turnbull zoru başardı ve kendisine verilen süre içerisinde Hyundai Pony model arabayı piyasaya sundu. Bu muazzam başarısı ile büyük takdir toplayan George Turnbull, Hyundai’ nın gelişimine de üretimi ile büyük katkı sağlamıştır. İlk Güney Kore halk arabası olarak bilinen Hyundai Pony piyasaya sürüldükten sonra satışa sunularak günlük hayatta kullanılmaya başlanmıştır.

Hyundai Pony İlk Araba

Hyundai’ ın Kore’deki Tarihsel Gelişimi

1967- Hyundai Motor Company kuruldu.

1968- Tüm dünyaca ünlü bir otomobil şirketi olan Ford ile lisans anlaşması yapıldı. Bu lisans anlaşması Hyundai’ nın gelecek yıllarda elde edeceği başarılara da çok büyük katkı sağlamıştır.

1974- Hyundai firmasının ilk üretimi olan Pony satışa sunuldu. Pony halk tarafından oldukça rağbet gördü ve üretimi son derece hızlı bir şekilde devam etti.

1976- İlk üretim olan Pony ülke sınırlarını aştı ve yurt dışı ihracatına başlandı. Böylece ülke ekonomisine de büyük katkı sağlandı.

1981- Hyundai her geçen yıl kendini geliştirdi ve daha güçlü ve daha donanımlı motorlara sahip olan kamyon ve kamyonet tarzı araç üretimine başladı.

1983- her geçen gün sınırlarını daha da genişleten Hyundai Kanada’ya araç satımı yaptı.

1985- Çok geniş bir kapasiteye sahip olan Excel fabrikası açıldı.

1986- Hyundai’ nın ikinci üretilen modeli olan Excel ilk kez ihraç edildi. 1988- Hyundai üretimi Sonata model piyasaya sunuldu ve halka tanıtıldı.

1990- Elantra ve Scoupe model araçlar halka tanıtıldı.

1991- Alfa motor üretimi yapıldı.

1993- Yediden yetmişe çok büyük beğeni toplamayı başaran Hyundai Elantra Avustralya’da yılın otomobili seçildi.

1994- Yeni teknolojilere ve üstün performansa sahip Beta motor üretimi yapıldı.

1995- Ağır ticari araç ve kamyonet üretimi yapmak amacı ile Chanju fabrikası açıldı.

1996- Binek araç fabrikası olarak kurulan Asan, üretim çalışmalarına başladı ve en yeni üretim modeli olan Yeni Elantra halka tanıtıldı.

1998- Hyundai kendisini geliştirmek ve bünyesini genişletmek amacı ile Daimler ve Chrysler ile ortaklık kurarak Kia’ yı satın aldı.

2000- Hyundai’ nin yeni üretimi olan Trajet ve Santa Fe halka tanıtıldı.

2001- Hyundai tarafından California dizayn merkezi kuruldu. Hyundai Amerikan pazarına ilk kez üretimini yaptığı ağır vasıtalar ile giriş yaptı. İlk defa üretimi yapılan Yeni Coupe ve Yeni Sonata piyasaya sürüldü ve halka tanıtımı yapıldı. Yakıt olarak hidrojen kullanan Santa Fe halka tanıtıldı.

2002- Hyundai Amerika’ nın Alabama bölgesinde fabrika kurma kararı aldı.

2003- Frankfurt’ ta dizayn merkezi kuruldu.

2005- ABD’ de Alabama Fabrikası kurulmuştur.

Hyundai’ nın Türkiye’ deki Tarihsel Gelişimi

1991- Hyundai Elantra ilk defa satışa sunuldu.

1993- Hyundai’ nın üretimini yaptığı ticari araçlar satışa sunuldu.

1995- İzmit Ali Kahya fabrikasının kurulması için ilk çalışmalara başlandı.

1996- Hyundai’ nın üretimini yaptığı üstün performansa ve yüksek kaliteye sahip olan Fx Coupe ilk defa satışa sunuldu.

1997- 125.000 kapasiteye sahip ve en yeni teknolojileri kullanarak üretim yapan Ali Kahya fabrikası açıldı.

1998- İlk defa üretimi yapılan Starex, Galloper ve Atos model araçlar halka tanıtıldı ve ardından da satışa sunuldu.

1999- Ağır ticari araçlar ve bunların yanında kamyonet tarzı araçlar ilk defa üretime sunuldu.

Hyundai Ioniq Elektrikli Araba

Hyundai Elektrikli Araba Üretimi

Dünyanın dört bir yanında elektrikli araba üretimi yapan otomobil firmaları arasında Hyundai da kendine hatırı sayılır bir yer edinmeyi başarmıştır.

Elektrikli otomobil üretimini ilk olarak Ioniq adı verilen otomobil modeli ile gerçekleştiren Hyundai daha sonraları daha yüksek teknolojiler ve daha gelişmiş yöntemler kullanarak ikinci elektrikli araba modeli olan Kona modelini piyasaya sürerek satışa sunmuştur. Tek seferde şarj ile 470 kilometreye kadar ulaşabilen mesafeleri kat edebilen Kona saatte en fazla 167 kilometre yol alabiliyor. Sahip olduğu üstün yakıt tasarrufu ile de adından çokça söz ettirmeyi başaran Hyundai elektrikli araba modelleri inanılmaz teknolojisi ile yediden yetmişe herkesin büyük beğenisini kazanmayı başarıyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın